ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2015 р. Справа № 804/8054/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВласенка Д.О.
при секретарі судового засіданняПасічнику Т.В.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління ОСОБА_1 Фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче обєднання «Еней» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління ОСОБА_1 Фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче обєднання «Еней», в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, «, виплачених у 2014 році на загальну суму 12831,29 гри., зокрема, по виплаті пенсії ОСОБА_2 4175,66 грн. та ОСОБА_3 8655,63 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач має заборгованість зі сплати витрат на покриття і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Від позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи; правом на надання заперечень проти позовних вимог не надав.
Згідно ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідач є платником збору на обов'язкове державне соціальне пенсійне страхування та знаходиться на обліку позивача.
З матеріалів справи вбачається, що згідно даних Розрахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з квітня 2014 р. та з червня 2014 р., сформованих управлінням ОСОБА_1 фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (копія додається) Товариству з обмеженою відповідальністю науково-виробниче обєднання „Еней» необхідно було покрити витрати на виплату та доставку пенсії, виплачених у 2014 році на загальну суму 12831,29 грн., зокрема, по виплаті пенсії ОСОБА_2 4175,66 грн. та ОСОБА_3 8655,63 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 14,15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками та платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно абз. 2 п. 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України ( 36-2003-п ), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Абзацем 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на загально обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно п. 1 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацем 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загально обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону складає 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, законодавчо передбачений обов'язок відповідача сплатити до ОСОБА_1 фонду витрати на сплату пенсій, призначених за п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пп. 6.4 п. 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами та організаціями збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до ОСОБА_1 фонду України», затвердженої постановою Правління ОСОБА_1 фонду України 19.12.2003 р. № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ОСОБА_1 фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів ОСОБА_1 фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пп. 6.5 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ОСОБА_1 фонду України).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ОСОБА_1 фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно пп. 6.8 п. 6 вищезазначеної Інструкції суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У випадку несплати витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, вказані витрати є боргом зі сплати страхових внесків, який стягується органами ОСОБА_1 фонду України на підставі пп. 7 п. 5 Положення про ОСОБА_1 фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20.
Виходячи з вищевказаних норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» вбачається, що відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій лише особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списками № 1 та № 2 та які набули необхідний стаж роботи після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Законодавством України передбачено відшкодування підприємствам витрат ОСОБА_1 фонду України, пов'язаних з виплатою і доставкою пільгових пенсій, призначених за окремими пунктами статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно пп. 6.2 п. 6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до ОСОБА_1 фонду України» №21-1 від 31.12.2003, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до положень ОСОБА_1 фонду України від 21.05.2003 року № 04/3846 «Щодо відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених списками № 1 та № 2, і на підприємстві проведена атестація робочих місць, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзацом 1 частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Аналізуючи спірні правовідносини, враховуючи, що відповідач не надав доказів сплати коштів, призначених на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості щодо покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 за 2014 рік в сумі 12831,29 грн., оскільки доказів добровільного погашення відповідачем заборгованості або доказів відсутності у відповідача такого обовязку не надано.
Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами. Вказане є підставою для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями ст.ст. 2, 4-12, 41, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний Управління ОСОБА_1 Фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче обєднання «Еней» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче обєднання «Еней» (ЄДРПОУ 19304180 , адреса: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Гусенко, б. 50, р/р 26006100059090 в АКБ «Південкомбанк» МФО 305266) заборгованість зі сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 в сумі 12831,29 (дванадцять тисяч вісімсот тридцять одна гривня 29 копійок) на користь Управління Управління ОСОБА_1 Фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська (ЄДРПОУ у 21910657, адреса: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Писаржевського, 1а, р/р 25602303013177 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482).
Судові витрати по справі не стягуються.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_4