ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2015 року м.Київ К/800/24238/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз Л.Л.,
Стрелець Т.Г.,
секретар судового засідання - Загородня М.О.,
за участю представника відповідача - Синявська Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Відділу освіти Димитровської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2013 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до суду з позовом до Відділу освіти Димитровської міської ради, в якому просила зобов'язати відповідача виконати вимоги приписів Інспекції від 29 листопада 2012 року №№ 329, 330, 332, 333, 335, 336, 337 шляхом приведення фасадів будівель ЗОШ № 1 по пров.Шкільному, 21 у м.Димитрові, ЗОШ № 4 по вул.Щербакова, 92 у м.Димитрові, ЗОШ №9 у м-ні Західному у м.Димитрові, ЗОШ № 10 у м-ні Молодіжному у м.Димитрові, будівлі української гімназії у м-ні Восточний у м.Димитрові, дитячого садку №4 у м-ні Молодіжний у м.Димитрові, дитячого садку № 9 у м-ні Західний у м.Димитрові у первинний стан шляхом демонтажу пінополістирольних плит.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на невиконання відповідачем в добровільному порядку вимог приписів про усунення поршень вимог містобудівного законодавства щодо приведення фасадів будівель у первинний стан.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області задоволено у повному обсязі.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року задоволено апеляційну скаргу Відділу освіти Димитровської міської ради; постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року скасовано; у задоволені позову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року; залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року.
У касаційній скарзі скаржник зазначає про правомірність та обов'язковість до виконання приписів інспекції ДАБК.
Відділ освіти Димитровської міської ради у поданих запереченнях просить залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення апеляційного суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 29 листопада 2012 року, на підставі звернень гр.ОСОБА_3, гр.ОСОБА_4, листа Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 26 листопада 2012 року №40-3501-К, наказу від 26 листопада 2012 року №191, направлення на проведення перевірки від 27 листопада 2012 року №7/5-09-921, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сфері містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил Відділом освіти Димитрівської міської ради на об'єктах будівництва «Утеплення будівель ЗОШ №№ 1, 4, 5, 8, 9, 10, 17, ліцею, українських гімназій, дитячих садків №№ 1, 8 «Конвалія» та «Іскорка», № 9 «Ромашка», «Улибка» у м.Димитрові».
За результатами перевірки 29 листопада 2012 року складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Перевіркою встановлений факт порушення відповідачем вимог п.5.3.3 ДБН В.2.6-33-2008 «Конструкції будинків і споруд. Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації», а саме виконання будівельних робіт з утеплення будівель із застосуванням утеплюючих матеріалів (ПСБ-С (ДСТУ Б.В.2.7-8-94), які не відповідають вимогам державних стандартів та заборонені для використання в дитячих дошкільних закладах, навчальних та лікувальних закладах.
29 листопада 2012 року головним державним інспектором видані приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил: № 329 - щодо будівлі ЗОШ № 1 у м.Димитрові, № 330 - щодо будівлі ЗОШ № 4 у м.Димитрові, №332 - щодо будівлі ЗОШ №9 у м.Димитрові, №333 - щодо будівлі ЗОШ № 10 у м.Димитрові, №335 - щодо будівлі української гімназії у м.Димитрові, № 336 - щодо будівлі дитячого садку № 4 у м.Димитрові, №337 - щодо будівлі дитячого садку № 8 у м.Димитрові, якими відповідача зобов'язано не виконувати будівельні роботи з утеплення фасадів та привести фасади у первинний стан шляхом демонтажу пінополістирольних плит у термін до 29 грудня 2012 року.
Зазначені приписи надіслані на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією 30 листопада 2012 року та отримані відповідачем 06 грудня 2012 року.
Листом від 24 грудня 2012 року за № 01-17/1500 відповідач повідомив позивача про неможливість виконання приписів у строк до 29 грудня 2012 у зв'язку з різким погіршенням погодних умов, гарантувавши виконання обумовлених ними робіт у строк до 1 червня 2013 року.
25 квітня 2013 року на підставі звернення гр.ОСОБА_4 та наказу Інспекції від 15 квітня 2013 року №83 головним державним інспектором проведена позапланова перевірка на об'єктах будівництва «Утеплення будівель ЗОШ №№ 1, 4, 5, 8, 9, 10, 17, ліцею, українських гімназій, дитячих садків №№ 1, 8 «Конвалія» та «Іскорка», № 9 «Ромашка», «Улибка» у м.Мимитрові», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 25 січня 2013 року. Вказаною перевіркою Інспекцією встановлений факт невиконання Відділом освіти вимог приписів Інспекції від 29 листопада 2012 року №№ 329, 330, 332, 333, 335, 336, 337, що з'явилося підставою звернення позивача з даним позовом про зобов'язання відповідача привести фасади будівель у первинний стан шляхом демонтажу пінополістирольних плит.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон № 3038-VI) визначені правові та організаційні основи містобудівної діяльності, статтею 41 цього Закону врегульовані питання державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль- сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.41 Закон № 3038-VI).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (далі - Порядок № 553).
Згідно п.2 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції ; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Відповідно до п.3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.
Держархбудінспекція України (її посадові особи), згідно положень п.3 ч.4 ст.41 Закону № 3038-VI, п.п.3 п.11 Порядку № 553, п.п.6 п.5 Положення № 439/2011, для виконання покладених завдань під час здійснення архітектурно-будівельного контрою мають право видавати обов'язкові до виконання приписи щодо: усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; усунення порушень вимог законодавства у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно п.17 Порядку № 553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Обов'язковість виконання суб'єктом містобудування вимог інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності закріплена також п.14 Порядку № 553.
Таким чином, Держархбудінспекція України має право за результатами перевірки виносити обов'язкові для виконання суб'єктами містобудування приписи про усунення виявлених порушень вимог законодавства та зупинення виконання будівельних робіт.
Невиконання суб'єктом містобудування вимог приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, є підставою для притягнення до відповідальності за п.п.1 п.6 ст.2 Закону України № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Підпунктом 18 пункту 5 Положення № 439/2011 Держархбудінспекції України для виконання покладених на неї завдань надано право в установленому порядку здійснювати претензійно-позовну роботу, звертатися до суду з позовами щодо захисту своїх прав та законних інтересів, а також інтересів держави з питань державного архітектурно-будівельного контролю та контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Разом з цим, права органу державного архітектурно-будівельного контролю на звернення до суду з позовом щодо зобов'язання суб'єкта містобудування виконати вимоги припису закон не передбачає.
Суб'єкт владних повноважень може діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається. Визначені законом предмет позову та перелік підстав для звернення, за якими суб'єкт владних повноважень може звернутися до суду при здійсненні ним владних управлінських функцій, не підлягає розширеному тлумаченню.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, порушені її права, свободи та інтереси. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Оскільки законодавством України не передбачено права органу державного архітектурно-будівельного контролю звертатися до суду з позовом про зобов'язання вчинити дії щодо виконання припису, обраний позивачем спосіб захисту не узгоджується з вимогами чинного законодавства.
Відповідно до ч.5 ст.41 Закону № 3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами внутрішніх справ, прокуратури, державної статистики та іншими правоохоронними і контролюючими органами.
Вищевказані обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, у зв'язку з чим колегія суддів вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції про відмову в позові.
Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді