ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
27.07.2015 Справа № 904/4104/15
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Іванов О.Г. (доповідач)
суддів: Величко Н.Л., Подобєд І.М.
розглянувши матеріали справи за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2015 року у справі № 904/4104/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз", м. Дніпропетровськ
до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про стягнення 671 285,21 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2015 року (Головуючий суддя Петренко Н.Е.) провадження у справі в частині стягнення заборгованості за поставлений у лютому та березні 2015 року газ у розмірі 577 700,14 грн. – припинено, стягнуто з Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" пеню у розмірі 49 849,04 грн., інфляційні втрати у розмірі 41 243,58 грн., 3% річних у розмірі 2 492,45 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 13 425,70 грн.
Не погодившись з даним рішенням Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду дійшла висновку про необхідність повернення апеляційної скарги з наступних підстав.
Частиною 3 статті 94 ГПК України передбачено, що до скарги додаються докази сплати судового збору по справі.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно підпункту 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду встановлюється у розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
За ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої Законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 2.15 п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” законом передбачено сплату судового збору з апеляційної та касаційної скарг на рішення суду виходячи саме з оспорюваної суми. При цьому, оспорюваною є та сума, із стягненням якої не погоджується особа, що подає скаргу; ця сума може співпадати з ціною позову (якщо рішення оскаржується в повному обсязі) або не співпадати (якщо рішення оскаржується в певній частині майнових вимог).
Оскільки скаржник просить скасувати рішення повністю та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, то оспорювана сума складає 671 285,21 грн., у зв’язку з чим ставка судового збору за подання позовної заяви за цією оспорюванню сумою відповідно до п.п.1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України " Про судовий збір" складає 13 425,70 грн.
Отже, 50% вищезазначеної ставки, а саме судовий збір за подання апеляційної скарги на вищезазначене рішення суду, яким частково задоволено позовну заяву майнового характеру, становить 6 712,85 грн. гривень (671 285,21 грн. / 2).
В той же час, Головним управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до апеляційної скарги не надано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі за перегляд в апеляційному порядку вищезгаданого рішення господарського суду.
В додатках до апеляційної скарги відсутні докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги, що не відповідає вимогам п. 3 ч. 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 21 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільняються Міністерство фінансів України, місцеві фінансові органи, органи доходів і зборів, Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України та їх територіальні органи, Державна служба фінансового моніторингу України і Національний банк України - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.
Оскільки спір між сторонами виник внаслідок неналежного виконання, на думку позивача, договору про постачання природного газу за регульованим тарифом від 05.08.2014 року № 2014/ТП-Б-15770/173366, тобто в результаті організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, то в даному випадку Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області не є суб’єктом владних повноважень, а є таким самим суб’єктами господарювання як і позивач.
Отже, вищезазначена справа не пов'язана з питаннями, що стосуються повноважень Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, у зв’язку з чим виключний перелік осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, не розповсюджується на скаржника як такого.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й рівність суб’єктів господарювання при оскарженні судових рішень.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду дійшла висновку про необхідність повернення апеляційної скарги без розгляду.
Водночас, слід зауважити, що, після усунення обставин апеляційна скарга може бути подана до Дніпропетровського апеляційного господарського суду повторно.
На підставі наведеного та керуючись ст.86, п.3 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, суд –
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2015 року у справі № 904/4104/15 повернути скаржнику без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили.
Додаток: (скаржнику) апеляційна скарга №б/н від 17.07.2015 року з додатками на 8 аркушах.
Головуючий суддя О.Г. Іванов
Суддя Н.Л. Величко
Суддя І.М. Подобєд