Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/3777/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Дикач О.О.,
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 4850 грн. 89 коп. ,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 4806 грн. 25 коп. та пені в розмірі 44 грн. 64 коп. Свої вимоги мотивує тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 4806 грн. 25 коп. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 44 грн. 64 коп. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 4850 грн. 89 коп.
В судовому засіданні, представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.
В судове засідання ані відповідач, ані його представник не зявилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином /а.с.61/. Відповідачем до суду було подано заперечення на позовну заяву /а.с.13-14/ та додаткові пояснення по справі /а.с.27-28/, в яких зазначено, що підприємець ОСОБА_2 не має штатного розпису, а має лише обєми, обсяги роботи, виходячи з цього, він укладає договори з найманими працівниками на визначений строк з обовязковою реєстрацією їх у Шосткинському центрі зайнятості. Договори між ФОП ОСОБА_2 та фізичними особами працівниками мали характер тимчасового надання обєму роботи, неповної зайнятості у тижні, відповідно відпрацьованому часу їм нараховувалась заробітна плата, а також визначений строк виконання певної роботи, тобто вакансій за штатним розкладом в тому вигляді, як може бути на підприємствах в звязку зі звільненням працівника, у фізичної особи-підприємця не може бути. Крім того, направлення листів про вакансії свідчить про вакантні місця, як загальні, так і для інвалідів однак, і не є доказом облаштування відповідних робочих місць для даної категорії працівників. Таким чином, відповідач вважає, що позивачем не надано суду належних доказів порушення відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а тому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).
Частина 1 ст.20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
В судовому засіданні було встановлено, що відповідачем був поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік /а.с.6/, відповідно до якого середньооблікова чисельність штатних працівників за 2010 рік складала 8 осіб і відповідач відповідно до 4 % нормативу повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, однак на підприємстві відповідача не працювала жодна особа, якій відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 4806 грн. 25 коп.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме із розрахунку суми позову, предявленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, на суму заборгованості станом на 16.05.2011 була нарахована пеня у розмірі 44 грн. 64 коп. /а.с.4/.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 4850 грн. 89 коп.
Крім того, відповідно до листа Шосткинського міськрайонного центру зайнятості від 27.05.2011 №02-05/1899 /а.с.5/, ФОП ОСОБА_2 ОСОБА_3 протягом 2010 року звіти за формою 3-ПН "Про наявність вакансій для інвалідів" із зазначенням можливості працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями не надавав.
Що стосується заперечень відповідача, то суд їх не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються наявними в матеріалах справи документами, а саме листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 26.10.2011 р. №15734/06-20-12, яким було надано інформацію стосовно 18 осіб, щодо трудових відносин яких за період із 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. станом на 26.10.2011 р. відзвітував страхувальник ОСОБА_2 /а.с.62/.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми недоїмки на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, суду не подано.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 4850 грн. 89 коп. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (41100, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40004, м. Суми, вул. Горького, 2, код 14004771, отримувач - ГУДКУ у Сумській області, рахунок 31212230700002, МФО 837013, код 23636315) заборгованість в сумі 4850 грн. 89 коп. /чотири тисячі вісімсот пятдесят грн. 89 коп./, з яких: адміністративно-господарські санкції - 4806 грн. 25 коп. та пеня - 44 грн. 64 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 08.11.2011 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець