Справа № 209/2079/14-ц
Провадження № 2/209/607/15
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
02 березня 2015 року м. Дніпродзержинськ
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Шендрика К.Л.,
за участю секретаря Драгунцевої С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення коштів за фактичне користування земельною ділянкою, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути солідарно з відповідачів по справі на свою користь збитки, завдані використанням земельної ділянки в сумі 108094,20 грн. та судові витрати.
В обґрунтування своїх вимог позивач в позовній заяві зазначив, що всі землі комунальної власності в межах м. Дніпродзержинська належать територіальній громаді міста. Управління земельними ділянками комунальної власності здійснює Дніпродзержинська міська рада. Порушення інтересів міської ради полягає в тому, що відповідачі використовують земельну ділянку без договору оренди земельної ділянки та сплачують замість орендної плати земельний податок, що є порушенням Земельного та Податкового кодексів України. А отже відповідачам належить вчинити певні дії щодо оформлення документів на користування земельною ділянкою, що відповідачами не виконане. На підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 28 січня 2005 року № 480-17/ІV укладено договір оренди земельної ділянки від 24 червня 2005 року № 2391 за адресою: м. Дніпродзержинськ, проспект Маршала Жукова, 11, площею 0,4624 га для фактичного розміщення обєкту торгівлі (торговий комплекс), строком до 28 січня 2010 року. Відповідно до інформаційної довідки з реєстру прав власності на нерухоме майно від 18 лютого 2013 року № 558516, 1/2 частка власності належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 30 грудня 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого за № 4679, інша 1/2 частка нерухомого майна належить відповідачу ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 26 вересня 2007 року, посвідченого нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за № 6031. 27 лютого 2013 року управління земельних відносин міської ради направило відповідачам лист, яким повідомило, що 11 березня 2013 року о 15.00 годині відбудеться обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки. 11 березня 2013 року спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради було проведено обстеження спірної земельної ділянки, в результаті якого встановлено, що на земельній ділянці розміщена капітальна споруда (торговий комплекс), яка використовується в комерційних цілях для розміщення стоянки автомобілів, магазинів. Документи на право користування земельною ділянкою на момент обстеження не оформлені, що суперечить вимогам ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. В звязку з чим відповідачі листом були повідомлені про необхідність явки до управління земельних відносин міської ради для надання пояснень, а також вони були попереджені про направлення матеріалів до правоохоронних органів та суду у випадку неусунення порушень земельного законодавства. Але відповідачі до теперішнього часу договір оренди земельної ділянки не уклали і продовжують користуватися нею без правовстановлюючих документів на землю, не сплачують орендну плату за чинним договором оренди земельної ділянки, яка використовується для розміщення обєкту нерухомого майна, що призвело до завдання позивачу збитків через ненадходження до міського бюджету земельних платежів. Зважаючи, що використання землі в Україні є платним, відповідачі, які користуються земельною ділянкою по пр. Маршала Жукова, 11 для розміщення торгового комплексу, повинні сплачувати до міського бюджету земельні платежі у вигляді орендної плати. Департаментом комунальної власності та земельних відносин було проведено розрахунок недоотриманої орендної плати за користування відповідачами земельною ділянкою внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, і згідно розрахунку, за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року бюджет не отримав від відповідачів 108094,20 грн. 15 квітня 2014 року відбулося засідання комісії з питань визначення розміру збитків, заподіяних власнику землі, на яке відповідачі, не зважаючи на запрошення, не зявилися. 15 квітня 2013 року комісією було складено акт про визначення розміру збитків, заподіяних відповідачами міській раді, в розмірі 108094, 20 грн., і 24 квітня 2013 року виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради прийнято рішення № 111 «Про затвердження акта визначення розміру збитків, заподіяних міській раді, внаслідок використання земельних ділянок міста Дніпродзержинська за період з 2011 року по 2012 рік», на виконання якого відповідачам 17 травня 2013 року направлений відповідний лист про необхідність сплати завданих збитків. Але відповідачі шкоду, заподіяну внаслідок порушення ними чинного земельного законодавства, не відшкодували і продовжують використовувати земельну ділянку без відповідних документів на землекористування.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, письмово просила суд розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не зявилися та про причини неявки суд не повідомили, хоча про місце і час слухання справи були повідомлені належним чином.
У відповідності до ч. 1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав:
В ході судового розгляду встановлено, що відповідачам на праві спільної часткової власності належить торговий комплекс, розташований за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, проспект Маршала Жукова, будинок № 11, і кожен з них є власником 1/2 частки зазначеного нерухомого майна, право власності на які ОСОБА_1 набув на підставі договору купівлі-продажу від 30 грудня 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого за № 4679, ОСОБА_2 - на підставі договору купівлі-продажу від 26 вересня 2007 року, посвідченого нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за № 6031,що підтверджується Інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18 лютого 2013 року.
24 червня 2005 року між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та відповідачами, як орендарями, був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення Дніпродзержинської міської ради від 28 січня 2005 року № 480-17/ІV, передав, а орендарі прийняли в оренду строком до 28 січня 2010 року земельну ділянку, площею 0,4624 для фактичного розміщення обєкту торгівлі торгового комплексу, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, проспект Маршала Жукова, 11. Після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності міста Дніпродзержинська, відповідачі новий договір оренди із Дніпродзержинською міською радою не оформили, і продовжують користуватися земельною ділянкою без належно оформлених документів на право користування земельною ділянкою.
11 березня 2013 року спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради проведено обстеження земельної ділянки, на якій розташований торговий комплекс, внаслідок якого встановлено, що на земельній ділянці розміщено капітальну споруду (торговий комплекс), яка використовується в комерційних цілях (розміщення стоянки автомобілів, магазинів), і в порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України документи на право користування земельною ділянкою відповідачами не оформлені, що підтверджується актом обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 11 березня 2013 року, який затверджений рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради 24 квітня 2013 року № 111 «Про затвердження акта визначення розміру збитків, заподіяних міській раді внаслідок використання земельних ділянок міста Дніпродзержинська за період з 2011 по 2012 роки»..
Не зважаючи на звернення позивача 12 березня 2013 року до відповідачів про оформлення документів на право користування земельною ділянкою у відповідності до діючого законодавства, до теперішнього часу договір оренди земельної ділянки відповідачами не укладено і вони продовжують користуватися землею без належних правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, а також не сплачують в повному обсязі орендну плату за використання земельної ділянки, через що Дніпродзержинській міській ради завдано значних збитків внаслідок ненадходження від відповідачів до міського бюджету земельних платежів.
Згідно розрахунку, виконаного департаментом комунальної власності та земельних відносин міста Дніпродзержинська, розмір недоотриманої орендної плати за використання відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2М земельної ділянки, розташованою за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, проспект Маршала Жукова, 11, за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року становить 108094, 20 грн., яка розрахована наступним чином.
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка використовується відповідачами, за договором станом на 2005 рік становить 2449809, 14 грн., недоотримана орендна плата за період з 01 січня 2011 року по 01 липня 2011 року складає: нормативна грошова оцінка з індексацією становить 2449809,14 грн. х 1,035 х 1,028 х 1,152 х 1,059 = 3179905,06 грн., податок становить 1 відсоток від нормативної грошової оцінки, тобто 31799,05 грн. х 3 =, 95397,15 грн. /рік, що становить 7949,76 грн./місяць, і за 6 місяців складає 47698,56 грн. 15 грудня 2010 року Дніпродзержинська міська рада прийняла рішення «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська» з 01 липня 2011 року. Згідно інформації управління Держкомзему у місті Дніпродзержинську від 26 листопада 2012 року № 1/04-2335 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 0,4624 га становить 3481403,03 грн. Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27 травня 2011 року № 116-08/VІ затверджено коефіцієнт для розрахунку орендної плати на рівні чотирикратного земельного податку з урахуванням пільги в розмірі 20 відсотків. Таким чином, відповідачам в період з 01 липня 2011 року по 31 грудня 2011 року було необхідно сплатити 34814,03 грн. 20% = 27851,22 грн. х 4 = 111404,88 грн./ рік, що становить 9283,74 грн./місяць х 6 місяців = 55702,44 грн., а всього за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року відповідачі повинні сплатити 103401,00 грн. ( 47698,56 грн. + 55702,44 грн.). Згідно інформації ДПІ відповідачами за 2011 рік сплачено 47698,56 грн., і недоотримана орендна плата становить 55702,44 грн. За період з 01 січня 2012 року по 01 липня 2012 року орендна плата склала 55702,44 грн. Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25 червня 2012 року № 475-24/VІ затверджено коефіцієнт для розрахунку орендної плати на рівні трикратного земельного податку з урахуванням пільги в 40 відсотків, і застосування таких показників передбачено з 01 липня 2012 року. За період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року відповідачі повинні були сплатити 34814,03 грн. 15% = 29591,93 грн. х 3 = 88775,79 грн./рік, що становить 7397,98 грн./місяць х 6 місяців = 44387,88 грн. Згідно інформації ДПІ відповідачами сплачено за 2012 рік 47698,56 грн., і недоотримана орендна плата становить (55702,44 грн. + 44387,88 грн.) 47698,56 грн. = 52391,76 грн. А всього за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року відповідачі повинні доплатити 108094, 20 грн.
На виконання рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради від 24 квітня 2013 року № 111 відповідачам 17 травня 2013 року був направлений відповідний лист про необхідність в добровільному порядку відшкодувати завдані міській раді збитки, але до теперішнього часу відповідачі шкоду, заподіяну внаслідок порушення чинного земельного законодавства не відшкодували та продовжують використовувати земельну ділянку без відповідних документів на землекористування. В звязку з тим, що відповідачі використовують земельну ділянку без договору оренди земельної ділянки та сплачують замість орендної плати земельний податок, порушуються інтереси Дніпродзержинської міської ради, територіальній громаді якої належать всі землі комунальної власності в межах міста Дніпродзержинська.
Згідно ст. 5 Закону України «»Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси територіальних громад та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Згідно зі ст. ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Тобто правовідносини оренди землі є одним з видів цивільних правовідносин і підлягають регулюванню Цивільним кодексом України.
Згідно із п.п. а, б частини 1 статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Згідно із ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно із п. ґ) ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: ґ) відшкодування заподіяних збитків;
Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно із п. 2.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», правочин, за яким переходить право власності на житлові будинку, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.
Згідно статті 290 Податкового Кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним Кодексом України.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, які підтверджені письмовими доказами, суд приходить до висновку про задоволення позову в звязку з тим, що відповідачі дійсно порушують права позивача, не оформлюючи правовстановлюючі документи на земельну ділянку та не перераховуючи до міського бюджету орендну плату за використання земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства, що призвело до спричинення Дніпродзержинській міській раді матеріальних збитків, сума яких підлягає солідарному стягненню з відповідачів на користь позивача у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5 Закону України «»Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 142-145 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 3, 12, 125, 126, 152, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 88, 158, 169, 212-214, 224-226 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення коштів за фактичне користування земельною ділянкою задовольнити повністю.
Стягнути солідарно із ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (інші відомості не відомі), ОСОБА_2, РНОКПП відсутній, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (інші відомості не відомі) на користь Дніпродзержинської міської ради, Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р 33214815700013, одержувач: УДКСУ у м. Дніпродзержинську, код 13050500, банк одержувача: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, збитки, завдані використанням земельної ділянки в сумі 108094 (сто вісім тисяч девяносто чотири) гривні 20 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (інші відомості не відомі), на користь Дніпродзержинської міської ради, Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168, МФО 805012, р/р 35414001039288, сплачену позивачем суму судового збору в розмірі 540 (пятсот сорок) гривень 47 копійок.
Стягнути із ОСОБА_2, РНОКПП відсутній, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (інші відомості не відомі) на користь Дніпродзержинської міської ради, Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, пл.. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168, МФО 805012, р/р 35414001039288 сплачену позивачем суму судового збору в розмірі 540 (пятсот сорок) гривень 47 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, шляхом подачі у десятиденний строк з дня отримання його копії письмової заяви відповідача про його перегляд.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя К.Л. Шендрик
.