УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2010 р.
справа № 2а-593/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Мірошниченка М.В. Юхименка О.В.
при секретарі судового засідання: Лозовій О.А.
за участю представників сторін:
позивача : - не з’явився
відповідача: - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Громадської організації Союз дрібних підприємців
на постанову: Запорізького окружного адміністративного суду від 18 березня 2009 року
за позовом: Громадської організації Союз дрібних підприємців
до: Мелітопольської об’єднаної Державної податкової інспекції
про: визнання дій неправомірними, -
ВСТАНОВИЛА:
Громадська організація Союз дрібних підприємців (далі - Союз дрібних підприємців) звернулась з адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати дії Мелітопольської ОДПІ при винесенні податкового повідомлення-рішення від 03.10.2008 р. № 0003471501/0 неправомірними;
- визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 03.10.2008 р. № 0003471501/0 як неправомірне.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 р. у справі № 2а-593/09/0870 (суддя –Каракуша С. М.) в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду мотивована тим, що в порушення Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997р. № 232, Союз дрібних підприємців не внесений до Реєстру неприбуткових організацій та установ, тому Союз дрібних підприємців знаходиться на загальній системі оподаткування і згідно ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»повинен подавати податкову декларацію з податку на прибуток.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Громадською організацією Союз дрібних підприємців подано апеляційну скаргу, в якій скаржник просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 р. та задовольнити вищевказані позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Так, на думку скаржника, Мелітопольською ОДПІ неправомірно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2550 грн., оскільки Союз дрібних підприємців згідно Закону України «Про об’єднання громадян»є неприбутковою громадською організацією, тому не є платником податку на прибуток, про що зазначено в зареєстрованому виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Статуті, на підставі чого Союзом дрібних підприємців і не подавались податкові декларації. Крім того, згідно ст.29-30 Закону України «Про об’єднання громадян»право накладення стягнення на об'єднання громадян мають лише легалізуючий орган або прокурор, а не державна податкова служба.
Мелітопольська ОДПІ в письмових запереченнях на апеляційну скаргу щодо задоволення апеляційної скарги заперечує, зазначаючи, що Союз дрібних підприємців є громадською організацією, яка не була внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ, тому повинна подавати податкову декларацію з податку на прибуток. Посилання скаржника на Закон України «Про об'єднання громадян», є неправомірним, оскільки позивачем не враховано, що відповідно до ч.2 ст.1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Сторони не скористалися правом прийняти участь в судовому засіданні при розгляді апеляційної скарги,оскільки представники сторін в судове засідання не з’явилися. Відповідач просив розгляд справи здійснити в його відсутність.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез’явлення в судове засідання представників сторін не заважає розгляду скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Мелітопольською об’єднаною державною податковою інспекцією (далі - Мелітопольска ОДПІ) проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності Союзом дрібних підприємців за період з 2005 р. по І півріччя 2008 р. включно, за результатами якої складено акт № 1273/15-120/20526282 від 17.09.2008 р. (а.с.7, 8).
Перевіркою встановлено, що за вищевказаний період в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповнення) (далі –Закон № 2181), п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94 від 28.12.94 р. (із змінами та доповнення) (далі –Закон № 334) Союзом дрібних підприємців не подавались податкові декларації на прибуток.
На підставі вказаного акту перевірки 06.05.2009 р. Мелітопольською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003471501/0 про застосування до Союзу дрібних підприємців штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.п.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону №2181 у розмірі 2550 грн. (а. с.17).
Союз дрібних підприємців не застосував процедуру адміністративного оскарження, штрафні санкції у сумі 2 550 грн. не сплатив, тому, у зв'язку з виникненням та непогашенням податкових зобов'язань, Мелітопольскою ОДПІ направлено позивачу першу податкову вимогу від 29.11.2008 р. та другу податкову вимогу від 08.12.2008 р. - (а. с.15, 16).
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає правомірною та обґрунтованою постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 р. у даній справі, а апеляційну скаргу Союзу дрібних підприємців такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію громадської організації Громадська організація Союз дрібних підприємців зареєстрована виконавчим комітетом Мелітопольської міськради 12.06.1996 р. (а. с.12).
Союз дрібних підприємців взятий на податковий облік в Мелітопольській ОДПІ 19.08.1996 р. (довідка про взяття на облік платника податків № 9 від 21.06.2002 р., а. с.56).
Згідно п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючи підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном «базовий податковий період»слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до абз.2 п.16.4 ст.16 Закону № 334 платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Так, згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»на суб'єктів господарювання, створених з метою одержання прибутку, покладено обов'язок надання податкових декларацій і сплати податку на прибуток.
В разі створення організації, установи з цілями іншими, ніж одержання прибутку та її відповідності ознакам неприбуткової організації, така організація може зареєструватись в якості неприбуткової організації відповідно до норм п.п.7.11.10 Закону № 334.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством (абз.2 п.7.11.10 Закону № 334).
Так, Наказом ДПА України від 11.07.1997 р. № 232, зареєстрованим в Міністерстві юстиції Україні 06.08.1997 р. за № 291/2095 (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (далі –Положення).
Згідно п.2.1 Положення до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток.
Відповідно до п.2.2 Положення для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копій статутних і установчих документів.
Згідно положень ч.1 т.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Матеріали справи не містять доказів дотримання скаржником вимог чинного законодавства щодо реєстрації Союзу дрібних підприємців в якості неприбуткової організації.
З огляду на те, що статус неприбуткової організації скаржнику не присвоювався, Союз дрібних підприємців знаходиться на загальній системі оподаткування і відповідно до вимог ст.4 Закону № 2181 повинен подавати податкову декларацію з податку на прибуток.
Посилання ж скаржника на Закон України «Про об'єднання громадян»є хибним, оскільки спір виник з приводу податкових відносин, до яких застосовується податкове законодавство, зокрема Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», який є спеціальним законом з питань оподаткування.
Крім того, згідно ч.2 ст.27 Закону України "Про об'єднання громадян" № 2460-XII від 16.06.1992 р. (зі змінами та доповненнями) об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Відповідальність за неподання обов'язкової податкової звітності передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону № 2181, відповідно до якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Актом перевірки встановлено неподання Союзом дрібних підприємців до Мелітопольської ОДПІ податкових декларацій з податку на прибуток протягом 15 податкових періодів.
Отже, при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення від 03.10.2008р. №0003471501/0 дії Мелітопольської ОДПІ були правомірними, тому суд першої інстанції обґрунтовано прийняв рішення про відмову скаржнику у задоволенні позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційного скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Громадської організації Союз дрібних підприємців на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 р. у справі № 2а-593/09/0870 залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 р. у справі № 2а-593/09/0870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: М.В. Мірошниченко
Суддя: О.В. Юхименко