Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 травня 2009 р. № 36673/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тацій Л.В. при секретарі судового засідання Андрієць М. О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ТОВ "Фактор-Друк"
до Державна екологічна інспекція в Х/О
пропро скасування рішення ,
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд скасувати Рішення № 01-06-26 від 19.02.2009р. Державної екологічної інспекції в Харківській області.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обгрунтування яких зазначив наступне. В період з 13.10.2008р. по 28.10.2008р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю „Фактор-Друк”. Вказана перевірка є незаконною та необгрунтованою.
Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, в обгрунтування позовних вимог зазначив наступне. Відповідачем на підставі наказу від 29.09.08 №01-11/0-638 був проведений плановий захід (перевірка) дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Фактор-Друк»а також на підставі наказу №22.01.09 від 01-14/53 був проведений позаплановий захід (перевірка) виконання розпорядчого документу (приписів) ТОВ «Фактор-Друк». Не має жодного відношення до суті цього спору відсутність точної дати складання акту перевірки та типу заходу. Якщо позивач мав би будь-які зауваження на акт перевірки, він мав право зробити такі зауваження та надати до Інспекції. ТОВ «Фактор-Друк»не скористалося своїм правом зробити та надати такі зауваження, чим погодилося з актом.
Суд, заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Наказом Державної екологічної інспекції в Харківській області від 29.09.2008р. за № 01-11/6-638 затверджено плановий захід у 4 кварталі 2008р. - перевірка ТОВ «Фактор-Друк», на проведення планового заходу –перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на ТОВ «Фактор-Друк»направлено провідного спеціаліста відділу екологічного контролю поводження з відходами (а.с. 21).
З 13.10.2009 по 28.10.2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області була проведена перевірка шляхом здійснення державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства. За наслідками перевірки було складено Акт № 00694 (а.с. 22-25).
Відповідно до Акту перевірки, встановлені наступні порушення природоохоронного законодавства, зокрема: проведена реконструкція корпусу № 2. Розроблено проект реконструкції будівлі паркетного цеху і складу готової продукції в поліграфічне виробництво. В порушення ст. 29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»не отримано позитивний висновок державної екологічної експертизи. Після проведення реконструкції корпус не введено в експлуатацію. Вказаний акт був надісланий позивачеві 28.10.2008р. рекомендованим листом, про що зазначено в акті (а.с. 25).
На підставі Акту перевірки № 00694 від 13-28.10.2008р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено Припис від 31.10.2008р. за № 06-21/101, відповідно до якого, в числі інших заходів було приписано розробити план оргтехзаходів по усуненню виявлених недоліків, з встановленням термінів та відповідальних виконавців, проекти газифікації топочної ТОВ «Фактор –Друк»(а.с. 19-20). Вказаним припис був надісланий позивачеві 31.10.2008р. рекомендованим листом, про що зазначено в приписі (а.с. 20).
Відповідно до Направлення за № 00066, з 26.01.09р. по 06.02.09р., Державною екологічною інспекцією в Харківській області була здійснена позапланова перевірка виконання наданого розпорядчого документу (припису) від 31.10.08 № 06-21/101, щодо усунення виявлених порушень за результатами проведення позапланового заходу від 13-17, 20-24, 27, 28.10.08р. за № 00694 (а.с. 27).
Відповідно до Акту № 00066, в ході позапланової перевірки виконання приписів встановлено, що: п. 2 отримати документи, що посвідчують право власності чи право користування частиною земельною ділянки площею 0,4924 га –не виконано; п. 5 отримати позитивні висновки екологічної експертизи на проект реконструкції будівлі паркетного цеху і складу готової продукції в поліграфічне виробництво, проект реконструкції корпусу №3, проекти газифікації топочної –не виконано; п. 6 відкоригувати матеріали інвентаризації стаціонарних джерел забруднюючих речовин в атмосферне повітря –не виконано; п. 7 відкоригувати дозвіл на викиди в атмосферу забруднюючих речовин з урахуванням усіх джерел викидів –не виконано; п. 8 розпочати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік –не виконано (а.с. 28-29). Вказаним акт був надісланий позивачеві 06.02.2009р. рекомендованим листом, про що зазначено в акті (а.с. 29) та підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 30).
На підставі Акту перевірки № 00694 від 13-28.10.2008р. та Акту позапланової перевірки № 00066 від 26.01.-06.02.2009р., було винесено Рішення про тимчасову заборону (зупинення) виготовлення поліграфічної продукції в корпусі № 2 ТОВ «Фактор-Друк», забезпечення отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи па виготовлення поліграфічної продукції в корпусі № 2 (а.с. 5-7).
Відповідно до п. ж ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. за № 1264-XII до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Згідно з ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу" від 09.02.1995р. за № 45/95-ВР державна екологічна експертиза організується і проводиться еколого-експертними підрозділами, спеціалізованими установами, організаціями або спеціально створюваними комісіями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органів на місцях із залученням інших органів державної виконавчої влади. Державна екологічна експертиза інвестиційних програм і проектів будівництва здійснюється згідно із статтями 8 та 15 Закону України "Про інвестиційну діяльність". Здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до п. 4. Постанови Верховної Ради України "Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" від 29.10.1992р. за № 2751-XII діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: введення в дію підприємств, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних вимог і виконання заходів, передбачених проектами на їх будівництво (реконструкцію).
Згідно з п. 3 Постанови Верховної Ради України "Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" від 29.10.1992р. за № 2751-XII рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що ТОВ «Фактор-Друк»був надісланий лист на ім’я генерального директора НВК „Харківекологія” з проханням узяти на облік зазначене підприємство.
Відповідно до копії відповіді від 02.10.2007р. за № 04-04-33/2, встановлено, що у відповідності з „Інструкцією про порядок та критерії взяття на державний облік об’єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря”, затвердженою наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10 травня 2002 року № 177 та на підставі даних звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємство не береться на державний облік (а.с. 8).
З оглянутого в судовому засіданні договору оренди будівель від 25.06.2003р. за № 122-06/03 вбачається, що ТОВ „Фактор-Друк” „принимает во временное платное пользование здание склада участка № 1, лит. «Щ-1», общей площадью 247,7 м2 (далее —Арендуемый обьект), расположенное по адресу: г. Харьков, ул. Саратовская, 51” (а.с. 70-72).
Відповідно до технічного паспорту на виробничий будинок (склад дільниці № 1, літ. Щ-1), розташованого за адресою м. Харків, вул. Саратовська, 51, орендований об’єкт складається з 10 приміщень загальною площею 247,7 м2 та на корпуси не розподіляється (а.с. 66-69).
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем в акті перевірки необґрунтовано зроблено висновок про порушення позивачем вимог ст.ст. 20, 26-29 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу".
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність прийнятого відповідачем Рішення № 01-06-26 від 19 лютого 2009 року дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу" від 09.02.1995р. за№ 45/95-ВР, ст.ст. 20, 27, 29 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. за № 1264-XII, Постановою Верховної Ради України "Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" від 29.10.1992р. за № 2751-XII, Наказом Міністерство екології та природних ресурсів "Про затвердження Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря" від 10.05.2002р. за № 177, ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю до Державної екологічної інспекції в Харківській області про скасування рішення –задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати Рішення № 01-06-26 від 19.02.2009р. Державної екологічної інспекції в Харківській області.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фактор-Друк” (ідентифікаційний код 20030635, місце знаходження: вул. Саратівська, 51, м. Харків, 61030) витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 3,40 (три грн. 40 коп.) грн.
4. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанова виготовлена 02 червня 2009 року.
Суддя Тацій Л.В.