Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 липня 2015 р. № 820/1878/15
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Самойлової В.В.
за участю секретаря судового засідання - Таранової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ" до Головного управління Держземагенства у Харківській області, відділу Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Теплоенергомонтаж" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить про наступне:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держземагенства України в Харківській області стосовно не внесення відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області в частині відповідності місцезнаходження земельної ділянки, на якій розташовані літні будинки товариства з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ";
- визнати протиправною відмову відділу Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області щодо видачі товариству з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ" довідки із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Зобов'язати Головне управління Держземагенства України в Харківській області вчинити дії щодо внесення відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області в частині відповідності місцезнаходження земельної ділянки, на якій розташовані літні будинки товариства з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ" та видачі товариству з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ" довідки із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги тим, що оскаржувана бездіяльність суперечить приписам чинного законодавства, чим порушуються його права та інтереси, що потребує судового захисту.
Представник позивач Загребельний Г.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив про їх задоволення.
Представник відповідача-1 Бабанських-Коц Л.А. проти позову заперечувала з підстав його незаконності та необгрунтованості і просила в його задоволенні відмовити.
Представник відповідача-2 в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову, в яких зазначив, що в поданій до нього заяві позивача було зазначену адресу, яка не відповідає місцю розташуванню бажаної земельної ділянки, у зв"язку з чим останньому у його проханні було відмовлено та запропоновано уточнити місце розташування бажаної земельної ділянки. Щодо внесення відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області, то зазначене до його компетенції не відноситься.
Представник третьої особи Чуб С.В. позов не визнав посилаючись на те, що на земельну ділянку, де розміщені будинки позивача, вони вирішують питання щодо її оренди, а тому просять в позові відмовити.
Свідок ОСОБА_4, допитаний за клопотанням представника відповідача-1 підтвердив факти, викладені відповідною стороною щодо невідповідності місцезнаходження бажаної для позивача земельної ділянки її дійсному місцезнаходженню, що стало підставою для відмови йому у видачі вказаної довідки.
Заслухавши представників сторін, третьої особи, свідка, дослідивши письмові докази справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що згідно рішення Господарського суду Харківської області від 31 січня 2007 року визнано право власності ТОВ «ВРЄМЯ» на нерухоме майно, а саме: на літні будинки, розташовані на земельній ділянці, площею 2,6 га бази відпочинку «Енергетік».
Згідно даного рішення були виготовлені технічні паспорти на ці літні будинки, із зазначенням юридичних адрес цих будинків та зареєстровано право власності позивача на ці літні будинки.
У жовтні 2013 року ТОВ «ВРЄМЯ» звернулося до Вовчанської райдержадміністрації Харківської області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, на якій знаходяться літні будинки, зареєстровані за ним, для оформлення оренди цієї земельної ділянки. Однак, цю заяву у позивача не прийняли тому що, у переліку необхідних документів, які мають бути додані до цієї заяви є довідка із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл її по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
В листопаді 2013 року ТОВ «ВРЄМЯ» звернулось із заявою до відділу Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області, з проханням видати довідку із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл її по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), у відношенні розташування земельної ділянки, на якій розташовані ці літні будинки, орієнтовною площею 0,50 га.
У відповіді від 10.12.2013 року на зазначену заяву відділ Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області вказав, що вказана адреса даних літніх будинків не відповідає місцевому розташуванню бажаної земельної ділянки, а саме: земельна ділянка розташована на території Революційної ради Вовчанського району Харківської області, а не на території Старосалтівської ради Вовчанського району Харківської області, як вказано і в рішенні Господарського суду Харківської області та як вказано у технічних паспортах на ці літні будинки. Однак, довідка із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл її по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) не надана, тобто, заява ТОВ «ВРЄМЯ» залишена без задоволення.
В подальшому ТОВ «ВРЄМЯ» неодноразово зверталося як до відповідної сторони, так і до Держземагенства України за роз'ясненням та прийняттям рішення по даному питанню.
Але, у відповідях на ці звернення вказано, що під час розгляду звернення про отримання довідки державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, наданого представником ТОВ «ВРЄМЯ», спеціалістами відділу Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області було виявлено невідповідність у базових індексних кадастрових картах Вовчанського району Харківської області та направлено листа до Головного управління Держземагенства у Харківській області про внесення відповідних змін.
Згідно порядку уточнення індексних кадастрових карт затверджених наказом Держземагенства України від 29.03.2013 року № 131 «Про питання уточнення індексних кадастрових карт» оформлені матеріали з відповідними змінами по Харківській області були направлені Головним управлінням на опрацювання до Держземагенства України.
Також вказано, що з моменту внесення змін ТОВ «ВРЄМЯ» може отримати зазначену у заяві довідку безпосередньо у відповідальному територіальному органі Держземагенства за місцерозташуванням земельної ділянки.
Однак, на теперішній час відповідні зміни не внесені до індексних кадастрових карт Харківської області, тобто мова йдеться про порушення прав позивача на отримання відповідної довідки для можливості звернення до Вовчанської райдержадміністрації із відповідними документами для розгляду питання щодо надання в оренду (оформлення договору оренди) земельної ділянки.
При вирішенні даного спору, суд враховує наступні нормативні положення.
Згідно до Положення про Управління (відділ) Держземагентства в місті, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 травня 2012 року № 258, а саме: пункту 1 Положення, Управління (відділ) Держземагентства в місті (далі - Управління (відділ)) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України.
Завданням Управління (відділу) є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (пункт 3 Положення).
Згідно підпунктів 4.6, 4.11, 4.14 пункту 5 Положення Управління (Відділ) відповідно до покладених на нього завдань надає адміністративні послуги відповідно до законодавства; здійснює землеустрій відповідно до Закону України "Про землеустрій", у тому числі забезпечує проведення інвентаризації земель; здійснює ведення державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок.
Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначає Закон України "Про адміністративні послуг".
Відповідно до підпункту 1 частини першої статті 1 Закону України від 06.09.2012 р. №5203-VІ "Про адміністративні послуги" (далі Закону № 5203-VI) адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Статтею 8 Закону № 5203-VI встановлено, що суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.
Інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію про:
1) суб'єкта надання адміністративної послуги та/або центр надання адміністративних послуг (найменування, місцезнаходження, режим роботи, телефон, адресу електронної пошти та веб-сайту);
2) перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративної послуги;
3) платність або безоплатність адміністративної послуги, розмір та порядок внесення плати (адміністративного збору) за платну адміністративну послугу;
4) строк надання адміністративної послуги;
5) результат надання адміністративної послуги;
6) можливі способи отримання відповіді (результату);
7) акти законодавства, що регулюють порядок та умови надання адміністративної послуги.
Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.
Згідно статті 9 Закону № 5203-VI заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій чи усній формі.
Письмова заява може бути подана суб'єкту надання адміністративної послуги особисто, надіслана поштою або у випадках, передбачених законом, за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку.
Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.
Забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.
Перелік адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 року № 835.
Згідно пункту 3 Переліку адміністративних послуг Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі надаються довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Як встановлено під час розгляду справи, відділ Держземагентства у Вовчанському районі Харківської області не видало позивачу довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), оскільки вказана адреса даних літніх будинків не відповідає місцевому розташуванню бажаної земельної ділянки, а саме: земельна ділянка, розташована на території Революційної ради Вовчанського району Харківської області, а не на території Старосалтівської ради Вовчанського району Харківської області, як вказано і в рішенні Господарського суду Харківської області та як вказано у технічних паспортах на ці літні будинки.
Згідно порядку уточнення індексних кадастрових карт затверджених наказом Держземагенства України від 29.03.2013 року № 131 «Про питання уточнення індексних кадастрових карт» оформлені матеріали з відповідними змінами по Харківській області були направлені Головним управлінням на опрацювання до Держземагенства України.
У наказі Держземагенства України від 29.03.2013 року № 131 «Про питання уточнення індексних кадастрових карт» вказано, що з метою забезпечення функціонування Державного земельного кадастру, відповідно до п. 40 Порядку ведення Державного Земельного Кадастру починаючи з 01 квітня 2013 року здійснювати заходи з перевірки ІКК, уточнених Головними управліннями Держземагенства в областях. А, у разі виявлення помилок у наданих індексних кадастрових картах повертати індексні кадастрові карти до Головних управлінь Держземагенства в областях із зазначенням виявлених зауважень. Внести до Державного земельного кадастру подані на розгляд уточнені ІКК відповідно до Порядку або повернути їх для доопрацювання відповідному територіальному органу Держземагенства України із зазначенням виявлених невідповідностей та строку їх усунення з повторним наданням на розгляд Держземагенства України.
У відповідності до статті 50 Закону України від 22.05.2003 р. № 858-ІV "Про землеустрій" (із змінами та доповненнями) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Наказом Державного комітету статистики України від 5 листопада 1998 року № 377 затверджена Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем).
Відповідно до розділу І Інструкції, Інструкція розроблена відповідно до Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.93 р. № 15 "Про порядок ведення державного земельного кадастру", в частині кількісного обліку земель. В основу класифікації земель покладені Стандартна статистична класифікація землекористування ЄЕК, розроблена Статистичною комісією та Європейською економічною комісією ООН, та Класифікація видів економічної діяльності ДК 009-96, затверджена і введена в дію наказом Держстандарту України від 22 жовтня 1996 р. № 441.
У звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.
У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.
Згідно розділу ІІ Інструкції звіт за формою № 6-зем складається за станом на 1 січня кожного року і включає два розділи: землі, які входять до адміністративно-територіальних одиниць (розділ перший), у тому числі в межах населених пунктів (розділ другий).
При цьому, суд зазначає, що нормами чинного законодавства не встановлено форми звернення, на підставі якого особа може отримати довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), як і не встановлено переліку документів, які необхідно подавати разом із зверненням.
Разом з тим, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що позивачу з метою отримання довідки необхідно звернутися у відповідності до вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 та зазначає про наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VІ "Про Державний земельний кадастр" (із змінами та доповненнями) державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.
При цьому, суд звертає увагу, що надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами безоплатних адміністративних послуг щодо видачі витягів з Державного земельного кадастру регулюється пунктами 11-13 додатку 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 року № 835 та вказані адміністративні послуги надаються відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр".
Проте, надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг щодо видачі довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) здійснюється відповідно до Закону України "Про землеустрій" та не регулюється положеннями Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.
Суд зазначає, що невизначеність чинним законодавством порядку отримання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями не надає право суб'єкту владних повноважень керуватися нормативно-правовими актами у сфері земельного законодавства, які регулюють інші взаємовідносини та встановлюють додаткові обов'язки для особи, яка звернулася з метою отримання певних адміністративних послуг.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Органи державної влади, їх посадові особи відповідно до статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормою частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України на суд покладений обов'язок перевірити у кожній справі щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, чи прийняті рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що бездіяльність щодо не внесення Головним управлінням Держземагенства України в Харківській області відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області та відмова відділу Держземагентства у Вовчанському районі Харківської області у видачі позивачу довідки із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл її по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) є неправомірними, що дає суду правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а від так, позивачеві підлягають відшкодуванню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,10 (сімдесят три) грн. 10 коп.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 128, 159, 160, 162 КАСУ, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держземагенства України в Харківській області стосовно не внесення відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області в частині відповідності місцезнаходження земельної ділянки, на якій розташовані літні будинки товариства з обмеженою відповідальністю ''ВРЄМЯ''.
Визнати протиправною відмову відділу Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області щодо видачі товариству з обмеженою відповідальністю ''ВРЄМЯ'' довідки із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Зобов'язати Головне управління Держземагенства України в Харківській області вчинити дії щодо внесення відповідних змін до індексних кадастрових карт Харківської області в частині відповідності місцезнаходження земельної ділянки, на якій розташовані літні будинки товариства з обмеженою відповідальністю ''ВРЄМЯ''.
Зобов'язати відділ Держземагенства у Вовчанському районі Харківської області видати товариству з обмеженою відповідальністю "ВРЄМЯ" довідку із державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх по власникам земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь товариства з обмеженою відповідальністю ''ВРЄМЯ'' (61051, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 276 А, код ЄДРПОУ: ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,10 (сімдесят три) грн. 10 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27.07.2015 року.
Суддя Самойлова В.В.