Постанова № 47273824, 20.07.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2015
Номер справи
813/4429/14
Номер документу
47273824
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2015 року справа № 813/4429/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді - Сакалош В.М.,

секретаря судового засідання - Бігун Н.Т.,

за участю:

прокурора - Бойко Н.І.,

представника позивача - Шмотолохої О.П.,

представника відповідача - Величка А.С.,

представника третьої особи - Довгого О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом прокурора Франківського району м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради до Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Величко Андрія Степановича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне підприємство «Нова територія», ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Товариство з обмеженою відповідальністю «Паритет-Захід» про скасування реєстрації права власності та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Прокурор Франківського району м. Львова звернувся в суд з позовом до Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про скасування рішення державного реєстратора Львівського міського управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 06.02.2013 (індексний номер: 268735) в частині державної реєстрації за ПП «Нова територія» на нежитлове приміщення загальною площею 159 кв. м. під літ. «З1» по АДРЕСА_1, державна реєстрація права власності на яке проведена на підставі ухвали Франківського районного суду м. Львова від 22.01.2013 у справі № 1326/9795/2012 (номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна: 98996) та про зобов'язання внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності за ПП «Нова територія» на нежитлове приміщення загальною площею 159 кв. м. під літ. «З1» по АДРЕСА_1, державна реєстрація права власності на яке проведена на підставі ухвали Франківського районного суду м. Львова від 22.01.2013 у справі № 1326/9795/2012.

Підставою позовних вимог, є зокрема, те, що реєстрація права власності на нежитлові приміщення за ПП «Нова територія» вчинена на підставі ухвали Франківського районного суду м. Львова від 22.01.2013 у справі № 1326/9795/2012, яка скасована ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 25.03.2014 року у справі № 1326/9795/2012.

Відповідач реєстраційна служба Львівського міського управління юстиції подала заперечення на позовну заяву в якій зазначає, що в Державному реєстрі прав відсутній запис про державну реєстрацію права власності за ПП «Нова територія» на нежитлове приміщення загальною площею 159 кв. м. під літ. «З1» по АДРЕСА_1 внаслідок чого відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно РС ЛМУЮ ні технічно, ні юридично не може внести зміни у запис, а саме скасувати запис, якого не існує в Державному реєстрі прав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві, просив задоволити позов.

Представник відповідача - Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав наведених в запереченні.

Треті особи ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», та ТОВ «Паритет-Захід» не забезпечила явки повноваженого представника в судове засідання, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання.

Представник третьої особи ПП «Нова територія» в судовому засідання надав пояснення по суті заперечень на позовну заяву.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на таке.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Повноваження органів прокуратури визначені Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. N 1789-XII далі - Закон України "Про прокуратуру" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Повноваження прокурора щодо нагляду за додержанням і застосуванням законів передбачені ст. 20 цього Закону, відповідно до якої, при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках

Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Таким чином, звертаючись із позов у даній справі прокурор повинен довести факт порушення прав та інтересів зокрема держави.

Як передбачено ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи із змісту пункту 4 мотивувальної та пункту 1 частини 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 яким передбачено, що інтереси держави є оціночним поняттям і лише прокурор або його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, суд вважає, що прокурором в даній справі не доведено належними та допустимими доказами обставин порушення прав та інтересів держави.

Законом, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, є Закон України від 01.07.2004 №1952-ІУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Пунктом 26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 (надалі - Порядок, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Згідно з п.п. 8, 9, 16 п. 27 цього Порядку, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою, інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Досліджуючи обставини набуття ПП «Нова територія» права власності на нежитлове приміщення, загальною площею 159 кв.м., літ. «З1» по АДРЕСА_1 судом встановлено наступне.

22.01.2013 р. Франківським районним м. Львова судом винесено ухвалу, якою визнано мирову угоду, укладену між ОСОБА_4 та ПП «Нова територія», згідно умов якої визнано за ПП «Нова територія» прав власності на нежитлове приміщення, загальною площею 159 кв.м., літ. «З1» по АДРЕСА_1.

06.02.2013 року на державним реєстратором Величком А.С. на підставі договору купівлі-продажу від 27.02.2009 року, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Стоцком Т.Л., зареєстрований у реєстрі за № 403, витягу про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно № 22091665 від 06.03.2009 року, виданий обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», ухвали Франківського районного суду м. Львова у справі № 1326/9795/2012 від 22.01.2013 року, внесено запис до державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності № 98996 про державну реєстрацію за ПП «Нова територія» права власності на нежитлове приміщення, загальною площею 159 кв. м., літ. «З1» по АДРЕСА_1.

25.03.2014 року ухвалою Апеляційного суду Львівської області у справі № 1326/9795/2012, скасовано ухвалу Франківського районного суду м. Львова у справі № 1326/9795/2012, що і стало підставою позову у даній справі.

Разом з тим, судом встановлено, що 01.04.2014 року між ТзОВ «Паритет-Захід» та ПП «Нова територія» укладено договір купівлі продажу нежитлового приміщення, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Волинською Л.В., зареєстрований у реєстрі за № 505, згідно з яким зокрема, продавець - ПП «Нова територія» передало, а покупець - ТзОВ «Паритет-Захід» прийняв у власність нежитлове приміщення, позначене на плані літ. «З-1», загальною площею 159 кв. м., розташоване по АДРЕСА_1.

01.04.2014 року рішенням приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Волинською Л.В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер: 12076400 від 01.04.2014 року), на підставі договору купівлі - продажу від 01.04.2014 року № 505, зареєстровано право приватної власності ТзОВ «Паритет-Захід» на нежитлове приміщення, позначене на плані літ. «З-1», загальною площею 159 кв. м., розташоване по АДРЕСА_1. Наведене підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 19827710 від 01.04.2014 року.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 23.06.2014 року (дата надходження позову прокурора у даній справі на адресу суду), право власності на нежитлове приміщення, позначене на плані літ. «З-1», загальною площею 159 кв. м., розташоване по АДРЕСА_1, зареєстроване за ТзОВ «Паритет-Захід».

Таким, чином у державному реєстрі право власності на нерухоме майно відсутній запис про державну реєстрацію права власності за ПП «Нова територія» нежитлового приміщення, позначене на плані літ. «З1», загальною площею 159 кв. м., розташоване по АДРЕСА_1.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено порядок державної реєстрації прав та їх обтяжень, до якого, зокрема, належить прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Згідно ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. Відповідно до п.2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державною реєстру прав на нерухоме майно затверджений наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/0/5 для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили та копії документів.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні позову належить відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, такі зі сторін спору не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 17-19, 69-71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 23 липня 2015 року.

Суддя Сакалош В.М.