Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2009 р. справа № 2а-7130/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю
представника позивача Коробко Д.В.,
представника відповідача Барабаш Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт-Індастрі» до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області про визнання дій незаконними та припису недійсним,
встановив:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт-Індастрі» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області про визнання дій незаконними та припису недійсним.
В обґрунтування позову посилається на те, що у акті перевірки, на підставі якого відповідачем складено спірний припис, інспекцією було встановлено, що на час перевірки товариством використовується земельна ділянка орієнтовною площею 2,7 га із земель промисловості у Куйбишевському районі м. Донецька по пр. Веселий, 1а, і що товариство винно у розташуванні на цій ділянці несанкціонованих звалищ побутових відходів та будівельних матеріалів. Вважає дії відповідача незаконними, оскільки перевірку було здійснено за відсутністю і без залучення працівників позивача. Невідомо, чи була проведена відповідачем перевірка плановою, позаплановою чи оперативною. Щодо вимоги прокуратури, на яку міститься посилання в акті перевірки від 12.02.2009 р., то позивач вважає, що це не є підставою для проведення будь-яких перевірок. Крім цього, позивач також посилається на те, що відповідачем при перевірці порушено вимоги Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Держкомзему України №312 від 12.12.2003 р.
Просить суд визнати незаконними дії працівників Донецького регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель з проведення перевірки та складання відповідного акту від 12.02.2009 р. з питання дотримання позивачем вимог земельного законодавства, визнати недійсним припис Донецького регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель №028906 від 12.02.2009 р.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на п. 3.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Держкомзему України від 12.12.2003 р. №312 та на вимогу Прокуратури Куйбишевського району м. Донецька, відповідно до якої було проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства позивача. Перевіркою встановлено, що на час перевірки 12.02.2009 року позивач використовує земельну ділянку орієнтованою площею 2,7 га із земель промисловості у Куйбишевському районі м. Донецька по пр. Веселий 1а, без правовстановлюючих документів на неї, без встановлення її меж внатурі та без її державної реєстрації, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України. Крім цього, відповідач зауважує, що при проведенні перевірки було встановлено, що на зазначеній ділянці розташоване несанкціоноване звалище побутових відходів та будівельних матеріалів, що призвело до засмічення території. За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.02.2009 р. та видані приписи №028905, №028906 на усунення виявленого порушення. Копії даних документів були відправлені поштою позивачу.
Просить суд у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні, просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію Товариство з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт-Індастрі» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 01.08.2005 р., включено до ЄДРПОУ за номером 33703226.
Відповідно до п.17 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області», затвердженої наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель 27.01.2009 року № 13, інспекція є юридичною особою; здійснює організацію та державний контроль за використанням та охороною земель.
Пунктом 4 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області», затвердженої наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель 27.01.2009 року № 13, визначено, що Інспекція та державні інспектори з контролю за використанням і охороною земель в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок та давати приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства.
Відповідно до пп. 3.2.1 та 3.2.2. п. 3.2. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003 р. №312, планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції.
Прокуратурою Куйбишевського району м. Донецька 04.02.2009 р. начальнику Донецького міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель Донецької області надіслана вимога про проведення перевірки №767-д/08, з тексту якої вбачається, що на виконання завдання прокуратури Донецької області, просить організувати проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при експлуатації ТОВ «Слайдінг Юрт - Індастрі» нерухомого майна по пр. Веселому, 1а у Куйбишевському районі м. Донецька для встановлення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно до пп.1 п. «а» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до положень ст.10 зазначеного Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Судом встановлено, що відповідно до вимог ст. 6, ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», на вимогу прокуратури Куйбишевського району м. Донецька №767-д/08 від 04.02.09р., Донецьким регіональним відділом з контролю за використанням і охороною земель проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Слайдінг Юрт – Індастрі».
Враховуючи наведене, суд вважає, що посадові особи Донецького регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель при проведенні виїзної перевірки позивача діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому відсутні підстави для задоволення цієї частини позовних вимог.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «Слайдінг Юрт-Індастрі» щодо визнання недійсним припису підлягають задоволенню з наступних підстав.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12 лютого 2009 року, яким встановлено, що на час перевірки 12.02.2009 р. ТОВ «Слайдінг Юрт - Індастрі» використовується земельна ділянка орієнтованою площею 2,7 га із земель промисловості у Куйбишевському районі м. Донецька по пр. Веселий, 1а (на земельній ділянці розташовані будівлі та споруди) без правовстановлюючих документів на неї, без встановлення її меж в натурі (на місцевість) та без її державної реєстрації, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України. Крім того на вищезазначеній земельній ділянці розташоване несанкціоноване звалище побутових відходів та будівельних матеріалів, що призвело до засмічення території в порушення ст. 35 Закону України.
Відповідно до п. 6.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003 р. №312, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення (додаток 2). Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.
12 лютого 2009 року, на підставі акту перевірки, державним інспектором – провідним спеціалістом Донецького регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області Макоткіною С.В. керівнику ТОВ «Слайдінг Юрт-Індастрі» внесено припис №028906, яким встановлено, що на час перевірки 12.02.2009 р. ТОВ «Слайдінг Юрт-Індастрі» в особі керівника Батюк Н.О. на землях промисловості по пр. Веселий, 1а, у Куйбишевському районі м. Донецька земельна ділянка орієнтованою площею 2,7 га використовується під несанкціоноване розміщення звалища побутових відходів та будівельних матеріалів, що призвело до засмічення території та порушення ст. 35 Закону України. Приписано усунути виявлене порушення щодо несанкціонованого розміщення звалища.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що у приписі йдеться про порушення ст. 35 Закону України «Про охорону земель».
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:
- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;
- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;
- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;
- дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;
- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;
- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;
- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;
- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;
- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;
- забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;
- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Таким чином, виносячи припис, відповідач виходив з того, що позивач є землекористувачем земельної ділянки по пр. Веселий, 1а у Куйбишевському районі м. Донецька.
Додатком 2 до п. 6.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003 р. №312, встановлено зразок припису.
З огляду на вищезазначений припис №028906, внесений керівнику ТОВ «Слайдінг Юрт-Індастрі», судом встановлено невідповідність установочної частини вимогам Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003 р. №312, а саме відповідачем не вказано суть порушення з посиланням на відповідний акт чинного законодавства.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачені підстави виникнення права власності та права користування земельною ділянкою.
Так, із зазначених норм вбачається, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно виданого Комунальним підприємством бюро технічної інвентаризації м. Донецька вбачається, що будівлі з господарською спорудою, які знаходяться за адресою: Донецька обл., м. Донецька, пр. Веселий, буд. 1а знаходяться у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт - Індастрі».
30 липня 2008 р. Товариству з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт-Індастрі» Донецькою міською радою Донецької області надано лист 13-4687 про надання дозволу на підготовку матеріалів по розробці проекту землеустрою для відведення земельної ділянки під існуючі будівлі з господарською спорудою за адресою: пр. Веселий, 1а у Куйбишевському районі м. Донецька.
Судом встановлено, що ані на час перевірки, ані на час розгляду справи в суді позивачем у встановленому законом порядку не оформлено право власності (користування) земельною ділянкою по пр. Веселому 1а, у Куйбишевському районі м. Донецька.
Представником відповідача на підтвердження факту порушень з боку позивача надано акт обстеження земельної ділянки, розташованої по пр. Веселий у Куйбишевському районі м. Донецька.
Згідно зазначеного акту, при обстеженні ділянки комісією встановлено, що огорожа земельної ділянки відсутня, на ділянці у хаотичному порядку складовані залишки будівельного сміття і ґрунту, ділянка заросла смітними і карантинними травами, дикорослою поросллю, впорядкування відсутнє. На ділянці знаходиться заброшений фундамент, будь – які інші будівлі і споруди, що знаходяться на поверхні земельної ділянки візуально не встановлені у зв’язку з тим, що ділянка завалена снігом і засипана сміттям.
Таким чином, про належні на праві власності будівлі з господарською спорудою у акті взагалі не йдеться, із чого суд робить висновок, що ця земельна ділянка позивачем не використовується.
Представником відповідача на підтвердження засмічення позивачем ділянки надано фотокартки земельної ділянки, яка була обстежена під час перевірки. Оригинали фотокарток залучені до матеріалів справи.
Оглядом фотокарток встановлено, що невідома місцевість дійсно засмічена побутовими відходами, але поряд із засміченням відсутні у безпосередній близькості будь – які будівлі з господарською спорудою .
Таким чином, на думку суду, відповідач не довів, що зазначене у приписі порушення скоїлося саме з вини позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що спірний припис, виданий керівнику ТОВ «Слайдінг Юрт - Індастрі» складений інспекцією безпідставно, тому необхідно визнати його недійсним, та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати припис Донецького відділу з контролю за використанням і охороною земель від 12.02.2009 р. №028906.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Слайдінг Юрт-Індастрі» до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області про визнання дій незаконними та припису недійсним – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень від 12 лютого 2009 року №028906, виданий керівнику ТОВ «Слайдінг Юрт-Індастрі» Батюк Н.О. державним інспектором – провідним спеціалістом Макоткіною С.В.
У задоволені решти позову відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 02 вересня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 07 вересня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаєнко Ю.А.