Ухвала суду № 47415210, 27.07.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
27.07.2015
Номер справи
286/2624/15-а
Номер документу
47415210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 286/2624/15-а

УХВАЛА

27 липня 2015 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Л. О. Смиковська , розглянувши позов ОСОБА_1 до Лучанківської сільської ради Овруцького району Житомирської області, третя особа управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобовязання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить зобовязати Лучанківську сільську раду Овруцького району Житомирської області повернути домоволодіння № 17 по вул. Устя-2 в с. Лучанки Овруцького району Житомирської області ОСОБА_1. Визнати недійсним ордер від 16.01.2009 року. Виселити із займаного домоволодіння сім'ю якій видано ордер.

З позовної заяви вбачається, що підставою для її подання є відмова відповідача повернути ОСОБА_1 домоволодіння, яке належить їй на праві приватної власності. Посилаючись на те, що вказаний будинок вона здала на баланс сільської ради, яка самостійно зняти належний їй будинок з свого балансу та повернути їй не може, так як вона не наділена повноваженнями відміняти рішення суду.

Як вбачається із ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно правові спори, зокрема:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

В п.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №8 від 20.05.2013 року «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» зазначається, що суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед субєктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх субєктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

В п.3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі №3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» зазначається, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

Пункт 21 даної Постанови вказує, що якщо орган державної влади та/або орган місцевого самоврядування (суб'єкт владних повноважень) бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав; не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору (наприклад, надання згоди іншому співвласнику житлового будинку на виконання переобладнання та перепланування), то залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 ЦПК.

Ураховуючи положення статті 1 ЦПК та статті 2 КАС, не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб'єктом владних повноважень) як суб'єктом публічного права та суб'єктом приватного права - фізичною особою, в якому управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.

Таким чином, зважаючи на викладене, даний спір не є публічно-правовим, а належить до розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки підставою спору є право позивача на повернення домоволодіня, яке належить їй на праві приватної власності та виселення з нього сім'ю якій видано ордер на вище вказане домоволодіння.

У відповідності до п.1 ч.1 та ч.2 ст.109 КАС України суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн., який у відповідності до п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» підлягає поверненню.

За таких обставин, керуючись п.1 ч.1 та ч.2 ст.109 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Лучанківської сільської ради Овруцького району Житомирської області, третя особа управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобовязання вчинити дії.

Розяснити позивачу право звернутися до Овруцького районного суду в порядку цивільного судочинства.

Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73,08 грн., сплачений згідно квитанції №85 від 14.07.2015 року в УДКСУ в Овруцькому районі на рахунок № 31215206700426.

Заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали..

СУДДЯ : Л. О. Смиковська