Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
16.09.2009 р. № 2-а- 40511/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарі Смоляр Є.А.
за участю представників сторін:
позивача: Якуши Н.В.( довіреність № 75-27/07 від 05.01.2009 року)
відповідача: Петренко М.Я. (довіреність б/н від 02.09.2009 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю " Українська технологічна компанія "Скіф" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Кївському районі м.Харкова звернулося до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Українська індустріальна компанія «Скіф»та просить стягнути з відповідача суму заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування в розмірі 2560,80 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідач, зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України і відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов’язане сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний календарний місяць, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього календарного місяця шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Відповідач зазначених виплат в повному обсязі не проводив, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 2560,80 грн.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю –Якуша Н.В. позовні вимоги підтримала, пославшись на обставини викладені у позові та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
В судовому засідання представник відповідача - Петренко М.Я., наявність заборгованості по сплаті страхових внесків визнав, проте проти позову заперечував, мотивуючи це тим, що: зазначений позов не є справою адміністративної юрисдикції; Управління Пенсійного фонду України не має права на подання зазначеного адміністративного позову до суду в контексті ст.50 КАС України; відсутній спір, оскільки сума заборгованості є узгодженою, а вимога є по суті виконавчим листом по справі. Крім того представник відповідача зазначив, що працівники підприємства не отримують заробітну плату, що унеможливлює здійснення перерахунку страхових внесків відповідно до вимог ст.20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська технологічна компанія «Скіф», зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відповідач зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі, як то передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закону №1058-IV) та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. та зареєстрованої в Мін'юсті за № 64/8663 від 16.01.2004 року.
У травні поточного року відповідач самостійно здійснив розрахунки сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягали до сплати, та подав їх до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова ( а.с.5).
Відповідно до наданих відповідачем розрахунків сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до сплати за травень 2009 року підлягало 2560,80 грн.
Статтею 20 Закону №1058-IV, яка визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків, передбачено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану підприємства.
У встановлений законом строк відповідач страхові внески не сплатив, внаслідок чого утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом у сумі 2560,80 грн.
Відповідно до ст. 106 Закону №1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимоги про її сплату.
В зв'язку з несплатою суми страхових внесків, позивачем була сформована та направлена до відповідача вимога про сплату боргу № Ю-348У від 03.07.2009 року, яку відповідач отримав, не оскаржив, але суму боргу у встановлений законом 10-ти денний термін добровільно не сплатив.
Посилання відповідача на те, що зазначений адміністративний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та відсутності у позивача права на подачу зазначеного адміністративного позову в порядку ст.50 КАС України, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів України поширюється, в тому числі, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основ законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах як органів державної влади, що здійснюють владні управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України N 8-2 від 30 квітня 2002 року.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року одним з основних завдань управління є облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування , збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Також положенням ст. 106 Закону № 1058-IV право приймати рішення про сплату недоїмки за страховими внесками надано саме територіальним органам Пенсійного фонду України.
Отже, спір за участю управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України є публічно-правовим, оскільки виник із публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень, зокрема органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до фонду.
Крім того, до переліку публічно-правових справ, на які не поширюється компетенція адміністративних судів, встановленого ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, ця справа не відноситься.
Посилання представника відповідача на те, що працівниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська технологічна компанія «Скіф» не отримується заробітна плата, що унеможливлює здійснення перерахунку страхових внесків відповідно до вимог ст.20 Закону №1058-IV, судом до уваги не приймається з наступних підстав.
Згідно із частиною 2 статті 17 Закону №1058-IV страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частина 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Стаття 20 Закону №1058-IV визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
При цьому, в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється у пропорційних розмірах.
Відповідно до частини 12 статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно із частиною 2 статті 106 Закону №1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Таким чином, у разі виплати заробітної плати протягом звітного періоду, за який вона нарахована, одночасно із виплатою цих сум, у пропорційних розмірах платником сплачуються авансові платежі. Решту несплачених сум страхових внесків, нарахованих за звітний період, платник зобов’язаний перерахувати на рахунок Пенсійного фонду до 20 числа місяця, наступного за звітним. Фінансовий стан платника страхових внесків (наприклад, відсутність коштів на виплату заробітної плати) не звільняє його від сплати недоїмки, нарахування пені та застосування фінансових санкцій у розмірах встановлених пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону №1058-IV.
Суд також відхиляє заперечення представника відповідача в частині обов’язку позивача у випадку несплати боргу за направленою вимогою звернутися до органів Державної виконавчої служби для здійснення примусового стягнення як підстави для відмови у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 2,8 ч.3 ст.106 Закону № 1058-IV вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом і у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. Проте абзацом 8 ч.3 зазначеної статті передбачено право органу Пенсійного фонду у зазначених випадках звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Таким чином, враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 2560,80 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.71, 94, 122, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю " Українська технологічна компанія "Скіф" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування- задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська технологічна компанія "Скіф"(м.Харків-2, вул.Каразіна,1, р/р2600132301, АБ "Енергобанк", МФО 350824, код 35246964) на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова (м.Харків-2, вул.Демченко,6/8, р/р 256053122089 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823, код 22682017) заборгованість по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2560.80 грн. (дві тисячі п'ятсот шістдесят грн., 80 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку , передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.
У повному обсязі постанова виготовлена 21 вересня 2009 року.
Суддя Ю.В. Зоркіна