ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 р. Справа № 804/4428/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Жукової Є.О.
при секретарі - Кузнєцові С.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «ЕЛЕКТРОГРАД» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 2 550,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2015 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «ЕЛЕКТРОГРАД» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 2 550,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. Внаслідок порушення вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» відповідач має заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 2 550,00 грн. на підставі постанови Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 грудня 2014 року № 491-ДН-1-Е.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2015 року провадження у справі було відкрито та справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 13.05.2015 р.
12.05.2015 р. за вх.№28719/15 на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом електронного звязку від повноважного представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку з неможливістю явки представника відповідача в судове засідання через відрядження до м.Харкова для участі у судовому засідання Харківського апеляційного господарського суду у справі №908/6010/14, що призначене на 13.05.2015 р. об 11 год.30 хв. В підтвердження зазначеного до поданного клопотання додано копію ухвали Харківського апеляційного господарського суду у справі №908/6010/14.
В судове засідання, призначене на 13.05.2015 р., з`явився представник позивача, на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2015 р. останнім було надано докази щодо повідомлення ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» шляхом поштового звязку про розгляд даної адміністративної справи, призначеної на 13.05.2015 р., в підтвердження чого надано копію фіскального пеку.
У звязку з зазначеним вище та на підставі ч.2 ст.128 КАС України суд відклав розгляд справи до 20.05.2015 р.
В судове засідання, призначене на 20.05.2015 р., з'явився представник позивача, відповідач до зали судового засідання свого представника не направив, відомості про вручення судової повісти в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі. Будь-яких заперечень на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду відповідач не направив, а тому його позиція щодо заявленого адміністративного позову суду не відома.
З метою законного і обґрунтовано рішення у справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія постанови від 15.12.2014 р. №498-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів; копія постанови від 17.11.2014 р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія акту №489-ДН-1-Е від 01.12.2014 р. про правопорушення на ринку цінних паперів; копія постанови від 01.12.2014 р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія постанови від 15.12.2014 р. №490-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів; копія постанови від 17.11.2014 р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія акту №490-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.12.2014 р.; копія постанови від 01.12.2014 р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія постанови від 15.12.2014 р. №491-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів; копія наказу від 16.03.2015 р. №62 К.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено наступне.
Уповноваженою особою комісії ОСОБА_2, начальником Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 17 листопада 2014 р. за №5610/03-01/03 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою керівника (або уповноважного представника) ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» запрошено у Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на 10 годину 30 хвилин 01 грудня 2014 року для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 01 грудня 2014 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт за № 488-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до тексту зазначеного вище акту встановлено наступне. ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» не розкрило річну інформацію за 2013 рік шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії що є порушенням вимог п.4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пп.4 п.4 р II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 р. №2826.
Постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 грудня 2014 року за №6006/03-01/03 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні до Приватного акціонерного товариства «ЕЛЕКТРОГРАД» призначено на 10 годину 30 хвилин 12 грудня 2014 року у Дніпровському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про що було належним чином повідомлено відповідача, шо підтверджується копією фіскального чеку, який міститься в матеріалах справи.
Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку стосовно ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» винесено постанову від 15.12.2014 р. №489-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої накладено штраф у розмірі 850,00 грн. за не опублікування інформації в офіційному друкованому виданні Верховної ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Зазначена постанова була отримана представником ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» 15.12.2014 р., що підтверджується відповідним записом на примірнику даної постанови від 15.12.2014 р. №489-ДН-1-Е.
Відомостей щодо оскарження зазначеної вище постанови в адміністративному або судовому поряду в матеріалах справи не міститься, а отже, штраф у розмірі 2 550,00 грн. підлягає сплаті у визначеному законом порядку.
Правовідносини сторін, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку та щодо визначення правових засад здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», тощо.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст.10, 11 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст.6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_3 України. НКЦПФР складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату, здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента-річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_3 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Відповідно до ч.6 ст.40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» зазначено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про
емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до вимог п.4 Глави 4 Розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів №2826 зазначено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до моменту подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на сторінці в мережі Інтернет.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно до п. 5 ч. 1 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з ч. 4 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивачем, на виконання вимог наведених вище норм чинного законодавства України винесено відповідну постанову від 15 грудня 2014 року № 491-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої на відповідача накладено штраф у розмірі 2 550,00 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Будь-яких доказів оскарження зазначеної постанови від 15 грудня 2014 року матеріали справи не містять як не містять і доказів добровільної сплати з боку відповідача штрафу за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери в сумі 2 550,00 грн.
За таких підстав, а також враховуючи відсутність спростування будь-якими належними та допустимими доказами в розумінні ст.70 КАС України з боку відповідача доводів позивача, викладених в заявленому адміністративному позові, суд вважає адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «ЕЛЕКТРОГРАД» про стягнення штрафу у розмірі 2 550,00 грн., таким що підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Відповідно до платіжного дорученя від 09 квітня 2015 р. №94 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 182,70 грн., який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету.
Враховуючи задоволення позовних вимог Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути на користь Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку суму, сплачену у якості судового збору за подання даного адміністративного позову з Державного бюджету України в розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн., сімдесят коп.).
Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «ЕЛЕКТРОГРАД» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 2 550,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з ПрАТ «ЕЛЕКТРОГРАД» штраф у розмірі 2 550,00 грн. (дві тисячі пятсот пятдесят грн.) до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністратвні штрфи та інші санкції», символ звітності 106.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37987848) сплачений судовий збір у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн., сімдесят коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 22 травня 2015 року
Суддя ОСОБА_4