Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/439
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10.09.2009 р. 14 год. 49 хв. № 2а-4385/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва
до Державне підприємство "Виробниче об"єднання "Київський радіозавод"
простягнення заборгованості в розмірі 143379,85грн.
за участю представників сторін
позивача : Бєляєва Н.М. (довіреність від 25.08.2009 р. №2816/08);
відповідача : не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.09.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва з позовом до Державного підприємства “Виробниче об’єднання “Київський радіозавод” про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на суму 143379,85 грн. В ході судового розгляду позивач зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 135332,50 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначав, що у Державного підприємства “Виробниче об’єднання “Київський радіозавод” існує заборгованість по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Підприємство порушило вимоги ст. ст. 46, 48 Конституції України, ст.ст. 14, 15, п. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідач в судове засідання не прибув, своїх представників не направив, заперечень проти позову не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Виробниче об’єднання “Київський радіозавод” є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV згідно реєстраційної картки № 01-00904.
Підприємство має заборгованість перед Пенсійним фондом України, яка виникла в зв’язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 22.10.2007 р. по 27.04.20009 р. в розмірі 135332,50 грн.
Виробниче об’єднання “Київський радіозавод” постановою Арбітражного суду м. Києва від 01.10.1997 р. по справі № 15/81 визнаний банкрутом. Відповідач вважає, що при виплаті заробітної плати працівникам об’єднання, яка буде проводитися з урахуванням компенсації та індексації, будуть перераховуватися страхові внески до пенсійного фонду. Таку позицію відповідача суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.1992 р. № 2343-ХІІ (із змінами та доповненнями), боржник - суб'єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.
Згідно з п. 4 ст. 12 Закону № 2343-ХІІ, мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно подавав до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, дія ж мораторію розповсюджується лише на санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Сферою дії Закону № 1058-IV є регулювання відносин, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. При цьому, зазначеною статтею встановлено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом або в частині, що не суперечить цьому Закону . Згідно імперативних положень ч. 2 ст. 5 Закону № 1058-IV, (виключно цим Законом) визначаються:
принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
платники страхових внесків, їх права та обов'язки;
порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками;
види пенсійних виплат;
умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;
пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком;
мінімальний розмір пенсії за віком;
порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням;
порядок використання коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду;
організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Тобто, законодавець визначає пріоритетність Закону № 1058-IV по відношенню до інших нормативно –правових актів, а саме до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Переважному застосуванню підлягає спеціальний нормативно –правовий акт, яким є Закон № 1058-IV.
Відповідно до п. 1 ст.. 14 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, (далі Закон № 1058-IV), страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 вказаного Закону, є календарний місяць.
Як визначає п. 6 ст. 20 цього Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону №1058-IV, страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно п. 1 та п. 2 ст. 106 цього Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058-IV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлює п. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, то зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до п. 8 Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N 21-1 “Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за N 64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки.
На підставі вищевказаних актів, позивачем були винесені вимоги про сплату боргу:
№ Ю- 10 У від 01.12.2007 р. в сумі 8047,35 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.01.2008 р. в сумі 8047,35 грн.;
№ Ю-10 У від 03.03.2008 р. в сумі 16283,79 грн.;
№ Ю- 10 У від 05.05.2008 р. в сумі 8338,18 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.06.2008 р. в сумі 8338,18 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.07.2008 р. в сумі 8338,18 грн.;
№ Ю- 10 У від 04.08.2008 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 01.09.2008 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 01.10.2008 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 01.12.2008 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 08.11.2008 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.01.2009 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.02.2009 р. в сумі 7695,78 грн.;
№ Ю- 10 У від 02.03.2009 р. в сумі 7774,98 грн.;
№ Ю- 10 У від 24.04.2009 р. в сумі 7774,98 грн.;
Таким чином, узгоджена сума простроченої заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування станом на 17.08.2009 р. становить –135332,50 грн.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування заборгованості на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та примусово стягнути в рахунок погашення боргу з Державного підприємства “Виробничого об’єднання “Київський радіозавод” суму заборгованості в розмірі 135332,50 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства “Виробничого об’єднання “Київський радіозавод” (02099, м. Київ, вул.. Бориспільська, 9, код ЄДРПОУ 14308210, р/р 26005301110716 в Філії Лівобережного відділення ПІБ, МФО 322119) суму заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 135332,50 грн. (сто тридцять п’ять тисяч триста тридцять дві грн. 50 коп.) на користь державного бюджету, стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва (02091, м. Київ, вул.. Вербицького, 9) на р/р 256063012602 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26087926, код платежу 50020100.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.