Постанова № 47404033, 23.07.2015, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
235/4219/15-а
Номер документу
47404033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/235/583/15

Справа № 235/4219/15-а

Постанова

І м е н е мУ к р а ї н и

23 липня 2015 року м. Красноармійськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючогосудді Хмельової С.М.

за участю секретаря судового засідання Кучерявого М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Красноармійська адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

До Красноармійського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ОСОБА_2 начальника Красноармійського МВ ГУДМС України в Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 10.02.2015 року він прийшов до Красноармиійського міськвідділу Державної міграційної служби України в Донецькій області з метою поставити штамп на довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тобто його старих батьків, які мешкали у місті Донецьк, але у звязку з АТО він перевіз їх до себе. Батько інвалід, мати після інсульту, тому вони не можуть самі пересуватися , та надали позивачу нотаріальні довіреності, щоб він представляв їх інтереси. Штамп потрібен для отримання батьками допомоги, як переміщеним особам. Але, не дивлячись на наявність всіх документів, його попросили почекати і порадившись з ОСОБА_2 відмовили, пояснюючи це тим, що нотаріально посвідчені довіреності у них не діють. Він звернувся з письмовою заявою до начальника з проханням розяснити йому, чому він не має права представляти інтереси своїх батьків за нотаріально посвідченою довіреністю. Отримав відповідь від відповідача, де посилаючись на наказ № 1077 від 22.11.2012 року затвердженого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2109/22421, вказівки № 3/2-710/3 від 02.12.2014 року, відповідач роз»яснив, що для реєстрації місця перебування, штамп якого проставляється до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, необхідно надати слідуючи документи: паспортний документ особи, яка реєструється; документи, що підтверджують право на перебування в житлі-свідоцтво про право власності. В наданій нотаріальній згоді яку позивач надав до міграційної служби не вказано, що батьки дають свій дозвіл бути представником від їхнього імені для реєстрації місця перебування. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, та просить суд встановити відсутність к ОСОБА_2, начальника Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області, повноважень не приймати нотаріально посвідчені довіреності, та не визнавати їх, так як не існує судового рішення, у цьому випадку, яке відмінює їх; зобов»язати ОСОБА_2 поставити штамп реєстрації місця перебування на довідках про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 при представництві, за нотаріальними довіреностями, ОСОБА_1; стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 10000,00 гривень в якості відшкодування моральної шкоди.

Позивач надав суду заяву про залишення без розгляду адміністративного позову в частину встановлення відсутності у ОСОБА_2 повноважень не приймати нотаріально посвідчені довіреності, та стягнення моральної шкоди, в іншій частині на позові наполягає та просить задовольнити. Судове засідання проводити за його відсутності.

Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, його представник в судове засідання не з'явився, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності, заперечень проти позовних вимог не висунув.

У зв'язку з відсутністю перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибуттям не всіх осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також відсутністю потреби заслуховувати свідків чи експертів, суд відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАС України розглядає справу у письмовому провадженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка перемістилась з тимчасово окупованої території, м. Донецьк, вул.Аравійська, 12/34, в с. Зоря, Красноармійського району, вул.. Леніна, 38, довідка видана Управлінням соціального захисту населення Красноармійської міської ради за № 1441/005263 від 24.12.2014 року(а.с.8 ).

Фактично проживає без реєстрації за даною адресою, що підтверджується довідкою від 13.11.2014 року, виданою Красненською сільською радою (а.с.10).

ОСОБА_3 уповноважив бути його представником ОСОБА_1 відповідно до нотаріально посвідченої довіреності від 3.11.2014 року, зареєстрованої в реєстрі за № 1553 (а.с.4).

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, є особою, яка перемістилась з тимчасово окупованої території, м. Донецьк, вул..Аравійська, 12/34, в с. Зоря, Красноармійського району, вул.. Леніна, 38, довідка видана Управлінням соціального захисту населення Красноармійської міської ради за № 1441/005262 від 24.12.2014 року(а.с.9 ).

Фактично проживає без реєстрації за даною адресою, що підтверджується довідкою від 13.11.2014 року, виданою Красненською сільською радою (а.с.11)

ОСОБА_4 уповноважила бути її представником ОСОБА_1 відповідно до нотаріально посвідченої довіреності від 3.11.2014 року, зареєстрованої в реєстрі за № 1551 (а.с.5).

Мешкання без реєстрації також підтверджується актом обстеження проживання сім»ї ОСОБА_1, який складено депутатом сільської ради в присутності свідків та затвердженим сільським головою (а.с12).

Відповідно до нотаріально посвідчених довіреностей ОСОБА_1 має право бути представником з усіма необхідними повноваженнями в усіх державних, недержавних, громадських, кооперативних, господарських та інших підприємствах, установах,органах і організаціях незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої належності, органах виконавчої влади…тощо з усіх без винятку питань… Довірителі надали право ОСОБА_1 право представляти їх інтереси у відповідних компетентних організаціях, подавати від їх імені заяви, подавати та одержувати будь-які документи, довідки, відомості, витяги, підписувати від їх імені необхідні документи, розписуватися за них, а також виконувати всі інші юридично значимі дії, повязані з цими довіреностями.

Частина 3 статті 244 ЦК України передбачає, що довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Видані довіреності на ім»я ОСОБА_1 відповідають статтям 244-250 ЦК України.

Законом України «Про нотаріат» у статті 58 нотаріусам або посадовим особам, які вчиняють нотаріальні дії, надано право посвідчувати доручення, складені від імені однієї або кількох осіб, на ім'я однієї особи або кількох осіб.

Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, який затверджено наказом МВС України

22.11.2012 № 1077, та зареєстровано в Міністерствіюстиції України18 грудня 2012 р.за № 2109/22421, у пункті 4.4 передбачає, що у разі подання заяви про реєстрацію місця перебування особи, законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Статтею 3 Конституції Українизакріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Крім того,Конституцією Українипередбачено, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24); кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).

Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 рокузатверджено «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» (далі - Порядок).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі-Довідка). Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (пункт 2).

Пунктом б Порядку передбачено, що у день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки є: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (пункт 8 Порядку).

Пункт 7-1 даного Порядку передбачає, що територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення особою, яка переміщується, про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію.

З 22.11.2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-УІІ від 20.10.2014 року (далі - Закон), який встановив гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Частиною 1 ст. 1 вказаного Закону передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Обєднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Стаття 4 Закону передбачає, що облік внутрішньо переміщених осіб здійснюється шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті І цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 діяв в межах повноважень наданих йому довіреностями від його батьків, статус яких як осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, підтверджується матеріалами справи. Довіреності посвідчені нотаріусом відповідно до діючого законодавства. Тому відмова начальника Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області є необґрунтованою та такою, що суперечить законодавству.

Оскільки позивач надав суду заяву про залишення без розгляду адміністративного позову в частину встановлення відсутності у ОСОБА_2 повноважень не приймати нотаріально посвідчені довіреності, та стягнення моральної шкоди, дані позовні вимоги суд залишає без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст..2,11,17,23,58,69-71,86,104-105,159-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про зобовязання начальника Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області поставити штамп реєстрації місця перебування на довідках про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 при представництві, за нотаріальними довіреностями на імя ОСОБА_1, задовольнити.

Зобовязати начальника Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області поставити штамп реєстрації місця перебування на довідках про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 при представництві, за нотаріальними довіреностями на імя ОСОБА_1.

В іншій частині адміністративний позов залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: