Ухвала суду № 4720830, 25.08.2009, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.08.2009
Номер справи
к-11457/08
Номер документу
4720830
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

____________

01029, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2009 року № К-11457/08

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Брайка А.І.

Карася О.В.

Маринчак Н.Є.

Федорова М.О.

при секретарі судового засідання: Сенченко Т.Б.

розглянувшиу відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Єнакієвської обєднаної державної податкової інспекції

на ухвалуДонецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008 року

та постановуДонецького окружного адміністративного суду від 10.04.2008року

у справі№ 2-а-2793/08 Донецькогоокружного адміністративногосуду

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Енергія»

доЄнакієвської обєднаної державної податкової інспекції

провизнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2008року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008 року, задоволено позовні вимоги ТОВ «Енергія» про визнання недійсним рішення Єнакієвської ОДПІ про застосування штрафних санкцій № 0000552343/0 від 21.09.2007 року.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Єнакієвська ОДПІ оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судами норм матеріального права, ставиться питання про скасування судових рішень судів попередніх інстанцій та постановлення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на слідуюче.

Судами встановлено, що відповідачем була проведена виїзна планова документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 року по 31.03.2007 року.

За результатами даної перевірки податковим органом був складений акт від 11.09.2007 року № 2347/23/31816455, яким встановлено порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265/95-ВР) в частині здійснення роздрібної торгівлі за готівкові кошти газу скрапленого в період з 01.07.2004 року по 30.06.2005 року через АГЗС за адресою: м. Дебальцеве, вул. Ростовська, 3 без проведення розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на загальну суму 327115 грн.

На підставі висновку даного акта перевірки, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.09.2007 року № 0000552343/0/, яким до позивача згідно пункту 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1635575 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.

Так, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно статті 10 Закону № 265/95-ВР перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обовязковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 року № 1336 затверджений Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, до якого включена також роздрібна торгівля через засоби пересувної торговельної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики), що розташовані за межами стаціонарних приміщень.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем дозвіл на розміщення обєкту торгівлі, а саме: АГЗС з місцем здійснення діяльності: м. Дебальцеве, вул. Ростовська, 3, не отримував.

Згідно довідки відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Дебальцевської міської ради від 06.12.2007 року № 14-208-12 в м. Дебальцеве за адресою: вул. Ростовська, 3 знаходиться житловий будинок.

В ході розгляду справи встановлено, що позивач здійснював роздрібну торгівлю за готівкові кошти газу скрапленого через засоби пересувної торгівельної мережі з автоцистерн в період з 01.07.2004 року по 30.06.2005 року та проводив розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням книги обліку розрахункових операцій № 0504000200 «р» від 29.08.2002 року, зареєстрованої ДПІ м. Дебальцеве для використання виїзної торгівлі а/м ЦППЗ-НП/ цистерна держ. № 21775ЕА за адресою: м. Дебальцеве, район очищувальних споруджень.

Наведене вище дає підстави колегії суддів Вищого адміністративного суду України погодитись з правовою позицією судів попередніх інстанцій, що на позивача розповсюджується дія постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 року № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, пунктом 2 якого передбачена роздрібна торгівля через засоби пересувної торгівельної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики), що розташовані за межами стаціонарних приміщень. А відтак застосування відповідачем до позивача спірним рішенням штрафної санкції в сумі 1635575 грн. згідно пункту 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР є неправомірним.

Також є вірним висновок судів про те, що згідно статей 238, 239 Господарського кодексу України застосовані до позивача штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями, а тому для їх застосування відповідачем пропущений встановлений статтею 250 цього Кодексу строк.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Отже, за таких обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2008року у даній справі такими, що прийняті з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до їх зміни чи скасування.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Єнакієвської обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

УхвалуДонецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2008року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.

Головуючий Рибченко А.О.

Судді Брайко А.І.

Карась О.В.

Маринчак Н.Є.

Федоров М.О.