Копія
Справа № 822/2791/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС", в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді припинення експлуатації автозаправної станції ТОВ "АЙАС" за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 41/4а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час планової перевірки додержання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки АЗС ТОВ "АЙАС" контролюючим органом виявлений ряд порушень вимог галузевих нормативно-правових актів, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Факти порушень зафіксовані в акті перевірки від 26.06.2015 року № 287. Зважаючи на те, що подальша експлуатація автозаправної станції ТОВ "АЙАС" створює безпосередню загрозу для життя та здоров'я людей, позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді припинення експлуатації вказаної АЗС .
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про причини неприбуття не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 16.07.2015 року подав до суду письмове заперечення на адміністративний позов, у якому зазначає, що частина порушень, якими позивач обгрунтовує позовні вимоги усунуті, а інша частина - не створює прямої загрози життю та здоров'ю людей, як це передбачено п.12 ст.67 та п.2 ст.68 КЦЗ України. Окрім того, вказує, що згідно із приписом позивача про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, визначені строки на усунення порушень, які ще не збігли. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з підстав, викладених нижче.
Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 20.05.2015 року №5 у період з 22.06.2015 року по 26.06.2015 року посадовою особою Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області ОСОБА_6 проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки автозаправної станції ТОВ "Айас", що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 41/4а.
Результати перевірки оформлені актом перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, контролю за діяльністю аварійно рятувальних служб від 26.06.2015 року № 287.
Відповідно до акту перевірки встановлені наступні порушення:
- п.4 Сигнали від приймально контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведені на пульт централізованого пожежного спостерігання (п.4.13 наказу МНС України №376 від 06 грудня 2005 року «Про затвердження Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій»);
- п.6 Працівники підприємства не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання, які відповідають всім небезпекам підприємства (Протигази типу - А) (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, розділ 4.3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 року №557 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за №1006/14273, Постанови КМУ №1200 );
- п.10 Пожежні щити (стенди) не дозабезпечені первинними засобами пожежогасіння (Розділ V , п.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні);
- п.14 об'єкт не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (ст. 53 Кодексу цивільного захисту України, ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення»);
- п.17 Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлені на негорючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (розділ ІV п.1.17. Правил пожежної безпеки в Україні).
Як зазначено в акті перевірки, що зауваження або заперечення до проведеного планового заходу зі сторони керівника субєкта господарювання не надходили.
26 червня 2015 року позивачем внесений припис № 62 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, яким встановлені терміни усунення порушень, виявлених під час перевірки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж. Відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором (пункти 2.1-2.2 Правил).
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За змістом ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 року № 5403-VI (далі - Кодекс), у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
В силу ч.1 ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч.2 ст.70 Кодексу).
Під час проведення позивачем планової перевірки автозаправної станції ТОВ "АЙАС", за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 41/4а, встановлено та зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з ч. 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, враховуючи те, що встановлені перевіркою порушення відповідачем вимог законодавства створюють загрозу життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
За змістом пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді припинення експлуатації автозаправної станції товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС" (Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Кобилянської, 25, код ЄДРПОУ - 39466857), розташованої за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 41/4а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову суду відповідно до ст. 256 КАС України допустити до негайного виконання.
Повний текст постанови буде виготовлено 20.07.2015.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 липня 2015 року о 16 год. 15 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1