АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/774/6948/15 Справа № 198/89/15-ц Головуючий у 1 й інстанції - ОСОБА_1 Доповідач - Варенко О.П.
Категорія 35
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Варенко О.П.,
суддів Городничої В.С., Лаченкової О.В.,
при секретарі - Назаренко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську цивільну справу
за апеляційними скаргами заступника прокурора Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, та Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області
на рішення Юрївського районного суду Дніпропетровської області від 25 травня 2015 року
у цивільній справі за позовом Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства,
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2015 року Павлоградський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом в інтересах Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про відшкодування відповідачем ОСОБА_2 збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства. В обгрунтування заявлених вимог посилався на те, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, в період з 06.05.2014 року по 08.05.2014 року, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства за фактом незаконної вирубки дерев у полезахисній лісосмузі поблизу насосної станції на території Шандрівської сільської ради Юрївського району Дніпропетровської області. За результатами перевірки встановлено, що відповідачем ОСОБА_2 у полезахисній лісосмузі, яка відповідно до ст. 4 Лісового Кодексу України належить до лісів, поблизу насосної станції на території Шандрівської сільської ради Юрївського району здійснено незаконну вирубку 59 дерев акації до ступеня припинення їх росту, чим порушено ст. ст. 10, 25 Закону України «Про рослинний світ».
Внаслідок вказаних дій та відповідно до розрахунку розміру шкоди, проведеного згідно з додатком № 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» до постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», загальна сума збитків, нанесених відповідачем державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства становить 44 877, 88 грн..
20.03.2014 року за даним фактом СВ Юрївского РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області було відкрито кримінальне провадження № 12014040620000089 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, яке на підставі постанови слідчого від 16.05.2014 року було закрито. 23.05.2014 року Державною екологічною інспекцією Дніпропетровської області у відношенні відповідача ОСОБА_2 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 06806 за вчинення останнім незаконної порубки і пошкодження 59 одиниць дерев до ступеня припинення росту.
За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, працівниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області 26.05.2014 року винесено постанову, згідно якої відповідача визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та на останнього накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн., який відповідачем сплачений 27.05.2014 року.
23.06.2014 року Державною екологічною інспекцією на адресу відповідача була направлена претензія про відшкодування завданої державі шкоди в розмірі 44 877, 88 грн., однак завдана державі шкода відповідачем до теперішнього часу не відшкодована.
На підставі викладеного, прокурор просив стягнути з відповідача на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок вирубки і пошкодження дерев, грошову суму в розмірі 44 877, 88 грн.
Рішенням Юрївського районного суду Дніпропетровської області від 25 травня 2015 року у позові відмовлено.
В апеляційних скаргах заступник прокурора Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, та Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції і ухвали нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Вислухавши учасників процесу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог посилався на те, що обставини, зазначені в позовній заяві, всупереч ч.4 ст.60 ЦПК України грунтуються на припущеннях, оскільки такі обєктивно не підтверджені.
Проте з такими висновками суду першої інстанції погодитись не можна з огляду на таке:
Судом встановлено, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, в період з 06.05.2014 року по 08.05.2014 року, проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства за фактом незаконної вирубки дерев у полезахисній лісосмузі поблизу насосної станції на території Шандрівської сільської ради Юрївського району Дніпропетровської області. За результатами перевірки встановлено, що на території Шандрівської сільської ради Юрївського району Дніпропетровської області в полезахисній лісосмузі поблизу насосної станції с. Чаплинка виявлено факт незаконного видалення зелених насаджень акації (59 од.) до ступеню припинення росту, що є порушенням вимог ст. ст. 10, 25 Закону України «Про рослинний світ».
Відповідно до розрахунку, складеному згідно з додатком № 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення шкоди, заподіяної лісу», сума збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 44877, 88 грн. (а.с.12-13).
20.03.2014 року за даним фактом СВ Юрївского РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області було відкрито кримінальне провадження № 12014040620000089 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, тобто незаконна порубка дерев.
Згідно постанови слідчого СВ Юрївського РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 16.05.2014 року кримінальне проіадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014040620000089 від 20.03.2014 року було закрито у звязку з відсутністю в діях ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 ч.1 КК України (а.с.23-24).
23.05.2014 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Дніпропетровської області у відношенні відповідача ОСОБА_2 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 06806 за вчинення останнім незаконної порубки 59 одиниць дерев акації до ступеня припинення росту (а.с.14-15).
За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Дніпропетровської області 26.05.2014 року винесено постанову № 06806, згідно якої відповідача визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та на останнього накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн. (а.с.16).
Відповідачем штраф сплачено, що підтверджується квитанцією від 27.05.2014 року (а.с.17).
23.06.2014 року Державною екологічною інспекцією на адресу відповідача була направлена претензія про відшкодування завданої державі шкоди в розмірі 44 877, 88 грн. (а.с.18).
Колегія суддів вважає необґрунтованими посилання суду першої інстанції, як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог, на неналежне оформлення: акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 06.05. 08.05.2014 р., протоколу № 06806 про адміністративне правопорушення від 23 травня 2014 року, постанови про накладення адміністративного стягнення від 26 травня 2014 року № 06806, в звязку з чим вони не можуть бути належними доказами вини відповідача у завданні державі шкоди, оскільки ні акт перевірки, ні постанова про накладення адміністративного стягнення відповідачем не оскаржувалися, є чинними.
Наявність незаконної порубки 59 одиниць дерев акації до ступеня припинення росту у полезахисній лісосмузі поблизу насосної станції на території Шандрівської сільської ради Юрївського району Дніпропетровської області та правильність розрахунку суми збитків відповідачем не оспорюються.
Згідно ч.4 ст.61 ЦПК України, вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обовязкові для суду, що розглядає справу про цивільно правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Частина 2 статті 1166 ЦК України, встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин). За ст. 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню, визначається відповідно до реальної вартості майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно ст.107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
За розрахунком, складеним згідно з додатком № 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення шкоди, заподіяної лісу», сума збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 44 877, 88 грн. (а.с.12-13).
З огляду на вищевикладене, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог та стягнення з ОСОБА_2 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (УДКСУ Юрївського району, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, р/р 33119331700391, код платежу 24621100, МФО 805012, код ЄДРПОУ 36877575) у відшкодування заподіяної шкоди 44877 грн. 88 коп.
Згідно зі ст.88 ЦПК України, з відповідача слід стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 448 грн. 78 коп.
Ухвалою від 01.07.2015 року відстрочено Державній екологічній інспекції у Дніпропетровській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до розгляду справи в суді апеляційної інстанції. Згідно ст.88 ЦПК України, підлягає стягненню з ОСОБА_2 судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 224 грн. 39 коп. грн. на рахунок судового збору: отримувач коштів УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274; банк отримувача ГУДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; код банку отримувача (МФО) 805012; рахунок отримувача 31218206780004; код класифікації доходів бюджету 22030001, ЄДРПОУ суду 02891291.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційні скарги заступника прокурора Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, та Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області задовольнити.
Рішення Юрївського районного суду Дніпропетровської області від 25 травня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (УДКСУ Юрївського району, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, р/р 33119331700391, код платежу 24621100, МФО 805012, код ЄДРПОУ 36877575) у відшкодування заподіяної шкоди 44877 (сорок чотири тисячі вісімсот сімдесят сім) грн. 88 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 448 грн. 78 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 224 грн. 39 коп. грн. на рахунок судового збору: отримувач коштів УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274; банк отримувача ГУДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; код банку отримувача (МФО) 805012; рахунок отримувача 31218206780004; код класифікації доходів бюджету 22030001, ЄДРПОУ суду 02891291.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з цього часу.
Головуючий: О.П.Варенко
Судді: В.С.Городнича
ОСОБА_3