РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2014 року Справа № 902/1527/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Мамченко Ю.А.
судді Дужич С.П. ,
судді Саврій В.А.
при секретарі Німчук А.М.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача 1: не з'явився
відповідача 2: не з'явився
від органу прокуратури: Шпинта С.М. (посвідчення №014352 від 08.01.2013 року)
розглянувши апеляційні скарги Прокуратури Вінницької області та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області на рішення господарського суду Вінницької області від 20.01.2014 року у справі № 902/1257/13 (суддя Грабик В.В.)
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
до Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області (відповідач 1)
до Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (відповідач 2)
за участю прокуратури Вінницької області
про визнання недійсним розпорядження № 689 від 30.04.2010 року та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Вінницької області від 20 січня 2014 року у справі №902/1527/13, позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) (надалі - позивач) до Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 17, м. Вінниця, 21016, код ЄДРПОУ 04050975) (надалі - відповідач 1) та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (вул. Єрмака, 2А, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 25845655) (надалі - відповідач 2) про визнання недійсним розпорядження № 689 від 30.04.2010 року та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою задоволено /т.1, а.с.193-196/. Визнано недійсним розпорядження заступника голови Вінницької районної державної адміністрації №689 від 30.04.2010 року. Визнано недійсним державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії НОМЕР_2, зареєстрований 05.10.2010 року за НОМЕР_3, виданий Службі автомобільних доріг у Вінницькій області. Стягнуто з Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн.. Стягнуто з Служби автомобільних доріг у Вінницькій області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн..
Вказане рішення обґрунтовано тим, що в період дії договору оренди земельної ділянки від 07.06.2004 року, який пройшов державну реєстрацію і дані про земельну ділянку були внесені до державного земельного кадастру 21.06.2004 року за №9 заступником голови Вінницької районної державної адміністрації, всупереч ст.116 ч.5 ЗК, ст.21 ч.1 п.2 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації" 30.04.2010 року було видано розпорядження №689, яким затверджено технічну документацію Службі автомобільних доріг у Вінницькій області та вирішено видати державні акти на право постійного користування земельними ділянками для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільної дороги М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка загальною площею 34,6975 га на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту. В результаті видачі оспорюваного розпорядження №689 від 30.04.2010 року та оформлення на його підставі державного акту серії НОМЕР_2 від 05.10.2010 року були порушені права орендаря ОСОБА_4, оскільки в результаті цих дій остання фактично без будь-яких правових підстав була позбавлена права користування частиною переданої їй у відповідності з вимогами чинного законодавства в оренду земельної ділянки площею 0,0275га. Порушення прав землекористувача ПП ОСОБА_4 за договором оренди від 07.06.2004 року в подальшому спричинило до порушення прав ФОП ОСОБА_3.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, прокуратура Вінницької області звернулась до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити /т.1, а.с. 209-215/. Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Вінницької області норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт зазначає, що: судом не з'ясовано чи виключено з Державного реєстру запис про реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 07.06.2004 року, а також чи виконано ФОП ОСОБА_4 вимоги частини 1 статті 34 Закону України «Про оренду землі» та пункт 4 договору оренди землі від 07 червня 2004 року, згідно яких, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором; судом не з'ясовано коли припинив дію договір оренди земельної ділянки від 07.06.2004 року та, відповідно, ФОП ОСОБА_4 втратила, а ФОП ОСОБА_3 набув право використовувати спірну земельну ділянку; судом не з'ясовано чи мав право позивач звертатися до реєстратора управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області, а останній розглядати питання щодо внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру на підставі наявних у нього документів; зазначивши в описовій частині рішення, що в результаті видачі розпорядження №689 від 30.04.2010 року та оформлення на його підставі державного акту серії НОМЕР_2 від 05.10.2010 року порушені права орендаря ФОП ОСОБА_4, суд першої інстанції не вирішив питання щодо залучення її в якості сторони або третьої особи.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2014 року апеляційну скаргу Прокуратури Вінницької області було прийнято до провадження та призначено дату судового засідання на 05 березня 2014 року /т.1, а.с. 208/.
13 лютого 2014 року на адресу Рівненського апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга відповідача 2 - Служби автомобільних доріг у Вінницькій області, в якій останній, не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, просить його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в позові /т.1, а.с. 224-231/. В обгрунтування своїх доводів апелянт зазначає, що: розпорядженням голови Вінницької районної державної адміністрації №60 від 09 лютого 2011 року надано дозвіл фізичні особі-підприємцю ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку площею 0,0692 га для іншого призначення - обслуговування об'єкта пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району (заклад громадського харчування), на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту. Однак затвердження даної документації не відбулось, оскільки позивач не звертався із необхідною заявою; договір оренди земельної ділянки між ФОП ОСОБА_3 та Вінницькою районною державною адміністрацією не укладався. Позивачем передчасно було подано заяву до кадастрового реєстратора Управління Держземагенства у Вінницькому районі про державну реєстрацію земельної ділянки; на думку Служби автомобільних доріг у Вінницькій області, посилання позивача та суду на наявну технічну документацію попереднього землекористувача є безпідставним; судом не взято до уваги той факт, що в матеріалах справи наявні докази надані самим позивачем, що попередній землекористувач ФОП ОСОБА_5, сама подала заяву на припинення оренди; судом не досліджено той факт, що права та законні інтереси позивача при прийнятті розпорядження від 30 квітня 2010 року №689 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі з виготовлення державних актів на право постійного користування землею Службі автомобільних доріг у Вінницькій області для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільної дороги в межах Стрижавської селищної ради за межами населеного пункту» не були порушені.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 14 лютого 2014 року розгляд апеляційних скарг Прокуратури Вінницької області та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області на рішення господарського суду Вінницької області від 20 січня 2014 року у справі №902/1527/13 прийнято до спільного розгляду /т.1, а.с. 222-223/.
Від позивача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційних скарг просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін /т.1, а.с. 245-253/. В обґрунтування своїх заперечень позивач зазначає наступне: частиною 2 статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача; розпорядженням Вінницької райдержадміністрації №60 від 09.02.2011 року «Про надання дозволу фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для іншого призначення-обслуговування закладу громадського харчування на території Стрижавської селищної ради за межами населеного пункту» надано відповідно дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо оформлення права оренди земельної ділянки для обслуговування закладу громадського харчування; Земельний кодекс України у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна не передбачає передачі земельної ділянки попередньому землекористувачеві, яким виступала Служба автомобільних доріг у Вінницькій області, а натомість містить правову норму за якою виникає у власника об'єктів нерухомого майна набуття права землекористування на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Вінницькою районною державною адміністрацією подано відзив на апеляційну скаргу в якому відповідач 1 повністю підтримує вимоги та доводи наведені в апеляційних скаргах Прокуратури Вінницької області та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області /т.2, а.с. 1-2/.
04 березня 2014 року на адресу Рівненського апеляційного господарського суду надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 03.03.2014 року про розгляд справи за відсутності представника позивача /т.2, а.с.4/.
Безпосередньо в судовому засіданні представник від органу прокуратури повністю підтримав вимоги і доводи, викладені в апеляційній скарзі Прокуратури Вінницької області.
Представники відповідача 1 та відповідача 2 в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями /т.1, а.с.236, 237, 240, 241/.
Враховуючи те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження у справі про час і місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представників позивача та відповідачів за наявними у справі матеріалами, у відповідності до вимог статті 101 ГПК України.
Крім того, відповідно до пункту 5 ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2014 року передбачено, що явка представників сторін визначалась на їх розсуд.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представника від органу прокуратури, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг та відзиву на них, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, технічними умовами від 01.02.2004 року за №67 Служба автомобільних доріг погодила ФОП ОСОБА_4 розміщення закладу громадського харчування в смузі відчуження автомобільної дороги Львів-Кіровоград-Знам'янка км. 363+330 /т.1, а.с.23/.
Розпорядженням Вінницької РДА №473 від 07.06.2004 року вирішено: затвердити проект відведення земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_4 для комерційного використання - розміщення та обслуговування малої архітектурної форми - пункту громадського харчування, на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту (пункт 1); укласти договір оренди між Вінницькою районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_4, предметом якої являється земельна ділянка загальною площею 0,0693 га за рахунок земель смуги відчуження автомобільної дороги Львів-Кіровоград-Знамянка км. 363+330 (праворуч) Служби автомобільних доріг у Вінницькій області "Укравтодор", за межами населеного пункту, терміном на 10 років (пункт 2) /т.1, а.с.48, 170/.
07.06.2004 року між Вінницькою РДА (орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки. Договором передбачено наступне: орендодавець у відповідності до розпорядження голови РДА від 07.06.2004 року №473 надає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки яка знаходиться в смузі відчуження автомобільної дороги Львів-Кіровоград-Знамянка км. 363+330 (праворуч) Служби автомобільних доріг у Вінницькій області "Укравтодор" загальною площею 0,0693га для комерційного використання - розміщення та обслуговування малої архітектурної форми - пункту громадського харчування що розташовані на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області за межами населеного пункту (пункт 1); договір укладається терміном на 10 років з дати державної реєстрації (пункт 2.2); договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії "Центру ДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 21 червня 2004 року за №09 /т.1. а.с.44-47/. Факт передачі земельної ділянки орендарю підтверджується актом прийому-передачі від 14.06.2004 року /т.1, а.с. 53/.
Розпорядженням Вінницької РДА №242 від 15.02.2008 року надано дозвіл Служби автомобільних доріг на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо оформлення документів, що посвідчують право постійного користування на земельні ділянки орієнтовною площею 405,8 га для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільних доріг М-12 "Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка" та М-21 "Житомир - Могилів-Подільський", за рахунок земель автомобільного транспорту та дорожнього господарства на території сільських (селищних) рад: Ксаверівської - 23,7га, Якушинецької - 49,1га, Стрижавської - 96,2га, Стадницької - 16,0га, Вінницько-Хутірської - 42,0га, Писарівської - 136,0га, Сокиринецької - 16,5га, Комарівської - 23,3 га, Вороновицької - 16,7га, Дорожненської - 9,0га, Сосонської - 2,3га, Медвеже-Вушківської - 29,1га, Некрасівської - 12,0 га, Широкогребельської - 18,6га, Пултівецької - 15,3га /а.с.163/.
15.09.2008 року виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради, згідно рішення виконкому Стрижавської селищної ради №240 від 26.06.2008 року, видано свідоцтво про право власності НОМЕР_4, яким посвідчено належність на праві приватної власності ОСОБА_4 об'єкта, який розташований на землях Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області автомобільна дорога М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград - Знам'янка км 385+188 (праворуч), який в цілому складається з будівлі кафе з прибудовами та спорудами літ. "А": приміщення №1: з №1 по №17 площею 204,5 кв.м., приміщення №2: з №1 по №6 площею 25,0 кв.м., приміщення №3: з №1 по №3 площею 18,9 кв.м. Загальна площа літ. "А" складає 248,4 кв.м. Будівлі літнього залу літ "Б": приміщення №1: №1 загальною площею 16,2 кв.м. Загальна площа будівель складає 264,6 кв.м./т.1, а.с.55/. Право власності на нерухоме майно зареєстроване КП "ВООБТІ" 14.10.2008 року /т.1, а.с.56/.
В 2008 року КП "Житомирводпроект" на підставі розпорядження Вінницької РДА №242 від 15.02.2008 року виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з виготовлення державного акта на право постійного користування землею Службі автомобільних доріг у Вінницькій області (регіональна автодорога М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка") в адміністративних межах Вінницького р-ну Вінницької області на землях Стрижавської селищної ради за межами населених пунктів /т.1, а.с.132-139/.
Розпорядженням заступника голови Вінницької РДА №689 від 30.04.2010 року, окрім іншого, вирішено: 1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі з виготовленням державних актів на право постійного користування землею Службі автомобільних доріг у Вінницькій області для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, на території Стрижавської селищної ради за межами населеного пункту загальною площею 34,975га, в тому числі: 30,8031га - під дорогами, 3,8944га - під іншими зеленими насадженнями; 2. Видати Службі автомобільних доріг у Вінницькій області державні акти на право постійного користування земельними ділянками для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільної дороги М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, на території Стрижавської селищної ради за межами населеного пункту загальною площею 34,975га на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту /а.с.161/.
У відповіді Стрижавського селищного голови від 11.10.2010 року на лист Вінницької РДА №01-1-19-2176 від 04.10.2010 року зазначається про те, що відповідно до довідки Служби автомобільних доріг №914 від 11.10.2010 року станом на 11.10.2010 року адресна прив'язка земельної ділянки під пунктом громадського харчування кафе "Мисливець" на автодорозі "Львів-Кіровоград-Знам"янка" км 363+330 (праворуч) відповідає км 385+188 (праворуч) автомобільної дороги М-12 "Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам"янка" на території Стрижавської селищної ради /т.1, а.с.61/.
05.10.2010 року управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області на підставі розпорядження Вінницької РДА №686 від 30.04.2010 року Службі автомобільних доріг у Вінницькій області видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,4076га, що розташована за адресою Вінницька область, Вінницький район, на території Стрижавської селищної ради, для потреб автомобільного транспорту. Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_5. Акт зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю на право постійного користування землею, договорів оренди землі за НОМЕР_3 /т.1, а.с.116/.
17.11.2010 року приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу Дробахою О.Д. за реєстровим №1076 посвідчено договір за яким ОСОБА_4 передала безоплатно у власність (подарувала), а ОСОБА_3 прийняв дарунок - нежитлові будівлі та споруди, що розташовані на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, 385 км.+188м, будинок б/н (без номера), і знаходиться на земельній ділянці площею 0,0693 га, на якій розташовані відчужувані нежитлові будівлі та споруди, не є приватною власністю ОСОБА_4, та знаходиться у тимчасовому користуванні на умовах оренди згідно договору оренди земельної ділянки від 07 червня 2004 року, укладеного між ОСОБА_4 і Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області, зареєстрованого у Вінницькій регіональній філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 21.06.2004 року, запис №09. Згідно довідки про правовий статус земельної ділянки, виданої управлінням Держкомзему у Вінницькому районі 16 листопада 2010 року за №04-2450, земельна ділянка, на якій розташовані нежитлові будівлі та споруди, має площу 0,0693 (нуль цілих шістсот дев'яносто три десятитисячних) га, її цільове призначення - для комерційного використання встановлення та обслуговування пункту громадського харчування, кадастровий номер:НОМЕР_6 /т.1, а.с.63/. Право власності на нежитлові будівлі та споруди за адресою Вінницька обл., Вінницький район., сщ/рада Стрижавська, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, 385км+188м, будинок б/н за ОСОБА_3 06.12.2010 року, номер витягу 28256037 на підставі договору дарування від 17.11.2010 року /т.1, а.с. 64/.
Розпорядженням Вінницької РДА №60 від 09.02.2011 року надано дозвіл ФОП ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку площею 0,0693га для іншого призначення-обслуговування об'єкта пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району (заклад громадського харчування), за рахунок земель, які надані в оренду ПП ОСОБА_4, на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту, в зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди, які знаходяться на цій земельній ділянці /т.1, а.с. 65/.
Згідно рішення Державного кадастрового реєстратора Управління Держземагентства у Вінницькому районі Вінницької області №РВ-0500022692013 від 19.04.2013 року розглянуто заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 19.04.2013 року (реєстраційний №ЗВ-0500325502013) разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з таких підстав: - невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин з ділянками НОМЕР_7, НОМЕР_8 - Служба автомобільних доріг у Вінницькій області (виконавець КП Житомирводпроект) /т.1, а.с.94-101/.
Згідно плану-схеми виготовленої ППВП "Еководоземпроект" площа перетину земельних ділянок Служби автомобільних доріг у Вінницькій області площею 0,4076га та ФОП ОСОБА_3 площею 0,0693га становить 0,0275га /т.1, а.с.149-151/.
Факт перетину земельних ділянок позивача та відповідача також підтверджується фрагментом з цифрової індексно-кадастрової карти Стрижавської селищної ради, Вінницького району, наданим на вимогу місцевого господарського суду Державним кадастровим реєстратором Управління Держземагентства у Вінницькому районі Вінницької області /т.1, а.с.185-186/.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 17 Земельного кодексу України, у редакції станом на час прийняття оспорюваного розпорядження Вінницькою РДА, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частинами 7 та 8 Земельного кодексу України передбачено, що орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до частини 2 статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача
Згідно частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Положеннями частини 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно частини 1 статті 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Частиною 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
07.06.2004 року між Вінницькою РДА (орендодавець) та ПП ОСОБА_4 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться в смузі відчуження автомобільної дороги Львів-Кіровоград-Знам'янка км. 363+330 (праворуч) Служби автомобільних доріг у Вінницькій області "Укравтодор" загальною площею 0,0693га для комерційного використання - розміщення та обслуговування малої архітектурної форми - пункту громадського харчування що розташовані на території Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області за межами населеного пункту. Договір укладено на 10 років з дати державної реєстрації, яка проведена 21 червня 2004 року за №09 /т.1, а.с.44-47/. Отже договір мав би бути чинним до 21.06.2014 року. В подальшому з урахуванням цільового призначення, отриманої в користування земельної ділянки, за погодженням із Службою автомобільних доріг у Вінницькій області /т.1, а.с.23, а.с.28/ орендарем збудовано заклад громадського харчування та оформлено на нього право власності, що підтверджується свідоцтвом виданим виконкомом Стрижавської селищної ради 15.09.2008 року /т.1, а.с.55/ та проведено його державну реєстрацію 14.10.2008 року /т.1, а.с.56/.
Місцевим господарським судом правомірно встановлено, що в період дії договору оренди земельної ділянки від 07.06.2004 року, який пройшов державну реєстрацію і дані про земельну ділянку були внесені до державного земельного кадастру 21.06.2004 року за №9 /т.1, а.с.47/ заступником голови Вінницької районної державної адміністрації, всупереч частині 5 статті 116 Земельного кодексу України, пункту 2 частини 1 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» 30.04.2010 року видано розпорядження №689, яким затверджено технічна документація Службі автомобільних доріг у Вінницькій області та вирішено видати державні акти на право постійного користування земельними ділянками для експлуатації, ремонту та розвитку автомобільної дороги М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка загальною площею 34,6975га на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту /т.1, а.с.102/.
В результаті видачі оспорюваного розпорядження №689 від 30.04.2010 року та оформлення на його підставі державного акту серії НОМЕР_2 від 05.10.2010 року були порушені права орендаря ОСОБА_4, оскільки в результаті цих дій остання фактично без будь-яких правових підстав була позбавлена права користування частиною переданої їй в оренду земельної ділянки площею 0,0275 га. Вказані обставини підтверджуються наступними доказами: державним актом серії НОМЕР_2 від 05.10.2010 року на право постійного користування Службою автомобільних доріг у Вінницькій області земельною ділянкою площею 0,4076га кадастровий номер НОМЕР_5 /т.1, а.с.116/; матеріалами Державного кадастрового реєстратора /т.1, а.с.94-101, а.с.185-186/; матеріалами ППВП "Еководоземпроект" /т.1, а.с.149-151/. Про вказані вище обставини фізична особа-підприємець ОСОБА_4 не була повідомлена а ні Вінницькою РДА, а ні Службою автомобільних доріг, які були обізнані про існування та чинність договору оренди від 07.06.2004 року. Крім того, Служба автомобільних доріг у Вінницькій області, всупереч вимогам пункту «б» частини 2 статті 198 Земельного кодексу України не погодила межі земельної ділянки з ПП ОСОБА_4.
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду погоджується з висновок суду першої інстанції про те, що порушення прав землекористувача фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за договором оренди від 07.06.2004 року в подальшому спричинило до порушення прав фізичної особи-підприємця ОСОБА_3. Позивач, набувши право власності в порядку дарування на об'єкти закладу громадського харчування набув право на користування земельною ділянкою на якій вони розташовані на умовах та в порядку, які були встановлені для попереднього землекористувача, а саме в обсязі встановленому договором оренди від 07.06.2004 року, який відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі" припинив свою дію одночасно з державною реєстрацією права власності обдарованим ФОП ОСОБА_3/т.1, а.с.72-76/.
Реалізовуючи надані йому законом права, передбачені статтею 377 ЦК України, фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Вінницької РДА за дозволом на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку та згідно із розпорядження №60 від 09.02.2011 року отримав такий дозвіл щодо земельної ділянки площею 0,0693га для обслуговування об'єкта пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району (заклад громадського харчування), за рахунок земель, які надані в оренду ПП ОСОБА_4 на території Стрижавської селищної ради, за межами населеного пункту, в зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди, які знаходяться на цій земельній ділянці /т.1, а.с.65/.
В грудні 2012 року Приватним проектно-вишукувальним підприємством "Еководземпроект" за замовленням фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за договором від 05.12.2012 року №198-2012 та згідно розпорядження Вінницької РДА №60 від 09.02.2011 року виготовлено відповідну технічну документацію /т.1, а.с.67-93/, яку надано Державному кадастровому реєстратору для внесення змін до Державного земельного кадастру.
19.04.2013 року рішенням Державного кадастрового реєстратора було відмовлено у внесенні відповідних змін у зв'язку з перетином оформлюваної земельної ділянки з земельною ділянкою Служби автомобільних доріг у Вінницькій області кадастровий номер НОМЕР_8, на яку виданий державний акт серії НОМЕР_2 від 05.10.2010 року. Більше того, як судами обох інстанцій вбачається з графічних матеріалів наданих Приватним проектно-вишукувальним підприємством "Еководземпроект" та Державним кадастровим реєстратором частина земельної ділянки Служби автомобільних доріг у Вінницькій області, кадастровий номер НОМЕР_8, проходить під нерухомим майном, належним фізичні особі-підприємцю ОСОБА_3 на підставі договору дарування від 17.11.2010 року, що є неприпустимим з огляду на зміст статті 319, статті 321 ЦК.
Доводи Прокуратури Вінницької області викладені у апеляційній скарзі стосовно того, що судом не було з'ясовано чи мав право позивач звертатися до реєстратора управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області та стосовно того, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 не подав до Вінницької РДА на розгляд та затвердження технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на спірну земельну ділянку спростовуються вищенаведеними обставинами справи.
Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржниками не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржників, викладені в апеляційних скаргах, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.
Відповідно до пункту 1 статті 103 Господарського процесуального кодексу України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подані апеляційні скарги не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Вінницької області від 20.01.14 р. у справі №902/1527/13 залишити без змін, апеляційні скарги Прокуратури Вінницької області та Служби автомобільних доріг у Вінницькій області - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 902/1527/13 повернути господарському суду Вінницької області.
Головуючий суддя Мамченко Ю.А.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Саврій В.А.