Постанова № 47301580, 21.07.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.07.2015
Номер справи
916/635/15-г
Номер документу
47301580
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" липня 2015 р. Справа № 916/635/15-гОдеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: С.В. Таран,

Суддів: Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної,

при секретарі судового засідання Г.Є. Бєлянкіній

за участю представників:

від прокуратури -прокурор відділу І.П. Закернична, посвідчення №031666 від 26.01.2015;

від позивача -А.О. Штоля, довіреність 226/исх-гс від 11.06.2015;

від відповідача -О.В. Нестерова, довіреність б/н від 02.03.2015;

від третьої особи - Т.Л. Польщіна, довіреність №01-36/70 від 05.06.2015;

розглянувши апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк"

на рішення Господарського суду Одеської області від 08.06.2015

у справі №916/635/15-г

за позовом: заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до відповідача: товариства з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

про внесення змін до договору оренди

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 08.06.2015 у справі №916/635/15-г (суддя Г.І. Гуляк) позовні вимоги задоволено повністю: внесено зміни до договору оренди землі від 15.12.2010, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м. Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.07.2011 за №511010004000055, яким Одеською міською радою передано відкритому акціонерному товариству (на даний час товариству з додатковою відповідальністю "Третій автобусний парк") земельну ділянку площею 2578 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а терміном на 10 років в частині розміру орендної плати, а саме: викладено пункт 2.3 договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 2578 кв. м становить 1080774,94 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №54/С від 17.06.2014, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області" та пункт 4.1 договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку, площею 2578 кв. м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 32423,25 грн на рік". Судове рішення мотивоване наявністю підстав для внесення змін до умов договору оренди землі від 15.12.2010.

Не погодившись з прийнятим рішенням, товариство з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 08.06.2015 у справі №916/635/15-г скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 21.07.2015: представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, при цьому заявив клопотання про витребування доказу та про зупинення провадження у справі, що оформлені в письмовому вигляді (а.с.220-224), а також усне клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги; представники прокуратури, позивача та третьої особи проти задоволення апеляційної скарги та заявлених клопотань висловили заперечення.

В задоволенні клопотання про витребування доказу, а саме: копії висновку державної експертизи землевпорядної документації №881-10 від 06.07.2010 слід відмовити, оскільки зазначений документ міститься в матеріалах справи (а.с.161-162). Клопотання відповідача про відкладення розгляду апеляційної скарги також задоволенню не підлягає в зв'язку з його необгрунтованістю. З підстав недоведенності скаржником неможливості розгляду апеляційної скарги до вирішення адміністративної справи №522/3644/15-а колегія суддів відмовляє також в задоволенні клопотання товариства з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк" про зупинення провадження у даній справі.

Заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, відповідача та третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

15.12.2010 між Одеською міською радою („орендодавець") та відкритим акціонерним товариством "Третій Автобусний парк" („орендар") укладено договір оренди землі (далі -договір від 15.12.2010), за умовами якого орендодавець на підставі рішення Одеської міської ради від №3686-V від 09.10.2008 передає, а орендар приймає в строкове, платне користування терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,2578 га, що знаходиться за адресою: м.Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а для експлуатації нежилих будівель та споруд автотранспортного підприємства згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (а.с.20-22).

Даний договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.07.2011 за №511010004000055.

Згідно з пунктом 2.3 договору від 15.12.2010 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 671190,99 грн з урахуванням індексації за 2008-2009 роки, згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінки земельної ділянки м. Одеси від 22.09.2008 №68-03/С, складеної Управлінням Держкомзему у місті Одеса Головного управління Держкомзему у Одеській області Державного комітету України із земельних ресурсів.

Пунктом 4.1 договору від 15.12.2010 встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 2578 кв. м розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 20135,73 грн на рік з урахуванням індексації за 2008-2009 роки; орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005 у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні (пункт 4.2 договору від 15.12.2010).

Відповідно до пункту 4.3 договору від 15.12.2010 орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця на Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одесі, код ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Суворовського району №33219812700009, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".

У пункті 4.4 договору від 15.12.2010 сторонами узгоджено, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені і є невід`ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або її частини; у цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.

Положеннями пункту 12.1 договору від 15.12.2010 передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

28.12.2010 Одеською міською радою прийнято було рішення №41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" (а.с.16), яким, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси (пункт 1 рішення); введено в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеса з 01.01.2011 (пункт 2 рішення); введено в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеса для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012; протягом 2011р. при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999 №438-ІІІ «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси» (пункт 3 рішення).

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 №1268-VІ було внесено зміни в зазначене рішення, а саме: пункт 3 рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VІ викладено в такій редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011" (а.с. 19).

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 №267-ІV „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі" (а.с.17) затверджено, зокрема, фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі м. Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VІ (пункт 1 рішення); введено в дію затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані відсотки орендної плати за землі м. Одеси з 20.09.2011 (пункт 2 рішення); доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради при підготовці договорів оренди земельних ділянок з 20.09.2011 застосовувати затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані ставки орендної плати за землі м. Одеси (пункт 3 рішення).

Рішенням Одеської міської ради №2747-VІ від 19.02.2013 Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Листом від 21.08.2014 №01/13/6215 Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до укладеного між сторонами договору оренди землі від 15.12.2010 в частині розмірі орендної плати та розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с.28-30), яка залишена останнім без задоволення.

Оскільки сторони не дійшли згоди щодо внесення змін до названого договору оренди, прокурор в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся з відповідним позовом до суду.

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Аналогічне положення закріплено в частині першій статті 188 Господарського кодексу України.

Згідно з приписами статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Цивільний кодекс України у частинах першій, другій статті 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.2008 внесені зміни до частин четвертої, п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний Закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.2008.

У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом, згідно зі статтею 288.5 якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Правові засади грошової оцінки земельних ділянок здійснюються відповідно до положень Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Відповідно до частини другої статті 201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Із змісту частини третьої вказаної вище статті, статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель" вбачається, що обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, для визначення розміру земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

В силу статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (статті 20, 21, 23 Закону України "Про оцінку земель").

Управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.06.2014 №54/с, що була передана в оренду товариству з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк" (а.с.26). Згідно з даними зазначеного витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка орендованої товариством з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк" земельної ділянки становить 1080774,94 грн.

Дії органу, виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин по складанню зазначеної нормативної грошової оцінки землі, в передбаченому чинним законодавством порядку неправомірними не визнані; рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки переданої в оренду відповідачеві земельної ділянки, недійсним або незаконним також не визнано.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

І тому у разі прийняття відповідною радою рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

Рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-ІV, від 20.09.2011 №1268-VI та від 20.09.2011 №267- ІV є чинними та підлягають виконанню.

Саме таку правову позицію викладено у пункті 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", а також в постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 №2-1/10068-2008, від 23.05.2011 №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 №41/81ПД.

Враховуючи викладене, а також те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору від 15.12.2010, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і правомірно задоволені господарським судом першої інстанції.

З огляду на вищевикладене, підстави для зміни чи скасування оскарженого рішення місцевого господарського суду відсутні.

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на недотримання позивачем порядку зміни господарських договорів, встановленого статтею 188 Господарського кодексу України, до уваги колегією суддів не приймається, оскільки приписи зазначеної статті не позбавляють сторону договору права на безпосереднє звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.

Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 08.05.2012 №5021/966/2011.

Доводи скаржника про те, що ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справі №522/11050/14-а, яким адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Блаз" до Одеської міської ради залишено без розгляду, були встановлені преюдиційні для даної справи обставини, не можуть бути визнані судом обгрунтованими, так як преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.

Інші доводи товариства з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк", викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позову.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 49, 99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Третій Автобусний парк" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Одеської області від 08.06.2015 у справі №916/635/15-г - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 23.07.2015

Головуючий суддя С.В. Таран

Суддя Л.О. Будішевська

Суддя М.А. Мишкіна