Постанова № 47346249, 02.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
826/7845/15
Номер документу
47346249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 червня 2015 року №826/7845/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва – Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства «Акцепт-УСК» про стягнення штрафних санкцій,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – позивач) до приватного акціонерного товариства «Акцепт-УСК» (далі – відповідач, ПрАТ «Акцепт-УСК») про стягнення штрафних санкцій в розмірі 170 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок, в результаті чого накладено штрафні санкції, проте ним штраф у встановлений законодавством строк не сплачено, у зв’язку з чим просив стягнути заборгованість по фінансовій санкції в примусовому порядку.

Також, прокурором зазначено, що несплата відповідачем суми штрафу призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, чим порушуються економічні інтереси Держави.

Відповідач у встановлений судом строк письмових заперечень проти позову чи пояснень, доказів щодо заявлених позовних вимог на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові не надав, як і не надав заяви про визнання позову.

Суд на підставі ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу без проведення судового засідання на підставі поданих сторонами доказів та матеріалів.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивачем у відношенні до ПрАТ «Акцепт-УСК» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.10.2015 р. №1601-ЦД-1-Е, відповідно до якого встановлено ознаки порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №568-ЦД-1-Е від 27.08.2014 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Розпорядження №568-ЦД-1-Е від 27.08.2014 р. винесено у зв'язку з неподанням до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформації відповідно до запиту, а саме:

Статути ПрАТ «Акцепт-УСК» зі всіма змінами та доповненнями, які були чинні у період з 01.10.2012 р. по 16.12.2013;

Свідоцтво (витяг) про державну реєстрацію юридичної особи ПрАТ «Акцепт-УСК»;

Свідоцтва про реєстрацію випусків цінних паперів ПрАТ «Акцепт-УСК»;

Інформацію про керівний склад ПрАТ «Акцепт-УСК» (виконавчий орган, наглядову раду, ревізійну комісію, корпоративного секретаря) за період з 01.10.2012 р. по 16.12.2013 р. з вказівкою назви та коду за ЄДРПОУ для юридичних осіб, прізвища , ім'я та по батькові для фізичних осіб, дати їх призначення та звільнення, з доданням документів, що підтверджують їх призначення та звільнення (протоколи(рішення) органів управління , накази на призначення тощо);

Постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, Розпорядження Комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери, що надходили до ПрАТ «Акцепт-УСК» за період з 01.10.2012 р. по 16.12.2013 р.

Документи, які підтверджують усунення порушень законодавства про цінні папери та документи, що підтверджують сплату штрафних санкцій відповідно до Постанов про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, винесених у відношенні ПрАТ «Акцепт-УСК» за період з 01.10.2012 р. по 16.12.2013 р.

Протягом року ця дія вчинена ПАТ «Акцепт-УСК» повторно з дати винесення Уповноваженою особою Комісії постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №200-ЦД-1-Е від 26.02.2014 р., №443-ЦД-1-Е від 09.04.2014 р., №709-ЦД-1-Е від 28.05.2014 р., №757-ЦД-1-Е від 04.06.2014 р., №1229-ЦД-1-Е від 13.08.2014 р., №1317-ЦД-1-Е від 27.08.2014 р., №3464-ЦД-1-Е від 18.12.2013 р. за вчинення тих самих дій.

Позивачем на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2014 р.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Акцепт-УСК», за порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.11.2014 р. №1642-ЦД-1-Е, відповідно якої до товариства застосовано штраф у розмірі 170 000 грн.

Відповідно до копії супровідного листа, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів надіслана відповідачу засобами поштового зв’язку 14.11.2014 р. вих. №03/02/5205/ПН.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з положеннями п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не виконав розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів №568-ЦД-1-Е від 27.08.2014 р., за що п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.

З наявних доказів вбачається, що до розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідач письмових пояснень, клопотань чи заперечень до територіального органу Комісії надано не було.

Доказів виконання або оскарження в судовому порядку вказаного вище розпорядження №568-ЦД-1-Е від 27.08.2014 р. відповідачем суду не надано.

Згідно з п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 11 зазначеного Закону передбачено, зокрема, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На час вирішення справи доказів оскарження постанови відповідачем не надано, зазначена сума штрафу ним не сплачена.

Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

В той час, відповідно до ст. 121 Конституції України, представництво інтересів громадян і держави у судах покладається саме на органи прокуратури.

Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

При цьому, згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Однією із форм представництва є звернення до адміністративного суду з адміністративними позовами на захист інтересів держави, що передбачено ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих документів і матеріалів, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, беручи до уваги те, що відповідачем не доведено протиправність застосування до нього штрафної санкції, постанова про накладення штрафу не скасована в судовому порядку, у встановлений судом строк своїм правом на подання письмових заперечень проти позову не скористався, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.

Стягнути із приватного акціонерного товариства «Акцепт-УСК» (код ЄДРПОУ 30783658) до Державного бюджету України штраф в розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн. 00 коп. на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко