ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/2325/15 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Канигіної Т.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Колодяжного Д.В..,
прокурора Юрка І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовомпозивача Прокуратури Котелевського району Полтавської області в інтересах держави в особі 1) Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області 2) Малорублівської сільської ради Котелевського районудо відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Транс" про стягнення податкового боргу
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2015 року Прокуратура Котелевського району Полтавського області в інтересах держави в особі: Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (надалі Гадяцька ОДПІ), Малорублівської сільської ради Котелевського району звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Транс" (надалі ТОВ "Майстер Транс") про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 4 500,77 грн. В обґрунтування своїх вимог Прокуратура Котелевського району посилається на те, що борг з орендної плати виник у результаті несплати відповідачем у встановлений законодавством термін узгодженої суми, яка підлягає стягненню за рішенням суду.
14 липня 2015 року прокуратура Котелевського району подала заяву до суду про збільшення позовних вимог, згідно з якою просить стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 5 896,02 грн.
Отже, суд розглядає позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Гадяцька ОДПІ у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином, подала клопотання від 13.07.2015 про розгляд справи без участі представника Гадяцької ОДПІ.
Малорублівська сільська рада у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобовязання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобовязань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Абзацом третім пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України, серед іншого встановлено, що платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом XIII Податкового кодексу України врегульовані питання, повязані з обчисленням та сплатою орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Пунктами 287.1, 287.3 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із пунктами 288.1, 288.2, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Майстер Транс" (код ЄДРПОУ 31801213) зареєстроване як юридична особа 27.12.2001, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та згідно з довідкою про взяття на облік платника податків перебуває на обліку в Гадяцькій ОДПІ як платник податків за неосновним місцем обліку (а.с.15).
25.04.2006 між Котелевською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Майстер Транс" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування з правом викупу на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 30.08.2005 № 317 землі під будівництво установки по переробці некондиційної вуглеводної сировини загальною площею 2,9 га, які знаходяться на території Малорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області (а.с. 16-18).
ТОВ "Майстер Транс" подано до Гадяцької ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 12.02.2014 (а.с. 21-25), згідно з якою самостійно визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 13 411,70 грн (з січня по листопад податкове зобов'язання щомісячно становить 1 117,64 грн, за грудень 1 117,66 грн) за орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2014 рік.
Податковий борг виник 30.11.2014 у зв'язку з несплатою самостійно визначених грошових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб за жовтень 2014 року. ТОВ "Мастер Транс" також не було сплачено орендну плату за листопад та грудень 2014 року, на підставі чого відповідачу нараховано суму орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 3 352,94 грн ( 1 117,64 * 2 + 1 117,66). Платником самостійно суму задекларованого податкового зобов'язання у повному обсязі не сплачено.
За податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 17.02.2015 (а.с. 26-30) відповідачем самостійно визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 16 743,05 грн (з січня по листопад податкове зобов'язання щомісячно становить 1 395,25 грн, за грудень 1 395,30 грн) за орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2015 рік.
За п'ять місяців (січень - травень) 2015 року відповідачу за податковою декларацією з плати за землю з юридичних осіб від 17.02.2015 нараховано суму орендної плати в розмірі 6 976,25 грн (1 395,25 * 5). Платником суми самостійно задекларованого податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у повному обсязі не сплачено.
У зв'язку з неповною та несвоєчасною сплатою відповідачем сум податкового зобов'язання на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню у загальному розмірі 92,35 грн, залишок якої на дату звернення з даним позовом до суду становить 39,73 грн, тобто відповідачем погашена пеня у розмірі 52,62 грн.
Отже, сума несплаченого відповідачем податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, з урахуванням переплати в розмірі 326,76 грн, яка рахувалась станом на 11.11.2014, та сплати в сумі 4 146,14 грн, у загальному розмірі 5 896,02 грн є сумою податкового боргу.
Наявність податкового боргу у відповідача підтверджується також відомостями облікових карток платника податків.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищевказаних вимог Гадяцькою ОДПІ винесено податкову вимогу від 02.12.2014 № 22079-16, яку направлено на адресу відповідача 02.12.2014 та отримано уповноваженою особою 05.12.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 31-32).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Внаслідок того, що ТОВ "Майстер Транс" станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб у загальному розмірі 5 896,02 грн не сплатило, вимоги позивача про стягнення коштів у розмірі 5 896,02 грн за податковим боргом з орендної плати за землю з юридичних осіб з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадян і держави в суді у випадках, визначених законом.
При цьому, відповідно до статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадяна або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадян або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокуратури Котелевського району Полтавської області в інтересах держави в особі: Гадяцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, Малорублівської сільської ради Котелевського району до Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Транс" про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Транс" (код ЄДРПОУ 31801213) за податковим боргом з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 5 896,02 грн (п'ять тисяч вісімсот девяносто шість гривень дві копійки) на р/р 33216812700215, Котелевське УК/ОСОБА_1, код 37301948, МФО 831019, банк ГУ ДКС України у Полтавській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 21 липня 2015 року.
СуддяТ.С. Канигіна