ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" липня 2015 р. Справа № 926/960/15
За позовом Чернівецької міської ради
до відповідача - спільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб «Буковина» м. Чернівці
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя М.І. Ніколаєв
представники:
від позивача - Шкварчук С.Д., дов. від 02.06.2014 року.
від відповідача - Ротар М.Е., дов. від 20.06.2015 року.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька міська рада звернулась з позовом до спільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб «Буковина» про внесення змін до договору оренди землі від 06.12.2007 року №4325, який укладений між Чернівецькою міською радою та спільним підприємством мотоциклетний спортивний клуб «Буковина» і зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4 АА007058 вчинено запис за номером 040880900019 від 28.01.2008 року, який стосується земельної ділянки, що розташована в м. Чернівці по вул. О.Пчілки - Комунальників, загальною площею 6,8322 га., в якому просить викласти:
- пункт 5 договору в такій редакції «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 564189,42 грн.»
- пункт 7 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем на рахунок Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в управлінні Держказначейства у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім».
Відповідач письмового відзиву не подав, проте звернув увагу суду, що для спортивного клубу це занадто велика сума орендної плати.
Ухвалою суду від 11.06.2015 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 23.06.2015 року за участю представників сторін.
З метою мирного врегулювання спору та за клопотаннями представників сторін у судових засіданнях 23.06.2015 року та 07.07.2015 року оголошувались перерви.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги в частині внесення змін до п. 7 договору оренди, який просить викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УД / м. Чернівці/, код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім».
Враховуючи, що позивач фактично не змінює предмет та підстави позову, а лише виправляє технічні описки, подана заява приймається судом.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення 17 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 31.05.2007 року сторони уклали договір оренди земельної ділянки від 06.12.2007 року (далі - договір), відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (орендодавець) надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 6,8322 га, яка розташована в м. Чернівцях по вулиці вул. О.Пчілки - Комунальників.
Договір зареєстровано 06.12.2007 року в реєстрі Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за №4325 та 28.01.2008 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4 АА007058 Чернівецької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 040880900019.
Відповідно до п. 3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4087022 грн.
Згідно пункту 4 договору земельна ділянка надається в оренду до 01.06.2017 року для влаштування та обслуговування треку, спідвею та майданчику для мотоболу.
Відповідно до пункту 5 договору річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Відповідно до Положення про оренду земельних ділянок та порядок визначення розмірів плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 19 сесії міської ради V скликання від 31.08.2007 року №391, річна орендна плата становить 139776,15 грн.
Пунктом 7 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на рахунок Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 37978173) на р/р 33210812700002 в ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім
Згідно пункту 9 договору розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів, визначених законодавством.
При цьому зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договорів спір вирішується в судовому порядку (пункт 26 договору).
На підставі акта приймання-передачі від 06.12.2007 року вищевказана земельна ділянка передана в оренду відповідачу.
Згідно з пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Цим же рішенням грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008 року.
Відповідачем не надано доказів того, що дане рішення змінене чи визнане судом недійсним, при цьому воно оприлюднене у встановленому порядку (в газеті «Чернівці» від 22.02.2008 року), а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування" є обов'язковим для виконання на території м. Чернівці.
Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку від 03.11.2014 року №1437/02-1/6/8-14 нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 18806314 грн.
Пунктом 8, 8.9 рішення Чернівецької міської ради від 01.11.2014 року №1421 відповідача зобов'язано привести договір у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221), в частині сплати річної орендної плати та укласти з Чернівецькою міською радою додатковий договір до договору оренди.
Доказів недійсності даного рішення міської ради суду також не надано.
Листом від 12.01.2015 року Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність приведення у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221) розміру річної орендної плати за орендовану земельну ділянку.
У свою чергу, 30.01.2015 року Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради направив відповідачу проекти додаткового договору від 31.12.2014 року №1/4325 щодо проведення перерахунків річної орендної плати, які отримані відповідачем, що підтверджується копією повідомлення про вручення від 31.01.2015 року.
Відповідно до пункту 1 проекту додаткового договору №1/4325 річна орендна плата, передбачена п. 5 договору оренди вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 564189,42 грн.
Пункт 7 договору позивач пропонує викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УД / м. Чернівці/, код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім».
Згідно ч. 1 ст. 4-3 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Оскільки відповідно до ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як встановлено судовим слуханням Чернівецька міська рада неодноразово зверталася до відповідача з пропозицією привести договори оренди землі у відповідність до вимог законодавства, проте у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору в частині збільшення орендної плати та порядку її сплати сторонам не вдалося.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Приписами ст.18 Закону України "Про оцінку земель" врегульовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частиною першою ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до приписів статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ цього кодексу
Згідно із статтею 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12% нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 289 ПК України).
Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.
Згідно з п.п.34, 35 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а оскільки сторони в договорі оренди передбачили можливість збільшення розміру орендної плати за землю комунальної власності, яка є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічну позицію висловлено в постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/10068-2008 та від 23.05.2011 №7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 №17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81пд, від 20.08.2013 №3-21гс13, від 03.12.2013 року №3-34гс13 та в постановах ВГС України від 15.05.2013 року №5027/412/2012, № 914/196/13-г від 13.08.2013 року, №914/294/13-г від 27.08.2013 року, №926/957/13 від 12.05.2015 року.
Позовні вимоги в частині внесення змін до п. 7 договору також підлягаються задоволенню, оскільки передбачають зміну порядку сплати орендної плати у звязку з реорганізацією органів державної казначейської служби та спрямовані на забезпечення відповідних надходжень до місцевого бюджету.
За таких обставин справи позов слід задовольнити, внести зміни до п. 5 і 7 договору оренди землі №4325 від 06.12.2007 року, судові витрати віднести на відповідача, якого спір безпідставно доведено до вирішення в судовому порядку.
Керуючись статтями 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі №4325 від 06.12.2007 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та спільним підприємством мотоциклетний спортивний клуб «Буковина» та зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4 АА007058 вчинено запис за номером 040880900019 від 28.01.2008 року, який стосується земельної ділянки, що знаходиться в м. Чернівці по вул. О.Пчілки - Комунальників, загальною площею 6,8322 га., виклавши:
- пункт 5 договору в такій редакції «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 564189,42 грн.»
- пункт 7 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УД / м. Чернівці/, код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім».
3. Стягнути з спільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб «Буковина» (м. Чернівці, вул. Руська, 226/В, код 14263269) на користь Чернівецької міської ради (м. Чернівці, Центральна пл.1, код ЄДРПОУ 36068147) судовий збір у розмірі 1218 грн., що підлягає зарахуванню на розрахунковий рахунок №35411001042806 в ГУДКУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код 04062216.
Повне рішення складено та підписано 24.07.2015 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І.Ніколаєв