Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2009 р. справа № 2а-10044/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Христофорова А.Б.
при секретаріРябовол М.О.
за участю
представника позивача - Кізілової М.М., Боєвої А.В.,
Ляховець О.В., Пшикун В.Ф.,
представника відповідача - Плохіх В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Комунальне підприємство „Компанія ”Вода Донбасу” звернувся до суду з позовною до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що податковим повідомленням-рішенням Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року Костянтинівському ВУВКГ КП Компанія „Вода Донбасу” було визначено суму податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 520,00 гривень, в тому числі основний борг 350,00 гривень та штрафні санкції у розмірі 170,00 гривень.
Вважає спірне податкове повідомлення-рішення незаконним, оскільки воно було прийнято на підставі акту перевірки № 440/23-2-35887472 від 26.05.09 року згідно якого Костянтинівська ОДПІ вважає невірним розрахунок суми податку з власників транспортних засобів, з урахуванням уточнення, в результаті помилкового віднесення позивачем транспортного засобу ЗИЛ 431412 КО 502 Б до товарної позиції 87.05, що визначається основними правилами інтерпретації УКТЗЕД, який є додатком до Закону України „Про митний тариф України” від 05.04.2001 року № 2371. Костянтинівська ОДПІ посилаючись на розяснення державної митної служби України (лист від 11.04.2000р. № 11/3-3273) вказує, що до товарної позиції 87.04 ”Автомобілі вантажні” відносяться автомобілі цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні). Позиція позивача ґрунтується на тому ж таки листі де зазначено, що до товарної позиції 87.05 відносяться автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів. До даної товарної позиції включається ряд типів автомашин, що випускаються спеціально або пристосовані, обладнанні різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати певні нетранспортні функції, а саме вантажівки, застосовувані для розчищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітнопосадкових смуг та ін.
Вважає, позицію Костянтинівської ОДПІ щодо сплати податку з власників транспортних засобів за автомобіль, у свідоцтві про реєстрацію якого немає відмітки про спеціальне призначення автомобіля, - неправомірною.
Також посилаються на п.п. „с” п. 3 Правил тлумачення Гармонізованої системи, і вважають, що в даному спірному випадку повинна застосовуватись товарна позиція 87.05 як остання у цифровій послідовності.
Вважає, що відповідач своїми діями порушує інтереси позивача, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав надав суду заперечення згідно яких зазначив, що у наданому позивачем під час перевірки документі - свідоцтві АНС 214667 про державну реєстрацію ТЗ автомобіля, що відноситься до даного спору зазначено як „автомобіль вантажний із цистерною”, що згідно із Законом України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” підлягає оподаткуванню як „автомобіль вантажний” код 8704.
Вважає свій висновок про порушення Комунальним підприємством „Компанія ”Вода Донбасу” норми матеріального права вірним, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Комунальне підприємство „Компанія ”Вода Донбасу” згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 03.09.2007 року, виданого виконкомом Донецької міської ради - є юридичною особою, ідентифікаційний код 00191678 (а.с.23).
Костянтинівська обєднана державна податкова інспекція (далі за текстом -Костянтинівська ОДПІ) 26.05.09 року провела планову виїзну перевірку Костнтянтинівського виробничого управління водпровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 20.05.08 року по 31.12.2008 року валютного та іншого законодавства за період з 20.05.08 року по 31.12.2008 року.
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 440/23-2-35887472 (а.с.7-11).
Згідно висновків вказаного акту перевірки в тому числі було встановлено порушення ст. 3 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”- заниження суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2008 рік на загальну суму 350,00 гривень.
На підставі вказаного акту Костянтинівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року, згідно якого до Костнтянтинівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” визначено суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 520, 00 гривень в тому числі за основним платежем- 350,00 гривень, штрафні санкції 170,00 гривень (а.с.6).
Правовою підставою прийняття зазначеного податкового повідомлення рішення вказано п.п. „б” п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, п.п.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п.п. „б” п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону України № 2181 від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
Відповідно до п.п.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу- реєстраційний номер АН 9833ЕС зареєстровано 08.08.2008 року, марки ЗИЛ 431412 КО 502Б, типу вантажна цистерна відноситься до категорії вантажний, належить Комунальному підприємству „Компанія ”Вода Донбасу” (а.с.14)
Згідно зі ст. 1 Закону України „Про автомобільний транспорт” транспортний засіб спеціального призначення - транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій (для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автобетономішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).
У пункті 1.6 статті 1 Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року N 142/5/2092, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 року за N 1074/8395, вантажним є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
Відповідно до Наказу Державної податкової адміністрації України від 17 вересня 2001 року N 373 Про затвердження форм Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх заповнення і подання до органу державної податкової служби - у форму розрахунку до другої графи заноситься код транспортного засобу за Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Відповідно до ст.1 "Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів" від 14.06.1983р. під "Гармонізованою системою опису і кодування товарів", іменованою нижче "Гармонізована система", розуміється номенклатура, що включає товарні позиції, субпозиції і цифрові коди, що відносяться до них, примітки до розділів, груп і субпозицій, а також основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи, приведені в додатку до справжньої Конвенції;
Відповідно до листа Державної митної служби України від 11 квітня 2000 року N 11/3-3273 до товарної позиції
8704 - "Автомобілі вантажні" включаються: Звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.); автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. д.; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні.
8705 - "Автомобілі спеціального призначення, крім таких, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання доріг, автомобілі з розпилюючими пристроями, автомайстерні, автомобілі з рентгенівськими установками)".
До даної товарної позиції включається ряд типів автомашин, що випускаються спеціально або пристосовані, обладнані різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати певні нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу за даною товарною позицією не є перевезення людей або вантажів.
До даної товарної позиції в тому числі включаються:
(4) Вантажівки, застосовувані для розчищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітно-посадкових смуг і т. д. (наприклад, підмітальні машини, автомашини-розбризкувачі, комбіновані, підмітально-розбризкуючі та асенізаційні машини);
Як вбачається із п.1.1. розділу 1 Технічного опису та Інструкції з експлуатації машини для очистки каналізаційних мереж КО-502Б машина для очистки каналізаційних мереж КО-502Б призначена для очищення каналізаційних зливових та загальносплавних мереж каналізації та осідання, а також для усунення в них засмічень. Зазначене призначення машини також підтверджує відповідність товарній позиції 8705.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” Об'єктами оподаткування є:
автомобілі вантажні - код 8704;
автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім пожежних і швидкої допомоги);
Транспортні засоби, що не є об'єктами оподаткування:
тільки автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні - код 8705.
Таким чином суд приходить до висновку, що автомобіль реєстраційний номер АН 9833ЕС, що належить Комунальному підприємству „Компанія ”Вода Донбасу”, марки ЗИЛ 431412 КО 502Б, відповідає товарній позиції 8705 та відповідно до ст. 3 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” ставка податку на рік (з 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна) повинна складати у розмірі 5 гривень з 100 см. куб., що відповідає уточненому розрахунку суми податку з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 17.02.2009 року, що надався позивачем до податкового органу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн.
Отже виходячи з вищенаведеного суд вважає, що позовні вимоги Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року, - підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року, - задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000851743/0 -15059 від 04.06.09 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства „Компанія ”Вода Донбасу” судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 09 вересня 2009 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови складений 14 вересня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.