ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
23 липня 2015 рокусправа № 200/2678/14-а
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Губар Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська на постанову Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 31 березня 2014 року у справі №200/2678/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про зобов'язання виконати певні дії,-
в с т а н о в и л а:
У лютому 2014 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до УПФ України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська (далі по тексту - Управління, відповідач), в якому просив зобов'язати відповідача зробити перерахунок коефіцієнту заробітної плати, згідно наданої довідки про заробітну плату за період 02.01.1992 року по 30.06.1994 року - 30 місяців, виключивши період з 01.07.1994 року по 31.12.1996 року (з проставленими відповідачем нулями за період з 01.09.1994 року по 28.02.1997 року відповідно роздруківки відповідача); зобов'язати відповідача врахувати при перерахунку пенсії повний страховий стаж, відповідно до трудової книжки; врахувати та нарахувати підвищення пенсії у розмірі 0,5% за кожен повний місяць в зв'язку з відстрочкою виходу на пенсію на 59 місяців.
Постановою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 31 березня 2014 року позовні вимоги задоволені.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача з нарахування позивачеві пенсії з урахуванням 60 місяців страхового стажу неправомірними.
Матеріалами справи встановлено, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2013 року по справі № 200/6206/13-а(2а/200/305/13), яка набрала законної сили, визнано протиправною бездіяльність УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, яка полягала у непризначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов'язано УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська призначити та виплачувати пенсію за віком з 29.04.2013 року.
Встановлено, що після призначення відповідачем пенсії, у ОСОБА_1 виникла незгода з визначеним розміром такої пенсії. 11.11.2013 року представник ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з заявою, в якій просила врахувати всі періоди трудового стажу позивача. Листом від 15.11.2013 року за №Ж-233 УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська надало відповідь, в якій зазначило, що до трудового стажу ОСОБА_1 не враховані певні періоди через некоректність записів у трудовій книжці.
17.12.2013 року представник ОСОБА_1 повторно звернулась до УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з заявою, в якій просила врахувати всі періоди трудового стажу ОСОБА_1 та вказувала на те, що отриманий розмір пенсії за жовтень 2013 року не є тим розміром, який підлягає нарахуванню ОСОБА_1 Листом від 27.12.2013 року за №Ж-256 УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська повідомило ОСОБА_1 про те, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії йому враховано за період з 02.01.1992 року по 30.06.1994 року згідно даних довідки № 01/2237 виданою ПАТ «Кондитерська фабрика АВК», за період з 01.09.1994 року по 28.02.1997 року заробіток зазначено нульовим через відсутність даних про розмір заробітної плати за цей період.
Відповідно до абз.3 пп.1, пп.2 п.3, п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року №919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», у випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія. ) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію. Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад. За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період. Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.
Оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.
Відповідно до п.8 Порядку для відстрочення часу призначення пенсії подається заява та надаються документи, зазначені у підпунктах «а», «б» та «г» п.7 цього Порядку.
Відповідно до ст.29, ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, умовами для підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення є: набуття права на пенсію за віком; виявлення бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього строку; звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру. В матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 після досягнення 60 річного працював та звертався до УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська із заявою для відстрочення часу призначення пенсії. Також колегія суддів зазначає, що відповідно до наказу Міністерства праці України №58 від 29.07.1993 року «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності - вищестоящою організацією, якій було підпорядковане підприємство. З матеріалів справи не вбачається, що в трудовій книжці позивача були внесені вищезазначені записи, які засвідчені належним чином, а тому врахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з 06.07.1966 по 11.09.1966 року, з 18.11.1966 року по 25.07.1967 року та з 27.04.1989 року по 30.12.1991 року неможливо.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перевірку в порядку контролю за здійсненням УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська призначення, нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1, та надати висновки щодо такої перевірки до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у строк до 01.03.2015 року. 25.02.2015 року на адресу суду надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №4153/09/30 від 23.02.2015 року, з якого вбачається, що пенсію позивачу обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: а саме відповідно до записів трудової книжки позивача загальний стаж роботи становить 29 років 29 днів. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 складає 0,39150 (29 років х 12 місяців = 348 х 1,35:12:100 = 0,39150). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача розраховано за період з 02.01.1992 року по 30.06.1994 року відповідно до довідки, виданої ПАТ «Кондитерська фабрика АВК» та з 01.09.1994 року по 28.02.1997 року заробіток внесено нульовими значеннями через відсутність даних про заробітну плату за цей період з підприємств ТОВ «Крома» ЛТД та АО «Цвек Д». в листі зазначено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 складає 2491,66 грн. (2368,70 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії х 1,05191 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська - задовольнити.
Постанову Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 31 березня 2014 року у справі №200/2678/14-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про зобов'язання виконати певні дії - відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук