Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.08.09Справа №2а-7132/09/10/0170 16:41 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Ласков С.Г., представник по довіреності №17 від 24.03.2009 року;
від відповідача - Ібрагімов І.І., директор, паспорт ЕТ 035395, наказ №11 від 07.05.2007 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АРК
до Малого підприємства "Коралл"
про стягнення податкової заборгованості по земельному податку
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державна податкова інспекція в Красногвардійському районі АРК 04 червня 2009 року звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Малого підприємства "Коралл" про стягнення заборгованості по земельному податку в сумі 26801грн.53коп., що виникла станом на 18 травня 2009 року, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачена узгоджена податкова заборгованість зі сплати земельного податку у сумі 17025грн.63коп. по розрахунку за 2009 рік в порядку, встановленому Законом України “Про плату за землю”, заборгованість по штрафним санкціям в сумі 9730грн.45коп., що застосовані на підставі податкового повідомлення-рішення за несвоєчасну сплату платежів, та пеня в сумі 45грн.45коп.
Представником позивача у судовому засіданні 05 серпня 2009 р. надано заяву про відмову від позову в частині стягнення з МП «Коралл» податкової заборгованості в сумі 15000грн.00коп. у звязку з добровільною сплатою відповідачем заборгованості у зазначеній частині. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.08.2009 року прийнято відмову Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АРК від адміністративного позову до Малого підприємства "Коралл" про стягнення заборгованості по земельному податку в частині стягнення податкової заборгованості у сумі 15000грн.00коп., провадження по справі №2а-7132/09/10/0170 за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АРК до Малого підприємства "Коралл" про стягнення заборгованості по земельному податку в сумі 26801грн.53коп. - закрито в частині стягнення заборгованості в сумі 15000грн.00коп.
Представник відповідача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав у повному обсязі, проти задоволення адміністративного позову не заперечував (а.с.44).
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Мале підприємство «Коралл» (код ЄДРПОУ 22318783, юридична адреса: 97000, АР Крим, Красногвардійський район, смт. Красногвардійське, вул. Полєвая, буд.4) зареєстровано Красногвардійською районною державною адміністрацією АР Крим 24 лютого 1995 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису 11271200000000377 - а.с.5-9). Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач станом на 26.01.2008 р. перебуває на обліку (а.с.10-12). МП «Коралл» є платником податків та зборів, взятий на податковий облік в ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим, що підтверджено довідкою позивача від 26.06.2007 р. №213 (а.с.14).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-ХІІ (із змінами та доповненнями), платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АР Крим податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік (а.с.17). Згідно з зазначеним податковим розрахунком по земельному податку відповідачем нараховано податок за поточний рік у загальній сумі 68102грн.59коп., який підлягає сплаті на протязі року щомісячно з січня по травень включно рівними частками по 5675грн.21коп. та з червня по грудень 5675грн.22коп.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Таким чином, податкове зобовязання позивача по земельному податку за 2009 рік у зазначеній сумі є узгодженим.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Станом на дату подання адміністративного позову відповідачем не було сплачено земельний податок по строку 02.03.2009 р. у сумі 5675грн.21грн., по строку 30.03.2009 року у сумі 5675грн.21грн., по строку 30.04.2009 р. 5675грн.21грн., а взагалі на суму 17025грн.63коп.
Зазначена сума заборгованості відповідачем станом на 24.04.2009 року не сплачена, що підтверджується даними особових рахунків відповідача (а.с.9-14), довідкою про розрахунки з бюджетом від 24.04.2009 року б/номеру (а.с.41) та розрахунком суми боргу станом на 19.11.2008 року (а.с.15).
Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю”№2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон №2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.2 ст.1 даного Закону встановлено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Позивачем 12.03.2009 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати відповідачем земельного податку, в ході якої виявлені порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкових зобовязань по земельному податку за період з 03.03.2008 року по 01.07.2008 року по розрахунку земельного податку за 2008 рік.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №307/15-03/22318783 від 12.03.2009 року (а.с.18).
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0001171501/0 від 17.03.2009 року (а.с.19) про застосування штрафних санкцій по земельному податку в сумі 9730рн.45коп. (у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу).
Зазначене податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 20 березня 2009 року, що підтверджено поштовим повідомленням (а.с.19).
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181 передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
На порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 відповідач визначену йому суму податкового зобов'язання по земельному податку у встановлені ст.17 Закону України “Про плату за землю” терміни й у повному обсязі не сплатив.
Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/535 від 17.10.2007 р., яка згідно з поштовим повідомленням вручена відповідачу 22.12.2007 року (а.с.15), та друга податкова вимога №2/572 від 27.11.2007 р., яка вручена посадовій особі відповідача 04.12.2007 року (що підтверджено підписом на корінці податкової вимоги а.с.15).
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкового повідомлення-рішення і податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
З урахуванням часткової сплати заборгованості в сумі 15000грн.00коп. сума заборгованості відповідача станом на день розгляду справи складає 11801грн.53коп., що підтверджено копіями особових рахунків відповідача по земельному податку (а.с.31-40) та довідкою про розрахунки з бюджетом (а.с.41) станом на 04.08.2009 року.
Таким чином, станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача становить 11801грн.53коп.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У ході судового засідання, яке відбулось 05 серпня 2009 року, судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 серпня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Малого підприємства «Коралл» (код ЄДРПОУ 22318783, юридична адреса: 97000, АР Крим, Красногвардійський район, смт. Красногвардійське, вул. Полєвая, буд.4) на користь Місцевого бюджету Красногвардійського району АР Крим (р/р 33213811700131, код платежу 13050100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740494) заборгованість з земельного податку в сумі 11801 (одинадцять тисяч вісімсот одна) гривня 53 копійки.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.