Ухвала суду № 47225253, 23.03.2015, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
23.03.2015
Номер справи
308/2320/15-а
Номер документу
47225253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

308/2320/15-а

У Х В А Л А

іменем україни

23.03.2015 місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі

головуючої судді Бенца К.К.

при секретарі Вайда Я.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області, погодженого з начальником відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області про зміну способу виконання рішення суду,-

В С Т А Н О В И В:

Старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області звернувся до суду із поданням про зміну способу виконання судового рішення із зобовязання на стягнення з ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 18.01.2011 р. по 01.07.2011 р. в розмір 698,23 грн.

В обгрунтування подання старший державний виконавець зазначає, що 15.07.2013 року на виконання виконавчого листа № 2а -3636/11, виданого Ужгородським міськрайонним судом 01.07.2013 року про зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нараховувати і виплачувати ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 18.07.2011 р. по 01.07.2011 р. із врахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку цього ж дня надіслано сторонам виконавчого провадження для відома та виконання.

У відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом від 23.01.2015 року за № 986/03 повідомлено, що з врахуванням ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2015 року про виправлення описки, стягувачу по виконавчому провадженню здійснено перерахунок пенсії. Нарахована сума ОСОБА_2 склала - 698 грн. 23 коп. Однак дану суму коштів боржником не виплачено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на ці видатки. Оскільки, боржником не виконано судове рішення , щодо виплати стягувачу підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 18.01.2011 р. по 01.07.2011 р. через відсутність відповідного бюджетного фінансування на подібного роду видатки, з посиланням на норми ст. 263 ч.1 КАС України, просить суд змінити спосіб виконання судового рішення.

Старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. З подання вбачається, що просить розглянути подання без його участі.

Представник боржника ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Стягувач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Подав до суду заяву у якій просить розглянути справу без його участі.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2013 р. (справа № 173168/12) з врахуванням ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2015 року про виправлення описки, зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нараховувати і виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на користь ОСОБА_2 починаючи з 18.01.2011 р. по 01.07.2011 р. із врахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.

На виконання зазначеної постанови був виданий 01.07.2013 р. Львівським апеляційним адміністративним судом виконавчий лист № 2а-3636/11.

15.07.2013 року на виконання вищевказаного виконавчого документу державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №38863061.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2015 року було виправлено допущені описки в постанові суду від 15.03.2013 року.

На виконання виконавчого листа № 2а-3636/11, з врахуванням ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2015 року про виправлення описки Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії , а виплату ОСОБА_2 нарахованої суми в розмірі 698,23 грн. буде здійснено після надходження коштів для фінансування даної категорії виплат. Зазначена сума на час звернення старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області до суду не виплачена у звязку з ненадходженням до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідних коштів із державного бюджету.

Стаття 124 Конституції України та ст. 14 КАС встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Стаття 263 КАС містить не тільки механізм процесуальної процедури розгляду питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а й підстави для розгляду цих питань. Оскільки ці підстави є матеріально-правовими, то їх слід розглядати у сукупності з положеннями статей 105 та 162 КАС, які визначають зміст способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві.

За приписами п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Аналіз резолютивної частини постанови суду та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобовязання, покладені на відповідача цим судом, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.

Отже, старший державний виконавець просить змінити не спосіб виконання судового рішення, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови. Хоча, в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст.ст. 198, 223 КАС України).

Крім того, ч. 1 ст. 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення обєкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання обставини, які роблять виконання неможливим.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року (справа № 21-394а14), яка відповідно до приписів ст. 244-2 КАС України є обовязковою для всіх судів України. В зазначеній постанові колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що зміна на підставі ст. 263 КАС способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до ст. 162 КАС при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.

Отже, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобовязання органу ГУ ПФУ в Закарпатській області нараховувати і виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на користь ОСОБА_2 починаючи з 18.01.2011 р. по 01.07.2011 р. із врахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум із зобовязання на стягнення такої виплати в розмірі 698,23 гривень є незаконною , оскільки змінивши спосіб виконання такої постанови із зобовязання нараховувати і виплачувати підвищення до пенсії на стягнення конкретної суми цієї пенсії, суд змінить постанову по суті, вийшовши при цьому за межі позовних вимог та вирішивши питання, що не були предметом дослідження судами всіх інстанцій при розгляді справи.

З огляду на викладене, суд вважає, що подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області задоволенню не підлягає.

На підставі наведеного, керуючись ст. 263 КАС України суд,

У Х В А Л И В:

В задоволенні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області, погодженого з начальником відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Закарпатській області про зміну способу виконання рішення суду відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Бенца К.К.