Постанова № 47268534, 01.04.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
804/2208/15
Номер документу
47268534
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ01 квітня 2015 р. Справа № 804/2208/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представника позивача представник відповідача Голик М.О. не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить: - визнати дії по проведенню позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Атлантіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства України при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з платниками податків ПАТ «Бурлюк», ТОВ «КД Коктебель» за період березень 2014р. з 25.07.2014 по 31.07.2014 протиправними; - визнати дії по складанню акта від 30.07.2014 №496/22-01/30012937 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Атлантіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства України при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з платниками податків ПАТ «Бурлюк», ТОВ «КД Коктебель» за період березень 2014р.» протиправними.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що відповідачем протиправно проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Атлантіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства України при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з платниками податків ПАТ «Бурлюк», ТОВ «КД Коктебель» за період березень 2014р. з порушенням ст.ст.78, 79 Податкового кодексу України, а саме: перевірка проведена без вручення Наказу про проведення перевірки та повідомлення про проведення перевірки, які надійшли на адресу позивача, вже після складання Акту перевірки, у зв'язку з чим, позивач вважає, що дії з проведення такої перевірки та складений за її результатами Акт є протиправними.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно Довідки АБ №389849 від 11.06.2012р. з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» зареєстровано 28.07.1998р. Виконавчим комітетом Синельниківської міської ради.

Судом встановлено, що відповідачем винесено наказ №546 від 23.07.2014 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Атлантіс», згідно якого, на виконання вимог п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 та ст.79 Податкового кодексу України: провести з 25.07.2014 року терміном 5 робочих днів документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Атлантіс» з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства щодо повноти та своєчасності сплати податків, зборів, обов'язкових платежів до бюджетів по результатам фінансово-господарських операцій з ТОВ «КД Коктебель» та ПАТ «Бурлюк» за період березень 2014р., оформлено Повідомлення на проведення перевірки №104 від 24.07.2014р. та повідомлення про запрошення платника податків до органів державної податкової служби №13496/10/04-17-22-01-19 від 23.07.2014р. на підпис акту перевірки, копії яких супровідним листом №13503/10/04-17-22-01-19 від 24.07.2014р. направлені поштою директору ТОВ «Атлантіс».

На підставі підпунктів 78.1.1, 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України та на підставі наказу №546 від 23.07.2014 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» з питань дотримання вимог законодавства України при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з платниками податків Приватним акціонерним товариством «Бурлюк», Товариством з обмеженою відповідальністю «КД Коктебель» за березень 2014 року.

За результатами перевірки 30.07.2014 року складений акт №496/22-01/30012937, у висновку якого зазначено, що встановлені порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 198.3, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, ТОВ «Атлантіс» занижено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 400125,61грн. у тому числі за березень 2014 року на суму 400125,61грн.

Згідно розділу 1 вказаного Акту, Повідомлення №104 від 24.07.2014р. та копія наказу органу ДПС №546 від 23.07.2014р. були направлені засобами поштового зв'язку на податкову адресу підприємства ТОВ «Атлантіс». Перевірку проведено з відома директора Воротнікової Т.А. та головного бухгалтера Кравець Я.М.

На підставі вказаного Акту перевірки №496/22-01/30012937 від 30.07.2014р. Дніпропетровською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення №0006741501 від 03.09.2014р., яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «Атлантіс» по податку на додану вартість у сумі 600189грн.

Згідно постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2015р. по справі №804/2198/15, адміністративний позов ТОВ «Атлантіс» до Дніпропетровської ОДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення прийняте Дніпропетровською об'єднаною державною податковою інспекцією № 0006741501 від 03.09.2014 року.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України (надалі -ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Ст.78 Податкового кодексу України регламентує порядок проведення документальних позапланових перевірок п.78.1 якої передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: п.п.78.1.1 за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Аналогічні норми містить п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України яким передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Пунктом 86.1 ст.86 Податкового кодексу України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підставі підпунктів 78.1.1, 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України та на підставі наказу №546 від 23.07.2014 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» з питань дотримання вимог законодавства України при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з платниками податків Приватним акціонерним товариством «Бурлюк», Товариством з обмеженою відповідальністю «КД Коктебель» за березень 2014 року, за результатами якої складено акт №496/22-01/30012937 від 30.07.2014р., у висновку якого зазначено, що встановлені порушення пункту 185.1 статті 185, пункту 198.3, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, ТОВ «Атлантіс» занижено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 400125,61грн. у тому числі за березень 2014 року на суму 400125,61грн.

Згідно розділу 1 вказаного Акту, Повідомлення №104 від 24.07.2014р. та копія наказу органу ДПС №546 від 23.07.2014р. були направлені засобами поштового зв'язку на податкову адресу підприємства ТОВ «Атлантіс». Перевірку проведено з відома директора Воротнікової Т.А. та головного бухгалтера Кравець Я.М.

На підставі вказаного Акту перевірки №496/22-01/30012937 від 30.07.2014р. Дніпропетровською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення №0006741501 від 03.09.2014р., яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «Атлантіс» по податку на додану вартість у сумі 600189грн..

Відповідно до пункту 1 частини 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Із наведених правових норм вбачається, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дії або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин. Таким чином, предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.

Так, згідно п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

На виконання вимог вказаної статті, на адресу позивача засобами поштового зв'язку супровідним листом №13503/10/04-17-22-01-19 від 24.07.2014р., направлено наказу №546 від 23.07.14р., повідомлення №104 від 24.07.2014р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та повідомлення про запрошення платника податків на підпис акту перевірки №13496/10/04-17-22-01-19 від 23.07.2014р., що підтверджується поштовим конвертом, копія якого наявна в матеріалах справи. При цьому з незалежних від відповідача обставин отримані представником позивача невчасно.

Як визначено аналізованими законодавчими приписами, для початку невиїзної документальної позапланової перевірки достатньо самого факту направлення платникові податків копії наказу про призначення перевірки та повідомлення про її вручення. При цьому факт отримання відповідних документів платником податку не впливає на виникнення у контролюючого органу компетенції на фактичне проведення перевірки.

Водночас, оцінку процедурним порушенням, які вчинені контролюючим органом при призначення та/або проведенні перевірки, суд може надати під час розгляду питання щодо правомірності податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючим органом за результатами відповідної перевірки.

Вказана правова позиція узгоджується з Ухвалою Вищого адміністративного суду від 25 березня 2015 р. № К/800/7132/13 (справа №2а/0470/8608/12).

Суд також зазначає, що дії податкового органу по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Атлантіс», за результатами якої складено Акт перевірки є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Самі по собі ці дії не тягнуть для особи будь-яких правових наслідків.

При прийнятті рішення судом також враховано, що наказ про проведення перевірки реалізовано і податковим органом проведено перевірку, про результати якої складено відповідний акт, та прийнято податкове повідомлення-рішення.

Оскільки наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного права позивача, то у разі незгоди з діями чи рішенням контролюючого органу, вимога про визнання протиправними дій відповідача, в тому числі і по складанню акту, не буде мати своїм правовим наслідком захист прав позивача, адже таке право підлягає захисту виключно шляхом пред'явлення позову про скасування рішення контролюючого органу, яким визначено суму податкових зобов'язань чи штрафних (фінансових) санкцій, правом на яке позивач скористався, що підтверджується постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2015р. по справі №804/2198/15, якою адміністративний позов ТОВ «Атлантіс» до Дніпропетровської ОДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення прийняте Дніпропетровською об'єднаною державною податковою інспекцією № 0006741501 від 03.09.2014 року.

Таким чином, суд звертає увагу, що акт перевірки та викладені в ньому висновки чи дії відповідача в процесі його складання не можна розглядати як рішення суб'єкта владних повноважень, що породжує для суб'єкта господарювання певні правові наслідки. Акт є виключно формою фіксації податкової інформації про виявлені податковим органом факти та обставини і не містить в собі будь-яких владних приписів і вимог, а тому не підпадає під ознаки рішення (акта індивідуальної дії) суб'єкта владних повноважень у розумінні доктрини Кодексу адміністративного судочинства України.

Вказана правова позиція узгоджується з Постановою Вищого адміністративного суду України від 15 жовтня 2014 р. К/9991/80430/12 (№ 2а-12445/12/2670).

Згідно правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 10.09.2013 року по справі № 21-237а13, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову у позові.

Враховуючи вищевказані положення норм процесуального та матеріального права, докази наявні в матеріалах справи, обґрунтування позову в межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що доводи позивача не знайшли свого підтвердження, а в задоволенні поданого адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова