ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2015 р. Справа № 804/19501/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Борисенка П.О. при секретарі судового засідання Сергієнка В.Ю., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС»
до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції
м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у
Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання
вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить: визнати протиправними дії Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за період квітень 2014 року як податкової звітності; скасувати рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №14418/10/04-64-18-03-15 від 13.05.2014; зобов'язати Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняти податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» з податку на додану вартість за період квітень 2014 року з додатками, датою її фактичного отримання, а саме: 12.05.2014 р.; зобов'язати Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» з податку на додану вартість за період квітень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС»; зобов'язати Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області у десятиденний строк з дня отримання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили, подати звіт про виконання судового рішення у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем дотримано всіх вимог законодавства заповнення та подання до податкового органу податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період квітень 2014 року, проте відповідач протиправно прийняв рішення про відмову у визнанні декларації податковою звітністю, що порушує права та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився. Надав до суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що декларація з податку на додану вартість за квітень 2014 року Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» не вважається податковою звітністю, про що керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» повідомлено листом від 13.05.2014 № №14418/10/04-64-18-03-15. Також відповідач зауважує, що оскільки позивач не є платником податку на додану вартість, у посадової особи контролюючого органу не виникає обов'язку приймати податкову декларацію від таких осіб. Враховуючи те, що позивач на момент подання податкової звітності з ПДВ за квітень 2014 року не був платником податку на додану вартість, оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а тому у суду відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступні обставини.
Судом встановлено, що 07.05.2014 р. року ТОВ «АДІОНІС» направило поштою до Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період квітень 2014 року, про що свідчить опис вкладення з відбитком календарного штампу поштового відділення та чек про сплату поштового відправлення.
Відповідачем на адресу позивача направлено лист від 13.05.2014 р. № 14418/10/04-64-18-03-15, в якому зазначено, що подана позивачем декларація з податку на додану вартість за звітній період: квітень 2014 року не вважається податковою звітністю, у зв'язку з тим, що свідоцтво платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» анульоване, на підставі «Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ», виданого Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська від 15.11.2013 р. № 29.
В матеріалах справи наявна постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2014 у справі № 804/466/14. Зазначеною постановою суду першої інстанції позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» задоволено частково, визнано протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_2, щодо внесення 15 листопада 2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ТОВ «АДІОНІС» запису № 12241060011045627, назва реєстраційної дії: «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою», скасовано вчинений 15 листопада 2013 року Державним реєстратором Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ТОВ «АДІОНІС» запис № 12241060011045627 назва реєстраційної дії: «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою»; визнано протиправним та скасовано рішення Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області № 29 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформлене листом № 13726/10/04-64-18-4 від 16.11.2013; поновлено ТОВ «АДІОНІС» у реєстрі платників податку на додану вартість з 15 листопада 2013 року; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Судом також встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2014 р.№ 804/466/14, залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2014 у даній справі. Відтак, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2014 у справі № 804/466/14 набрала законної сили 16.07.2014 р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 р. виправлена описка в постанові від 28.01.2014 р. щодо номеру реєстраційного запису Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції на №12241430010045627.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015 р. апеляційну скаргу Лівобережної обєднаної державної податкової інспекції залишено без задоволення, а ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 р. про виправлення описки - без змін.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
За приписами пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У відповідності до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.10. статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Судом встановлено, що податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2014 року містить всі необхідні реквізити, передбачені п. 48.3 та п. 48.4 ст. 48 ПК України, всі цифри та букви у ній відображені та підписана платником податку на додану вартість, а також відповідає формі податкової декларації, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492.
Крім того, суд зазначає, що анулювання реєстрації платника ПДВ та виключення ТОВ «АДІОНІС» з реєстру платників ПДВ не є законною підставою для невизнання податковою декларації з податку на додану вартість, оскільки Податковим кодексом України або іншими нормативно правовими актами не передбачено таких підстав.
Відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 02.08.2010 року № 1172/11/13-10, у разі набрання законної сили рішенням про задоволення позовних вимог та визнання протиправним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідне рішення податкового органу вважається протиправним з моменту його прийняття.
Враховуючи те, що рішення відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» скасовано судом, рішення суду набрало законної сили 16.07.2014, тобто фактично відповідне рішення відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість втратило чинність, позивач являвся платником цього податку, а тому відмова у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року з додатками (що фактично отримано відповідачем 12.05.2014р.) є протиправною.
Відповідно до пункту 49.13.статті 49 Податкового кодексу України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача прийняти податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» з податку на додану вартість за звітний (податковий) період квітень 2014 року датою її фактичного отримання.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період квітень 2014 року в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС», суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 №276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, оперативний облік платежів, що надходять до бюджету, ведеться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби відповідно до порядку, установленого для справляння платежів до бюджету.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік, відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Форми карток особових рахунків мають лицьову та зворотну сторони.
Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
У картках особових рахунків платників податків на дату проведення останньої облікової операції підбиваються підсумки за всіма графами карток особових рахунків з початку місяця та з початку року (крім граф, що відображають сальдо розрахунків з бюджетом). На кінець місяця після проведення останньої операції здійснюється запис указаних підсумкових рядків до особового рахунку.
Не менше, ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників.
Податковий борг платника податків, зборів (обов'язкових платежів) обліковується в картках особових рахунків, що ведуться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби у порядку, визначеному цією Інструкцією.
Для контролю за погашенням податкового боргу та застосуванням передбачених нормативно-правовими актами заходів з його ліквідації за запитами підрозділів органу державної податкової служби підрозділом адміністрування облікових показників та звітності, формуються відомості про платників, що мають податковий борг. Зазначені відомості формуються на дату запиту для подальшої передачі вказаним підрозділам в електронному вигляді.
На суми податкового боргу підрозділом забезпечення податкових зобов'язань органами державної податкової служби формуються податкові вимоги за формою та в порядку, затвердженими наказом ДПА України від 03.07.2001 № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків". Податкові вимоги формуються засобами програмного забезпечення на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог за кожним боржником окремо.
Таким чином, наведені положення законодавства дають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області у десятиденний строк з дня отримання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили, подати звіт про виконання судового рішення у даній справі, суд доходить висновку про відмову в їх задоволенні.
Повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання встановлені ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зазначеною статтею передбачено, зокрема, форму контролю за виконанням рішень за ініціативою суду - ч.ч. 1-2 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України. Суд, який ухвалив судове рішення, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду. З матеріалів справи суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за період квітень 2014 року як податкової звітності.
Скасувати рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № 14418/10/04-64-18-03-15 від 13.05.2014 р.
Зобов'язати Лівобережну обєднану державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 26005213, 49029, Україна, м. Дніпропетровськ, пр. Газети «Правда», 95а) прийняти податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» (код ЄДРПОУ 36366810, 49130, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Березинська, буд. 66 Д) з податку на додану вартість за період квітень 2014 року з додатками датою її фактичного отримання, а саме 12.05.2014 року.
Зобов'язати Лівобережну обєднану державну податкову інспекцію м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 26005213, 49029, Україна, м. Дніпропетровськ, пр. Газети «Правда», 95а) відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» (код ЄДРПОУ 36366810, 49130, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Березинська, буд. 66 Д) з податку на додану вартість за період квітень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету в сумі 58 грн. 46 коп. (пятдесят вісім гривень сорок шість копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 20.04.2015 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 20.04.2015р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_3 ОСОБА_3 ОСОБА_4