Справа № 686/9274/15-а
ЄУН 686/9274/15-а
справа 2-а/686/426/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2015 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу». При призначенні їй пенсії відповідачем були взяті до розрахунку лише розмір її посадового окладу, надбавка за ранг, за вислугу років, за досягнення у роботі, а також премії. Інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати до такого розрахунку включені не були. У квітні 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням всіх складових її заробітної плати, яку вона отримувала, в тому числі з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Управлінням ПФУ у м. Хмельницькому листом від 06.05.2015 року їй було відмовлено у здійснені такого перерахунку, з посиланням на те, що вказані суми не є надбавкою чи премією у розумінні норм ЗУ «Про державну службу», а отже і підстави для їх включення до розміру заробітку, з якого повинна обчислюватися її пенсії відсутні. Вважає такі дії відповідача незаконним, оскільки з усіх включених у довідку виплат, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації були нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, відповідно до положень ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», вказані суми повинні бути враховані відповідачем під час обчислення розміру її пенсії. З урахування викладеного, просить суд зобовязати УПФУ в м. Хмельницькому здійснити перерахунок її пенсії з 22.11.2010 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про її заробітну плату.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити. Надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача не зявився, надав письмові заперечення в яких у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити, посилаючись на їх безпідставність, а справу розглянути за його відсутності. Зазначив, що виплати, які отримувала позивач та які вона просить врахувати під час обчислення її пенсії, відповідно до положень ст.33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені як складова частина заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у УПФ України у м. Хмельницькому та з 322 листопада 2010 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 88% від заробітної плати державного службовця.
29 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії по заробітку, в якій просила до розрахунку розміру її заробітку, з якого має обчислюватися розмір її пенсії, включити складові її заробітної плати, зазначені у Довідці про складові заробітної плати від 12 травня 2015 року № 02-13-620, яка видана виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.
Листом УПФУ у м. Хмельницькому від 06 травня 2015 року № 268/Г-12, за результатами розгляду вказаного звернення, ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку її пенсії. В обґрунтування прийнятого рішення відповідачем було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України «Про Державну службу» матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексація заробітної плати не передбачена як складова заробітної плати, а тому не може бути врахована в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону -90 відсотків ).
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, діюче законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати без винятку, з яких справляється перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначену правову позицію підтримано практикою Верховного суду України у постанові від 20.02.2012 (справа №21-430а11), при вирішенні аналогічних справ за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Отже, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за №114/8713.
З матеріалів справи встановлено, що 29 квітня 2015 року позивач звернулася до УПФУ в м. Хмельницькому з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця за віком, надавши Довідку виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.05.2015 року № 02-13-620 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.11.2008 по 31.10.2010 року. У вказаній довідці міститься колонка «Інші виплати» (до складу якої включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів).
З огляду на викладене суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.05.2015 року № 02-13-620 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.11.2008 по 31.10.2010 року.
На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас суд зазначає, що відповідно до частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця , в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в місті Хмельницькому та надала всі необхідні документи для здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням спірних сум лише 29 квітня 2015 року, а довідку надала 12.05.2015 року, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, якій відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.05.2015 року.
На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення пенсії ОСОБА_3 протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 травня 2015 року у розмірі 88 відсотків відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії), включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.05.2015 року № 02-13-620 з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: