Постанова № 47444228, 05.09.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
2а-1870/5609/11
Номер документу
47444228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2011 р. справа № 2a-1870/5609/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (далі по тексту - відповідач, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз") про стягнення адміністративно-господарських санкції в розмірі 514534,20 грн. та пені в розмірі 4013,36грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не виконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 20 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 518547,56 грн. Але вказана сума відповідачем не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.

Відповідач, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що протягом 2010 року подавало звіти про наявність вакантних робочих місць для інвалідів (звіти 3-ПН). Тому вважає, що підприємство належним чином виконало свої обов"язки. Чинне законодавство не зобов"язує підприємства самостійно займатися підбором та працевлаштуванням інвалідів /а.с.11-15/.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав з мотивів, викладених в письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що 21.02.2011року відповідачем поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (форма №10-ПІ).

З вказаного звіту вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за рік становить 2628 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 85 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, встановлених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 105; сума адміністративно - господарських санкцій за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - 514534,20 грн. (а.с.5).

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (далі по тексту - Закону) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно ч.9 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України Про зайнятість населення підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН Звіт про наявність вакансій, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814 для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців використовується форма звітності № 3-ПН Звіт про наявність вакансій.

У графі 15 цієї форми наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закону України Про зайнятість населення, із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

Виходячи з аналізу вказаних норм, працевлаштування інвалідів відповідними органами можливе лише за умови виконання підприємствами вимог нормативних актів, а саме: за наявності інформації про всі вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач за період січень-березень та травень -грудень 2010 р. подавав до Сумського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій форми 3-ПН, що підтверджується копіями відповідних звітів: від 15.01.2010року, від 12.02.2010року, від 04.03.2010року, від 12.05.2010року, від 10.06.2010року, від 02.08.2010року, від 07.09.2010року, від 04.10.2010року, від 01.11.2010року, від 01.12.2010 року (а.с.17-27).

Тобто, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" за 2010рік подало до центру зайнятості 11 звітів про наявність вакансій в яких інформувало про наявність лише одного вакантного місця для інваліда, хоча згідно нормативу кількість вакантних місць для інвалідів складає 20 одиниць.

Отже, відповідач не належним чином інформував центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування за зазначені місяці, а саме: січень - березень 2010р., травень - грудень 2010р.

Згідно розрахунку Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.3), сума адміністративно-господарських санкцій за 12 місяців 2010 року за 20 незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів становить 514534,20 грн. /25726,71 х 20/.

Але, враховуючи, що відповідач надав 11 звітів, в яких зазначив про наявність однієї вакансії для інваліда, то позов підлягає частковому задоволенню, а саме: сума адміністративно-господарських санкцій за 1 незайняте робоче місце, призначене для забезпечення працевлаштування інвалідів становить 2143,89 грн. За 11 місяців 2010р. сума адміністративно-господарських санкцій складає 23582,79грн. (2143,89 грн. х 11 міс.).

Так як відповідач подавав 11 звітів про одну вакансію, то вказана сума не підлягає стягненню з відповідача.

Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій, яка підлягає стягненню з відповідача становить 490951,41 грн. /514534,20 - 23582,79/.

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Виходячи із розміру стягнутих в судовому порядку суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 490951,41 грн., пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій становить 3829,54грн. /(490951,41грн. х 0,03%) х26днів/.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити частково.

Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" /40021, Сумська область, м. Суми, вул. Лебединська, 13, код ЄДРПОУ 03352432/ на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів /40030, м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771/ заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 494 780 грн. 95 коп. /чотириста дев"яносто чотири тисячі сімсот вісімдесят грн. 95 коп./.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 9 вересня 2011року.

З оригіналом згідно

Суддя С.О. Бондар