Постанова № 47345533, 22.07.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2015
Номер справи
819/1478/15
Номер документу
47345533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1478/15

22 липня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Калиняк О.В.,

за участю прокурора Безкоровайної О.А.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах держави в особі Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Тернополя в інтересах держави в особі Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі Тернопільська ОДПІ, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (далі КП «Тернопільтеплокомуненерго», відповідач) про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 54,10 грн. та частини чистого прибутку у розмірі 1200548,86 грн. шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, та за рахунок готівки, що належить платнику податків.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований субєктом господарювання, взятий на облік як платник податків у Тернопільській ОДПІ, зобовязаний сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом строки. Станом на 12.05.2015 року за відповідачем рахується податковий борг, що не заявлений до стягнення в судовому порядку, у розмірі 1200602,96 грн., у тому числі по податку на додану вартість 54,10 грн. (з них 34,00 грн. штрафні санкції, 20,10 грн. пеня), який виник по узгоджених грошових зобов'язаннях визначених самостійно платником податків в уточнюючому розрахунку по податкових деклараціях з податку на додану вартість за лютий 2014 року та по платежу - частина чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань за 2014 рік на суму 1200548,86 грн., який виник у звязку з несплатою узгоджених сум, визначених у розрахунках частини чистого прибутку (доходу).

Прокурор відповідно до статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути з КП «Тернопільтеплокомуненерго» податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 54,10 грн. та частини чистого прибутку у розмірі 1200548,86 грн. шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, та за рахунок готівки, що належить платнику податків.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові, просив його задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав з підстав, наведених у адміністративному позові та спростуваннях до заперечень на позов (а. с. 47-49) та додатково пояснив, що на податкові органи покладено обовязок здійснювати контроль за повнотою і своєчасністю сплати комунальними унітарними підприємствами частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань. Даний платіж віднесено до неподаткових надходжень доходів відповідних бюджетів. Порядок відрахувань до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року № 138, який визначає і порядок його сплати. Відповідачем не сплачено у визначені строки (до 19.02.2015 року) самостійно задекларовану суму частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, а тому заборгованість по такому платежу підлягає до стягнення у судовому порядку.

Представник позивача просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов від 22.06.2015 року (а. с. 38-39), в яких вказував, що частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань не є податковим зобовязанням в розумінні Податкового кодексу України та не підлягає стягненню у порядку визначеному для стягнення податкових зобовязань.

У судовому засіданні представник відповідача визнала суму податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 54,10 грн. та визнала суму заборгованості, яка виникла у звязку з несплатою суми частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, у розмірі 1200548,86 грн. Разом з тим, представник відповідача вважає, що такий платіж як частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань не є податковим зобовязанням і стягнення цього платежу в порядку, визначеному для стягнення податкового боргу, є неправомірним. Зокрема, контролюючий орган безпідставно прийняв податкову вимогу на суму заборгованості по платежу - частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, яка скасована в порядку адміністративного оскарження.

Представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки стягнення частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань не може здійснюватись в порядку і спосіб, які визначені Податковим кодексом України.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що КП «Тернопільтеплокомуненерго» зареєстроване як юридична особа, відповідач перебуває на обліку як платник податків у Тернопільській ОДПІ, має відкриті рахунки в банківських установах (а. с. 6).

Відповідно до довідки Тернопільської ОДПІ про наявність податкового боргу станом на 12.05.2015 року за КП «Тернопільтеплокомуненерго» рахується заборгованість по платежах, що контролюються Тернопільською ОДПІ, на загальну суму 1200602,96 грн., у тому числі податковий борг по податку на додану вартість 54,10 грн. (з них 34,00 грн. штрафні санкції, 20,10 грн. пеня) та заборгованість по платежу - частина чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань на суму 1200548,86 грн. (а. с. 5). На дату розгляду справи у суді заборгованість не погашена.

Податковий борг по податку на додану вартість виник через несплату відповідачем узгоджених сум грошових зобов'язань, визначених платником податків самостійно в уточнюючих розрахунках податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок, а саме штрафу, самостійно нарахованого платником податків на підставі статті 51 Податкового кодексу України у звязку з виправленням помилки, у розмірі 34,00 грн., уточнюючі розрахунки № НОМЕР_1 від 17.04.2015 року, № НОМЕР_2 від 20.04.2015 року, № НОМЕР_3 від 20.04.2015 року (а. с. 8, 13-18). Крім того, відповідачу нараховано пеню на суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, не сплачених у встановлені законодавством строки, на загальну суму 20,10 грн. (а. с. 9). Податковий борг по податку на додану вартість відображений по особовому рахунку облікової картки платника податку по даному платежу (а. с. 21-22, 85).

Узгодженні суми грошових зобовязань по податку на додану вартість КП «Тернопільтеплокомуненернго» своєчасно не сплачені та набули статусу податкового боргу.

За відповідачем також рахується заборгованість по платежу частина чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань за 2014 рік на суму 1200548,86 грн., яка виникла у звязку з несплатою сум, визначених КП «Тернопільтеплокомуненерго» в розрахунках частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, поданих за 2014 рік, № НОМЕР_4 від 09.02.2015 року, № НОМЕР_5 від 03.04.2015 року (а. с. 10, 19-20). Заборгованість з частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань відображена по особовому рахунку облікової картки платника податку по даному платежу (а. с. 21-22).

Суми частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань КП «Тернопільтеплокомуненернго» у встановлені строки не сплачені.

Представник відповідача у судовому засіданні суму податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 54,10 грн. та заборгованості, яка виникла у звязку з несплатою суми частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, у розмірі 1200548,86 грн. визнала, заперечуючи лише щодо порядку їх стягнення.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, чинного з 01.01.2011 року, з змінами і доповненнями (далі ПК України), передбачено, що платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обовязку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у встановлений податковим законодавством строк.

У спірному випадку до стягнення заявлена сума податкового зобовязання по податку на додану вартість, яке набуло статусу податкового боргу, та заборгованість по неподатковому зобовязанню.

Щодо стягнення податкового боргу по податку на додану вартість, то судом враховуються наступні положення.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

В силу приписів пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що податковий борг відповідача по податку на додану вартість виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобовязань (штрафу), визначених самостійно платником податку у поданих ним уточнюючих розрахунках по податку на додану вартість, які є узгодженими та підлягали до сплати у відповідні строки, встановлені пунктом 57.1 статті 57 ПК України та у звязку з несплатою пені.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, податковий орган надсилає податкову вимогу платнику податків у разі наявності податкового боргу, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 340,00 грн. У спірному випадку податковий борг не перевищує зазначеної сими, а тому не потребує вжиття заходів для його стягнення шляхом направлення податкової вимоги платнику податків.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відтак, враховуючи, що сума податкового боргу по податку на додану вартість підтверджена належними та допустимими доказами, позовні вимоги щодо її стягнення є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо стягнення заборгованості по платежу частина чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, то судом враховуються наступні положення.

Пунктом 9 статті 69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, у порядку, визначеному Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними місцевими радами.

Пунктом 17 рішення Тернопільської обласної ради від 28.01.2015 року № 1865 «Про обласний бюджет на 2015 рік» установлено, що комунальні унітарні підприємства, які зареєстровані на території Тернопільської області і належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області та їх обєднання і дочірні підприємства, що перебувають на загальній системі оподаткування, сплачують до загального обласного бюджету частину чистого прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до обласного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності 2014 року та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2015 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховуються на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду обласного бюджету, відкриті в органах Державної казначейської служби.

Відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється комунальними унітарними підприємствами, які належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, та їх обєднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положенням (стандартами) бухгалтерського обліку.

Розрахунок частини прибутку (доходу) подається до органів державної фіскальної служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток (а. с. 65).

Декларація з податку на прибуток відповідно до статті 48 ПК України подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), тобто у спірному випадку розрахунок частини чистого прибутку (доходу) за 2014 рік необхідно було подати платнику податків до органів державної фіскальної служби до 09.02.2015 року та враховуючи строки сплати податку на прибуток, визначені наведеним вище пунктом 57.1 статті 57 ПК України, сплатити такий платіж до 19.02.2015 року.

Як встановлено судом, КП «Тернопільтеплокомуненерго» було подано до Тернопільської ОДПІ розрахунок частини чистого прибутку (доходу) за 2014 рік 09.02.2015 року, який уточнено 03.04.2015 року (а. с. 19-20). Платником податку самостійно визначено частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті, виходячи з нормативу відрахувань у розмірі 15 відсотків, на загальну суму 1200634,00 грн. Враховуючи переплату, що рахувалась по особовому рахунку облікової картки платника податку по даному платежу сума заборгованості станом на 20.02.2015 року склала 1200548,86 грн. та не погашена на день розгляду справи у суді (а. с. 21-22).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обовязкових платежів) та інших доходів бюджету» органи державної фіскальної служби контролюють справляння надходжень до бюджету, зокрема, платежів за кодом бюджетної класифікації 21010300 (частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету). На органи, які контролюють справляння надходжень до бюджету, покладено обовязок забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків і зборів (обовязкових платежів) та інших доходів (пункт 2 постанови).

Таким чином, саме органи державної фіскальної служби зобовязані забезпечити надходження до відповідного бюджету частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань, та вжити заходів для його стягнення у разі несплати платником податків такого платежу самостійно, у визначені законодавством строки.

Крім того, суд погоджується з позицією відповідача, що такий платіж як частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань не є податковим зобовязанням у розумінні ПК України. Така ж позиція і податкового органу, що частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань є неподатковим надходженням та не відноситься до податків і зборів, перелік яких є вичерпним і визначений у статтях 9, 10 ПК України.

Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань за своєю правовою природою є платежем, який в обов'язковому порядку підлягає сплаті до відповідного бюджету, однак не має сили податкового зобов'язання, та не є податковим боргом. Саме з цих підстав була скасована податкова вимога Тернопільської ОДПІ від 11.03.2015 року № 4063-25, надіслана КП «Тернопільтеплокомуненерго» на суму податкового боргу, який складався саме з суми по платежу - частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх обєднань.

При цьому, несплата такого платежу комунальним підприємством самостійно не виключає можливості стягнення заборгованості по цьому платежу у судовому порядку. Відтак, у разі добровільної несплати комунальним підприємством до відповідного бюджету частини прибутку, що сплачується до відповідного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності 2014 року, податковий орган повинен пред'явити адміністративний позов про стягнення відповідної суми.

Згідно із підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, враховуючи наведені положення чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі шляхом прийняття постанови про стягнення з рахунків КП «Тернопільтеплокомуненерго» у банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунок готівки, що належить КП «Тернопільтеплокомуненерго», коштів у розмірі податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 54,10 грн. та у розмірі заборгованості по платежу - частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету комунальними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, в сумі 1200548,86 грн.

Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (46016, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Київська, будинок 3а, код ЄДРПОУ 03353590) у банках, обслуговуючих платника податків, та за рахунок готівки, що належить комунальному підприємству теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго», кошти у розмірі податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 54 (пятдесят чотири) гривні 10 (десять) копійок, та у розмірі заборгованості по платежу - частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету комунальними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, в сумі 1200548 (один мільйон двісті тисяч пятсот сорок вісім) гривень 86 (вісімдесят шість) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У повному обсязі постанова 24 липня 2015 року.

Головуючий суддяЧепенюк О.В.

копія вірна

СуддяЧепенюк О.В.