Ухвала суду № 47192791, 07.07.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
07.07.2015
Номер справи
823/354/14
Номер документу
47192791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2015 року м. Київ К/800/39125/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючої: Калашнікової О.В.суддів:Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. секретар судового засідання - Маджар О.М.

за участю:

представника позивача - Гулий В.Я.,

представника відповідача - Степанушко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року у справі № 823/354/14 за позовом приватного акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и л а:

Приватне акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" звернулося в суд з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило: визнати протиправним та скасувати пункт 6 додатку 3 до наказу Державної служби геології та надр України № 07 від 17.01.2014 року, яким анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року; зобов'язати відповідача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року, з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища (свердловина № 2), виданого приватному акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я".

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачем вживались всі заходи для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, у зв'язку з чим для анулювання спеціального дозволу на користування надрами у відповідача були відсутні правові підстави. Крім того, позивач зазначав, що у разі незгоди користувачів з припиненням права користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року, позовні вимоги задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014 року в частині анулювання згідно пункту 6 додатку № 3 до цього наказу приватному акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я" спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року; зобов'язано Державну службу геології та надр України поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року з метою видобування мінеральних підземних вод для використання в лікувальних цілях Мошногірського родовища (свердловина № 2), виданого приватному акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я".

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Державна служба геології та надр України звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 05.04.2013 року посадовими особами Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було проведено перевірку дотримання закритим акціонерним товариством "Санаторій "Мошногір`я" (позивач) вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), за результатами якої складено акт перевірки № 6-02/27/2013-29/п(80).

В ході проведення перевірки було встановлено наступні порушення: не переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами у зв'язку зі зміною найменування надрокористувача (юридичної особи), оскільки згідно з спеціальним дозволом на користування надрами надрокористувачем вказано закрите акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір`я", а відповідно до статуту - приватне акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір`я", у зв'язку з чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра; не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013 року в частині не переоформлення акту про надання гірничого відводу у зв'язку зі зміною найменування надрокористувача (юридичної особи), чим порушено статтю 17 Кодексу України про надра; відсутні погоджені у встановленому порядку плани відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища на попередній та поточний роки, чим порушено статтю 51 Кодексу України про надра; не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013 року в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо виконання програми робіт, чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра; не виконується пункт 3 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року, а саме: зони санітарної охорони не погоджені з державними органами земельних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології, чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра.

Згідно з наказом Державної служби геології та надр України № 280 від 30.05.2013 року встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у додатку № 4 до цього наказу. Так, згідно з пунктом 5 додатку № 4 до наказу Державної служби геології та надр України № 280 від 30.05.2013 року на підставі пункту 16 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, встановлено термін закритому акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я" для усунення порушень законодавства про надра - 21 календарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень.

Листом Державної служби геології та надр України № 5921/03/14-13 від 11.06.2013 року повідомлено закрите акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" про надання 21 календарного дня для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення.

Наказом Державної служби геології та надр України № 420 від 09.08.2013 року з урахуванням заяви приватного акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я" № 307/01-3 від 05.07.2013 року про продовження терміну на усунення виявлених недоліків продовжено надрокористувачам, зокрема закритому акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я", термін для усунення порушень законодавства про надра до 01.11.2013 року.

Листом Державної служби геології та надр України № 9487/02/14-13 від 14.08.2013 року повідомлено закрите акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" про продовження терміну усунення порушень до 01.11.2013 року.

Листом № 560/01-4 від 28.10.2013 року (отримано адресатом 31.10.2013 року) позивач проінформував Центральний міжрегіональний територіальний відділ Державної служби геології та надр України про усунення виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013 року порушень та надіслав адресату: переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами; переоформлений акт про надання гірничого відводу; погоджений план відбору та витрат мінеральної води; інформацію про те, що виконання програми робіт буде надаватись щорічно в Держгеонадра України; погодження зон санітарної охорони з державними органами.

Листом Державної служби геології та надр України № 15476/03/14-13 від 29.11.2013 року повідомлено закрите акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" про зупинення згідно з наказом № 589 від 22.11.2013 року дії спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2) у зв'язку з: порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; порушенням надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; не переоформленням дозволу. Надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення.

Листом Центрального міжрегіонального територіального відділу Державної служби геології та надр України № 1964-14/06 від 05.12.2013 року за результатами розгляду листів № 307/01-3 від 05.07.2013 року та № 560/01-4 від 28.10.2013 року повідомлено приватне акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" про відсутність матеріалів, які свідчать про повне усунення порушень та недоліків, зазначених в акті перевірки № 6-02/27/2013-29/пн (80) від 05.04.2013 року, а саме: 1. відсутній погоджений у встановленому порядку план відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища на попередній рік, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра; 2. не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013 року в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо виконання програми робіт, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра. Оскільки порушення та недоліки не усунені Центральним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України передано матеріали на розгляд під час засідання робочої групи Держгеонадр України з попереднього розгляду питань по продовженню строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, внесення змін до угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами для прийняття рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року.

Листом № 718/01-3 від 31.12.2013 року (отримано адресатом 09.01.2014 року) позивачем проінформовано Центральний міжрегіональний територіальний відділ Державної служби геології та надр України про усунення виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013 року порушень, зокрема: погоджений план відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища за 2012 рік буде направлений до 31.01.2014 року, у зв'язку з відсутністю фахівця територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області; програма робіт на 2012 рік виконана - отримано спеціальний дозвіл на користування надрами, початок видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища - ІІ квартал 2011 року, та надіслано адресату: 1. спеціальний дозвіл на користування надрами; форму статистичної звітності 2-ТП (водгосп) за ІІ кв, ІІІ кв, ІV кв 2011 року; 3. форму статистичної звітності 7-гр (підземні води) за 2011, 2012 роки.

Наказом Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014 року анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку № 3 до цього наказу. Так, згідно з пунктом 6 додатку № 3 до наказу Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014 року анульовано на підставі підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року, виданий закритому акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я", терміном на 20 років, з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2).

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачем в повній мірі було усунуто порушення вимог чинного законодавства про надра, а тому підстав для анульовано спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року у відповідача не було.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами в межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Ці дозволи надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством, як правило, на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

У відповідності до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, дія дозволу може бути зупинена Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється Держгеонадрами після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.

Відповідності до статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Системний аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.

Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Зокрема, відповідно до підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Але у будь-якому випадку але не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.

Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що 19.06.2012 року позивачем на адресу Державної служби геології та надр України було направлено заяву про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року, виданого закритому акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я" згідно протоколу № 9-10 від 09.12.2010 року, наказу Мінприроди № 575 від 21.12.2010 року, на приватне акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" у зв'язку зі зміною назви з закритого акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я" на приватне акціонерне товариство "Санаторій «Мошногір'я". До заяви позивачем було додано: протокол загальних зборів акціонерів № 3 від 27.04.2012 року; копію статуту приватного акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я"; копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб серії ААВ № 801272; спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року; пояснювальну записку.

Водночас, як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається зі змісту спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року, переоформленого на позивача, підставою для надання дозволу була наявність наказу № 363 від 31.07.2012 року, проте угода про умови користування ділянкою надр була укладена лише 29.07.2013 року, що відповідно і стало підставою для несвоєчасного отримання позивачем вищевказаного дозволу та позбавило останнього можливості для усунення порушень законодавства про надра упродовж 21 календарного дня з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень згідно наказу Державної служби геології та надр України № 420 від 09.08.2013 року.

Крім того, позивачем, листом від 28.10.2013 року, надсилались документи для усунення виявлених порушень законодавства про надра, а саме: акт про надання гірничого відводу від 12.09.2013 року, який засвідчує надання приватному акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я" гірничого відводу з метою розробки Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2) до 18.10.2026 року; протокол територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області № 37 від 15.03.2012 року про погодження плану відбору та витрачення мінеральної води по Мошногірському родовищу закритого акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я" на 2012 рік; лист державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області № 2417/05 від 16.05.2013 року щодо погодження зон санітарної охорони підземних вод для свердловин мінеральної води № 1, 2, згідно якого приватне акціонерне товариство "Санаторій "Мошногір'я" було повідомлено про те, що відповідно до статті 93 Водного кодексу України, введеного в дію 25.10.2000 року, межі зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з державними органами санітарного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології. Статтею 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", який набрав чинності 01.01.2005 року, межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби. Таким чином, враховуючи, що Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" прийнятий пізніше ніж водний кодекс України, то він має приюдиційне значення. За часовим принципом наступний закон з того ж питання скасовує дію попередніх. У зв'язку з чим в управління немає законних підстав для погодження зон санітарної охорони підземних вод; листа Черкаського обласного управління водних ресурсів № 604/03-03 від 16.04.2013 року, згідно якого за результатами розгляду матеріалів по організації та розрахункам зон санітарної охорони підземних вод 2-го і 3-го поясів для свердловин № 1, 2 мінеральної води приватного акціонерного товариства "Санаторій «Мошногір'я", які розроблені дочірнім підприємством "Центрукргеологія" з урахуванням погодження ДЗ "Черкаська районна санітарно-епідеміологічна станція" № 03/1-1251 від 12.11.2012 року погоджено приватному акціонерному товариству "Санаторій "Мошногір'я" межі зон санітарної охорони 1-го поясу радіусом - 25 метрів, 2-го поясу радіусом - 35 метрів, 3-то поясу радіусом - 248 метрів; листа управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області № 01-09/7184 від 25.10.2013 року щодо погодження зон санітарної охорони свердловин мінеральної води, яка знаходиться на земельній ділянці приватного акціонерного товариства "Санаторій "Мошногір'я", згідно якого останнього повідомлено про те, що відповідно до вимог частини третьої статті 34 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби. На підставі вищевикладеного законодавством України не передбачено погодження зон санітарної охорони свердловин мінеральної води територіальними органами Держземагенства.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо скасування пункту 6 додатку 3 до наказу Державної служби геології та надр України № 07 від 17.01.2014 року.

Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006 року колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не встановлених законом, що регулює відносини, пов'язані з одержанням документа дозвільного характеру, є підставою для визнання такого документа дозвільного характеру анульованим безпідставно.

У цьому разі документ дозвільного характеру підлягає поновленню. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в реєстрі документів дозвільного характеру та повернення суб'єкту господарювання безпідставно анульованого документа дозвільного характеру.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів про наявність підстав для поновлення дії дозволу.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: (підписи)