ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 року ( о 16 год. 45 хв.) Справа № 808/3483/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до Підприємства з 100% інвестицією «Науково-виробничий комплекс «Укркольорметавтоматика» Відкритого акціонерного товариства «Союзкольорметавоматика»
про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
У червні 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Підприємства з 100% інвестицією «Науково-виробничий комплекс «Укркольорметавтоматика» Відкритого акціонерного товариства «Союзкольорметавоматика» (далі - НВК «УКРМА», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по фінансуванню різниці між сумою між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про науку і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з березня по травень 2015 року в розмірі 2 741,19 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та вказує, що семи громадянам, які працювали у відповідача призначена пенсія згідно із ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», проте відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науку і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за період з березня по травень 2015 року, у зв'язку із чим у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 2 741,19 грн. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 14.07.2015 надав до суду клопотання (вх. №295192) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Заперечення проти позову на адресу суду від відповідача не надходили.
Рекомендоване поштове відправлення, яке містило ухвалу про відкриття провадження у справі та повістку про виклик до суду, надсилалось відповідачу за його місцезнаходженням, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, було повернуто до суду із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання», а відтак на підставі ст.ст. 33, 167 КАС України вважається таким, що було вручено відповідачу.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
НВК «УКРМА» (ідентифікаційний код 00200911) є юридичною особою, яка зареєстрована 22.09.1997, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до виданих відповідачем довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії та на підставі ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 призначено й виплачено пенсію як науковим (науково-технічним) працівникам.
Відповідно до Розпорядження від 21.05.2013 № 150989 колишньому працівнику відповідача ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась наукова (науково-педагогічна) пенсія. Відповідно до розрахунку стажу пенсіонер має науковий стаж 27 років 1 місяць 0 днів, з яких частка різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок відповідача - 14,11 %.
Відповідно до Розпорядження від 14.10.2004 № 174978 колишньому працівнику відповідача ОСОБА_2 була призначена та виплачувалась наукова (науково-педагогічна) пенсія. Відповідно до розрахунку стажу пенсіонер має науковий стаж 22 роки 7 місяців 12 днів, з яких частка різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок відповідача - 9,96 %.
Відповідно до Розпорядження від 24.02.2004 № 154058 колишньому працівнику відповідача ОСОБА_3 була призначена та виплачувалась наукова (науково-педагогічна) пенсія. Відповідно до розрахунку стажу пенсіонер має науковий стаж 3 роки 3 місяці 0 днів, з яких частка різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок відповідача - 12,62 %.
Відповідно до Протоколу від 12.02.1996 № 166853 колишньому працівнику відповідача ОСОБА_4 була призначена та виплачувалась наукова (науково-педагогічна) пенсія. Відповідно до розрахунку стажу пенсіонер має науковий стаж 13 років 10 місяців 0 днів, з яких частка різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок відповідача - 33,45 %.
Відповідно до Протоколу від 23.10.2013 № 105776 колишньому працівнику відповідача ОСОБА_5 була призначена та виплачувалась наукова (науково-педагогічна) пенсія. Відповідно до розрахунку стажу пенсіонер має науковий стаж 24 роки 4 місяці 0 днів, з яких частка різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок відповідача - 10,32 %.
Загальна сума заборгованості НВК «УКРМА» перед Пенсійним фондом України по відшкодуванню різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науку і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів по вищевказаних громадянах за період з березня по травень 2015 року становить 2 741,19 грн., в тому числі за березень 2015 року - 913,73 грн., за квітень 2015 року - 913,73 грн., за травень 2015 року - 913,73 грн.
Відповідачу надсилались Повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, але сума заборгованості НВК «УКРМА» сплачена не була.
Факт понесення Пенсійним фондом витрат на виплату пільгових пенсій за період з березня по травень 2015 року громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 підтверджується довідками, наданими УПФУ в в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії.
Враховуючи несплату відповідачем суми заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із абзацом другим п. 13 Розділу XV ПРИКІНЦЕВИХ ПОЛОЖЕНЬ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-IV) у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку визначає Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 №1977-ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1977-ХІІ).
У відповідності ст.24 Закону №1977-ХІІ держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку:
чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років;
жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Відповідно до ч.5 ст.24 Закону №1977-ХІІ різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії) визначається Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок № 372).
Відповідно до п.2 Порядку № 372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 3 Порядку № 372 встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (п. 5 Порядку № 372).
Матеріалами справи встановлено, що УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя направлялись на адресу відповідача повідомлення. Правомірність розрахунку сум, що підлягають відшкодуванню, підтверджено позивачем документами з пенсійних справ громадян ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, яким призначено пільгову пенсію. Такими документами є довідка про підтвердження наявного трудового стажу, розпорядження/протокол/ про призначення пенсії, розрахунок стажу, довідка про отриманий розмір пенсій.
Пунктом 8 Порядку № 372 визначено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Згідно із розрахунком від 08.06.2015 №10259/02 сума боргу в розмірі 2 741,19 грн. за період з березня по травень 2015 року відповідачем не сплачена. Доказів протилежного відповідач суду не надав, проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Підприємства з 100% інвестицією «Науково-виробничий комплекс «Укркольорметавтоматика» Відкритого акціонерного товариства «Союзкольорметавоматика» (ідентифікаційний код 00200911) суму боргу по відшкодуванню різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науку і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з березня по травень 2015 року в розмірі 2 741,19 грн. (дві тисячі сімсот сорок одна гривня 19 копійок) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на р/р 25601301001080, банк філія ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код отримувача 20508396.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Батрак