ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-4088/10/1970
20 січня 2011 р.м.Тернопіль
ТТернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук ЇМ.
за участю :
представників позивача ОСОБА_1 С, ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю « Ойл Енерджі» до ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення,
встановив:
ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю «Ойл Енерджі» (надалі позивач, ТзОВ «Ойл Енерджі») звернулося до суду з адміністративним, позовом до ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції (надалі відповідач, ОСОБА_5 ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0006021602/3 від 20.12.2010року.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю «Ойл Енерджі» позов підтримали, просили його задовольнити, мотивуючи тим, що висновки акту перевірки, на основі яких винесені податкові повідомлення-рішення від 20 грудня 2010 року № 0006021602/3 (від 09 серпня 2010 року №0006021602/0, від 07 вересня 2010 року № 0006021602/1, від 07 жовтня 2010 року № 0006021602/2) є помилковими, а податкове повідомлення-рішення необгрунтованим та безпідставним., оскільки у Законі України «Про податок на додану вартість» передбачено єдину підставу для формування податкового кредиту, а саме наявність у платника податку належно оформленої податкової накладної належними суб'єктами господарювання. І пояснив, якщо платник податків отримує належним чином оформлену податкову накладну, то він, відповідно до зазначених законодавчих норм., але з урахуванням граничного строку давності визначення сум податкових зобов'язань, встановленого ст. 15 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації звітного періоду), не позбавляється права на включення вказаної в ній суми ПДВ до складу податкового кредиту у декларації з податку на додану вартість.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції проти позову заперечив, просив відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки перевіркою встановлено, що в порушення пп. 7.4.1 п. 7.4 і пп. 7.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР позивачем віднесено до складу податкового кредиту за травень 2010р. 31 7403,35 гри. ПДВ по податкових накладних, виписаних постачальниками товарів (послуг) у минулих звітних податкових періодах, а саме: в жовтні 2009р. на суму 41,18 грн., в січні 2010р. на суму 786,10 грн., в лютому 2010р. на суму 8 484,88 грн., в березні 2010р. на суму 308 091,17 грн., що призвело до заниження суми ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету за травень 2010р. на суму 317 403,35 грн., та нараховано штрафні санкції в сумі 95220,90 грн.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача не є обгрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
ОСОБА_5 об'єднаною державною податковою інспекцією 29.07.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку ТзОВ «Ойл Енерджі» з питань правомірності формування податкового кредиту по операціях за період з 01.05.2010р. по 31.05.2010р., про що складено відповідний Акт за № 7576/16-02/36410796 від 29.07.2010року.
На підставі даного Акта контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 20 грудня 2010 року № 0006021602/3 (від 09 серпня 2010 року №0006021602/0, від 07 вересня 2010року№ 0006021602/1, від 07 жовтня 2010року № 0006021602/2).
Перевіркою було встановлено, що в порушення пп. 7.4.1 п. 7.4 і пп. 7.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (далі - Закон № 168/97) позивачем віднесено до складу податкового кредиту за травень 2010р. 317 403,35 гри. ПДВ по податкових накладних, виписаних постачальниками товарів (послуг) у минулих звітних податкових періодах, а саме: в оісовтні 2009р. на суму 41,18 грн., в січні 2010р. на суму 786,10 грн., в лютому 2010р. на суму 8 484,88 грн., в березні 2010р. на суму 308 091,17 грн., що призвело до заниження суми ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету за травень 2010р. на суму 317 403,35 грн.
Нормами Закону № 168/97 встановлено, що податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом. Звітний (податковий) період - період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету. А податковим періодом є один календарний місяць.
Згідно з пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про ПДВ" - податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті б та статтею 8 цього Закону протягом такого звітного періоду у зв'язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97 встановлено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. При цьому нормами Закону № 168/97 не передбачено жодних причин для отримання можливості затримки у наданні покупцю податкової накладної.
Податкова накладна має бути надана покутню у звітному періоді, на який припадає дата виникнення податкових зобов'язань продавця за правилом «першої події», встановленим підпунктом 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону № 168/97. Згідно з вимогами даного підпункту датою виникнення податкових зобов 'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
-або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
-або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону №° 168/97 визначено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка. є підставою для включення* сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг). Отримання такої скарги є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки такого постачальника для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з цього податку за такою цивільно-правовою операцією.
Судом не встановлено фактів своєчасного звернення ТзОВ «Ойл Енерджі» до податкових органах зі скаргою на дії постачальників, щодо відмови останніх від надання податкових накладних. Документального підтвердження отримання податкових накіадних у травні 2010р. (з запізненням) суду не надано. При цьому суд бере до уваги, що позивач мав право відкоригувати значення податкового кредиту травня 2010р. відобразивши у рядку 16 декларації по податку на додану вартість суму податкового кредиту по податкових накладних отриманих в попередньому періоді та не включених до складу податкового кредиту за відповідний звітний період.
Суд приймає до уваги твердження позивача, що відповідно до пп. 9.2 п. 9 наказу ДПА України «Про порядок ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних» від 30.06.2005р. № 244 (далі - Порядок 244) отримані податкові накладні, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників, вантажні митні декларації, а також інші подібні документи (згідно з підпунктом. 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про ПДВ») відображаються у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних за датою отримання зазначених документів. Отже, у разі отримання податкових накладних, що виписані в різних податкових періодах, а надійшли із запізненням в одному періоді (за наявності документального підтвердження такого запізнення), платник податку - покупець товарів (робіт, послуг) повинен на дату - отримання зазначених документів відобразити їх у графі 2 реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого Порядком № 244, та за умови виконання норм пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97 має право відобразити такі податкові накладні в податковій декларації.
Оскільки податкова накладна згідно з пп. 7.2.3 п. 7.2 cm. 7 Закону № 168/97 є звітним податковим документом, і одночасно розрахунковим документом, а відповідно до вимог п. 2 Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997р. № 799 (далі - Порядок № 799), звіти, розрахункові документи і декларації (далі - звіти) приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю (далі - поштові відправлення) з позначкою "Звіт" та з рекомендованим повідомленням про вручення, то податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим, листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Враховуючи вищезазначене, податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Згідно з п. 10 Порядку № 799 у містах Києві та Севастополі, обласних центрах, містах обласного підпорядкування, районних центрах повідомлення про вхідні поштові відправлення доставляються адресатам не пізніше робочого дня, що настає після надходження відправлення до підприємства поштового зв'язку.
Таким чином, документальним підтвердженням у покупця - платника податку на додану вартість при включенні до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі податкової накладної, отриманої в інших податкових періодах, ніж дата. їх виписки, є документ, який підтверджує надходження такої податкової накладної від продавця, а саме лист з рекомендованим повідомленням про вручення із зазначенням, на ньому відбитку календарного штемпеля (за умови дотримання інших вимог Закону щодо формування податкового кредиту).
На підставі пп. 17.1.3 п. 17.1 cm. 17 Законом. № 2181 - у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який отримання такті платником податків податкового повідомлення від иго органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти . : л'ітковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Відповідно, на думку суду, податковим органом правомірно застосовано штрафну санкцію до позивача на суму 392325,4 гри., оскільки податковий орган у даному випадку самостійно донараховує суму податкового зобов 'язання.
За таких обставин суд приходить до переконання, що позов ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю « Ойл Енерджі» не є підставним, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, податкові повгдомлення-рішення від 20 грудня 2010 року № 0006021602/3 (від 09 серпня 2010року №0006021602/0, від 07 вересня 2010року №2 0006021602/1, від 07 жовтня 2010 року № 0006021602/2) прийняті податковим органом обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.встановив:
керуючись Законом України « Про податок на додану вартість», ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У позові ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю « Ойл Енерджі» до ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення № 0006021602/3 від 20.12.2010 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_5 окружний адміністративний суд шляхом, подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддяДерех Н.В.
копія вірна
СуддяДерех Н.В.