Ухвала суду № 47291796, 20.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2015
Номер справи
639/4188/15-а
Номер документу
47291796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2015 р.Справа № 639/4188/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Філатова Ю.М. , Водолажської Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Харкова на постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 03.06.2015р. по справі №639/4188/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Харкова

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Харкова, в якому просила:

- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача проти правними;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова виконати розрахунок доплати за понаднормативний стаж у розмірі 24% від розрахованого середнього заробітку 3413,68 грн (3413,68грн. * 0,24 = 819,28 грн) згідно п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», враховуючи, що умова стажу роботи складає 15 ро ків, із збільшенням пенсії на один процент мого заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Харкова виплатити на користь позивача різницю між перерахованою та отрима ною пенсією, яка утворилася з 01.12.2014 по сьогоднішній день та виплачувати в подальшо му пенсію у відповідності з проведеним перерахунком;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова надалі застосовувати в подальшому при наступних перерахунках пенсії дію п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» та застосовувати цю статтю Закону, де чітко сказано що: „ 2. Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, відне сені до категорій 1, 2, З, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років б місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, " що умова стажу роботи для позивача складає 15 років, із збі льшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встанов лений цим пунктом стаж, якщо Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» буде мати чинну дію.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивач має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова та отримує пенсіє за віком. Станом на 01.11.2014 року страховий стаж складає 39 років 4 місяці 1 день, у зв'язку з чим вона має право на доплату за понаднормативний стаж у розмірі 24% від середнього заробітку. 15.12.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2014 року, як працюючому пенсіонеру, у відповідності до вимог ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте відповідач здійснив перерахунок пенсії без врахування ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим 06.03.2015 року позивач звернулась до відповідача з проханням надати роз'яснення та письмовим клопотанням про проведення перерахунку. Листом від 18.03.2015 року Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Харкова відмовило у проведення перерахунку пенсії згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач, не погоджуючись із вказаними діями відповідача, звернувся до суду із вказаним позовом.

Постановою Жовтневого районного суду м.Харкова від 03.06.2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, починаючи з 01 грудня 2014 року з врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Жовтневого районного суду м.Харкова від 03.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Вказує, що питання щодо визначення доплати за понаднормативний стаж регулюється статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Понаднормативний стаж позивача згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 08.07.2011 року, становить 9 років.

Позивач правом надання письмових заперечень на апеляційну скаргу не скористався.

Представники сторін про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів на підставі п.2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що позивач має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова та отримує пенсіє за віком.

15.12.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2014 року, як працюючому пенсіонеру, у відповідності до вимог ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач здійснив перерахунок пенсії без врахування ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

06.03.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила вирішити питання про застосування та проведення перерахунку пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років з її середньомісячної заробітної плати згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виплатити недоотриману пенсію з 01.12.2014 року на підставі її заяви від 15.12.2014 року.

18.03.2015 року Управлінням пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова надано відповідь, якою фактично було відмовлено в задоволенні заяви про проведення перерахунку пенсії згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки розрахунок пенсії позивача проведений на підставі особистої заяви від 12.03.2014 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка з 26.04.1986 року по 09.10.1998 рік проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, при загальному стажі роботи 29 років 5 місяців 1 день.

Позивач, не погоджуючись із вказаними діями відповідача, звернувся до суду із вказаним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право вибору виду пенсійного забезпечення. Це право не було враховано відповідачем при перерахунку пенсії, внаслідок чого збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи відбулося зі стажу понад 30 років, тоді як статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена інша межа - після 15 років стажу. Враховуючи викладене, відмова у збільшенні пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років порушує її права, встановлені статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст.49 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсії Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За таких обставин, колегія суддів вважає доведеним належними та допустимими доказами той факт, що при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову у збільшенні пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні інтереси позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.

Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості відмови у перерахунку позивачу пенсії, що є предметом оскарження позивачем.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років порушує її права, встановлені статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є незаконною та необґрунтованою.

Колегія суддів вважає, що постанова Жовтневого районного суду м. Харкова від 03.06.2015р. по справі №639/4188/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 03.06.2015р. по справі №639/4188/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Водолажська Н.С.