ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 липня 2015 року (в порядку письмового провадження) № 826/8653/15
за позовом
Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична консалтингова компанія "Верітас"
про
стягнення 5 376, 03 грн.
Суддя: Кротюк О.В.
Обставини справи:
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач) звернулося до суду з позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична консалтингова компанія «Верітас» (далі – відповідач) та просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію в розмірі 5 195, 63 грн. та пеню в розмірі 180, 40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем всупереч Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не працевлаштовано жодного інваліда, в зв'язку з чим до останнього було застосовано адміністративно-господарська санкція.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, заяв та клопотань не подавав, про причини не явки суду не повідомив, заперечень щодо позовних вимог не надав.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України судом ухвалено про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична консалтингова компанія «Верітас» 26.02.2015 подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2014 по формі №10-ПІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за рік становить – 8, з них середньооблікова кількість штатних працівників, якім відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 0, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні - 1. Окрім того, вказаним звітом визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 8 195, 63 грн.
З вказаного слідує, що відповідач у відповідності до вказаного вище закону не виконав свій обов'язок щодо працевлаштування інвалід.
Слід зауважити, що відповідачем частково сплачено адміністративно-господарську санкцію у розмірі 3 000, грн..
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 4 Закону України від 21.03.1991 № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 875-ХІІ) соціальний захист інвалідів є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей інвалідів нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного життя нарівні з іншими громадянами (ч.5 ст. 4 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць, відповідно до змісту ч. 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань (ч. 6 ст. 19 Закону № 875-ХІІ).
Приписами ст. 20 Закону № 875-ХІІ визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вказувалося вище, адміністративно-господарська санкція за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування визначена відповідачем у розмірі – 8 195, 63 грн. ( з урахуванням сплати 3 000, грн. станом на вирішення спору по суті становить – 5 195, 63 грн.). В той же час, згідно наданого позивачем розрахунку сума пені нарахована відповідачу за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій складає – 180, 40 грн.
В той же час, слід зауважити, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична консалтингова компанія «Верітас» не надано жодних доказів, зокрема щомісячних звітів за формою 3-ПН з переліком вакансій, призначених для працевлаштування інвалідів.
З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги те, що відповідачем не було створено одного робочого місяця для інвалід й відповідно не прцевлаштовано, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Доказів зворотного відповідачем не надано, а судом не встановлено.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична консалтингова компанія «Верітас» (03058, м. Київ, вул. Т. Яблонської, б. 6, кв. 34, код ЄДРПОУ 38051156) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (03150, м. Київ, вул. Червоноармійська, б. 104, код ЄДРПОУ 37993783) адміністративно-господарську санкцію у розмірі 5 195 (п'ять тисяч сто дев'яносто п'ять) грн. 63 коп. та пеню у розмірі 180 (сто вісімдесят) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк