Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2009 р. справа № 2а-6815/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Головіної К.І.
при секретаріУсатюк Я.О.
за участю прокурора Ноздоьова С.В.,
за участю представника позивача Поскрьобишевої Н.В.,
за участю представника відповідача Лабун Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Прокурора Новоазовського району Донецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Новоазовському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «шахта ім. Є.Т. Абакумова» про стягнення податкової заборгованості з земельного податку, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Новоазовського району Донецької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Новоазовському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «шахта ім. Є.Т. Абакумова» про стягнення податкової заборгованості з земельного податку.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 02.04.2009 р. відповідач має податкову заборгованість з земельного податку у загальному розмірі 2920,98 грн. (в тому числі основний платіж 2848,30 грн., пеня 72,68 грн.).
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/192 від 05.11.2008 р. і № 2/243 від 15.12.2008 р., але станом на 02.04.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з земельного податку.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Судом встановлено, що Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія” є юридичною особою, знаходиться на обліку у ДПІ Новоазовського району , як платник податків.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач ДПІ Новоазовського району є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 02.04.2009 року у відповідача існує податковий борг з земельного податку у розмірі 2920,98 грн., що підтверджується податковими розрахунками земельного податку за 2008 рік № 1860 від 06.02.2008 року, № 2253 від 20.02.2008 року, за 2009 рік № 896 від 28.01.2009 року (а.с.19-21), довідкою про суми податкового боргу (а.с.22).
Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” земельний податок є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Наявність податкового боргу з земельного податку у розмірі 2848,30 грн. підтверджується податковими розрахунками земельного податку за 2008 рік № 1860 від 06.02.2008 року, № 2253 від 20.02.2008 року, за 2009 рік № 896 від 28.01.2009 року (а.с.19-21), довідкою про суми податкового боргу (а.с.22).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив земельний податок у розмірі 2848,30 грн., позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 72,68 грн., що підтверджується довідкою про суму податкового боргу (а.с.22).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з земельного податку у розмірі 32629,58 грн. ( в тому числі податкове зобовязання 32510, 43грн., пеня 119,15 грн.).
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, які визначені податковими вимогами відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора Новоазовського району Донецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Новоазовському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «шахта ім. Є.Т. Абакумова» про стягнення податкової заборгованості з земельного податку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Прокурора Новоазовського району Донецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Новоазовському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «шахта ім. Є.Т. Абакумова» про стягнення податкової заборгованості з земельного податку.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «шахта ім. Є.Т. Абакумова» (м. Донецьк, вул. Кірова, буд. 292, ЄДРПОУ 24812642) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок - № 33210811700316, МФО 834016 ГДКУ в Донецькій області, банк одержувача УДК у Ново азовському районі, ОКПО банку 34686825) податковий борг з земельного податку у розмірі 2920 ( дві тисячі девятсот двадцять) грн. 98 коп.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.