№ 678/31/54-а
Провадження № 2-а-678-35/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2015 року Летичівський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Лазаренка A.B.
за участю секретаря Непийводи Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Летичів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснення перерахунку пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахування пенсії починаючи з 14.08.2009 року.
На підтвердження заявлених вимог позивачка в позовній заяві вказала, що 14.08.2009 року їй було призначено пенсію як державному службовцю за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», проте, для розрахунку пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення в праці та премії, а інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань та індексації до розрахунку включено не було.
Для нарахування пенсії нею була подана довідка про складові заробітної плати відповідно до чинного пенсійного законодавства. Однак, при нарахуванні пенсії враховано такі складові зарплати: посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці за останні 24 календарні місяці та премії до державних професійних свят за останні 24 календарні місяці, що склало 2817,38 грн., а розмір пенсії відповідно 90% - 2535,64 грн. При цьому не були враховані виплати, вказані в довідці №300 від 15.05.2015 року, як «інші виплати», що вплинуло на загальний розмір пенсії, незважаючи на те, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з цієї суми вирахувано за останні 24 місяці.
В зв'язку з даними обставинами позивачка 19.05.2015 кору зверталась з заявою до управління Пенсійного фонду у Летичівському районі Хмельницької області, але їй було відмовлено у врахуванні вказаного розрахунку до суми обчислення пенсії, тому просить зазначені дії управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області визнати незаконними і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. Подала суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить суд їх задоволити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі в судове засідання не з"явився. Подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, заперечив проти задоволення позову та додав письмові заперечення, в яких зазначає, що пенсія позивачці призначена відповідно до вимог закону «Про державну службу», який передбачає включення до розрахунку: посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Оскільки, зазначені у довідці про складові заробітної плати позивачки вказані «інші виплати», які не є надбавками, то пенсію обчислено без їх врахування, що відповідає вимогам закону, тому просить відмовити у задоволенні позову
Суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивачка перебувала на державній службі та 14.08.2009 року звільнилась із займаної посади в зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності.
Для оформлення пенсії, до управління Пенсійного фонду у Летичівському районі позивачкою надано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), як передбачено Законом України «Про державну службу», який поширюється на зазначену категорію працівників.
Пенсію позивачці призначено із розрахунку: посадового окладу - 1885,00грн.; надбавки за ранг - 90,00 грн.; надбавка за вислугу років - 790,00 грн.; та премії за 24 місяці - 1257,00 грн. і згідно з розрахунку відповідача складає 1885,00+90,00+790,00+( 1257, 00:24) = 2817,38 грн. - пенсія з якого 90 %= 2535,64 грн.
Законом України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотках від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Виходячи із зазначених положень, інші виплати, вказані в довідці №300 від 15.05.2015 року, про складові заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Також в силу ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено види оплата праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
До заробітку для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми), суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.
У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов"язковим для всіх суб"єктів владних повноважень, які застосовуються у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зпазаначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали справи, про порушення прав позивачка фактично дізналась 19.05.2015 року, тобто з моменту звернення з зачвою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного Фонду України в Летичівському районі , тому, суд вважає, що відповідач зобов'язаний перерахувати пенсію державного службовця, починаючи з 19.05.2015 року.
На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі провести перерахунок пенсії з 14.08.2009 року із заробітної плати, зазначеної в довідці № 300 від 15.05.2015 року та зобовязання УПФ України в Летичівському районі виплатити недораховану пенсію, починаючи з 14.08.2009 року є не обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.
Крім того, порядок відшкодування поверненням особі сплачених внесків із сум, неврахованих при обчисленні пенсії, не врегульований законодавством.
Керуючись ст.10, 11, 71, 86, 99, 159 КАС України, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд ,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Летичівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 19.05.2015 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток у розмірі 90 відсотків від вказаної суми заробітної плати в довідці № 300 від 15.05.2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу в десятиденний строк з моменту її проголошення.
Суддя підпис ОСОБА_2