ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/19604/14-а
Категорія: 6 Головуючий в 1 інстанції: Свячена Ю.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційні скарги виконавчого комітету Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 24 березня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю торгівельно-посередницької фірми «Успіх» до виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа Департамент комунальної власності Одеської міської ради про часткове скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2014 року ТОВ торгівельно-посередницької фірми «Успіх» (далі - ТОВ ТПФ «Успіх») звернулося до Приморського районного суду м.Одеси з адміністративним позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради про скасування рішення №206 від 28.08.2014р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині затвердження акту Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р. щодо визначення збитків, нанесених з боку ТОВ ТПФ «Успіх» в результаті використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Жукова, 2-А (п.1 рішення, п.3 додатку №1), та в частині зобов'язання ТОВ ТПФ «Успіх» у місячний термін після прийняття рішення сплатити визначені актом Комісії збитки, які складають 2 338 278,6 грн. (п.2 рішення, п.3 додатку №2).
Позов обґрунтовувало тим, що використання позивачем земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Жукова, 2-А без правовстановлюючих документів зумовлено закінченням строку дії договору про право тимчасового користування земельною ділянкою, укладеного 03.03.1999р. між позивачем та Одеською міською радою, а новий договір укладено не було у зв'язку із складною бюрократичною процедурою відведення земельної ділянки в оренду. В період, за який було нараховано збитки, позивач продовжував вносити платежі, передбачені договором від 03.03.1999р., а потім почав сплачувати земельний податок відповідно до вимог ст.ст.274, 287 Податкового кодексу України. Позивач вважає помилковою позицію відповідача, що відповідна земельна ділянка могла бути передана в оренду третім особам, в результаті чого територіальна громада м.Одеси могла би отримати дохід у вигляді орендної плати, посилаючись на те, що це суперечить вимогам ст.ст.120, 134 Земельного кодексу України, так як позивач є власником об'єктів нерухомості, розташованих на цій земельній ділянці, та має право користування цією ділянкою та першочергове право на відведення земельної ділянки в оренду.
Виконавчий комітет Одеської міської ради проти позову заперечував, зазначивши, що оскаржуване рішення прийнято міською радою правомірно, оскільки актом Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р. встановлено суму орендної плати за користування спірною земельною ділянкою, яку б за наявності відповідного договору оренди землі, повинно було б сплатити ТОВ «Успіх» в період з 01.01.2012р. по 30.06.2014р., та яку власник землі фактично не отримав в сумі 2 338 278,6 грн. В задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 24.03.2015р. позов задоволено.
Приймаючи вказане рішення суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для визначення збитків, нанесених в результаті користування земельною ділянкою за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Жукова, 2-А, оскільки з боку позивача робиться все необхідне для укладення нового договору оренди земельної ділянки, а заперечень щодо подальшого користування земельною ділянкою з боку Одеської міської ради не надходило.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, виконавчий комітет Одеської міської ради та Департамент комунальної власності Одеської міської ради подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою позов ТОВ ТПФ «Успіх» залишити без задоволення.
В своїх скаргах апелянти зазначають про безпідставність посилань суду щодо відсутності заперечень з боку Одеської міської ради щодо подальшого користування ТОВ ТПФ «Успіх» земельною ділянкою, оскільки умовами договору від 03.03.1999р. було передбачено обов'язок землекористувача узгодити з органами місцевого самоврядування умови пролонгації договору, чого позивачем зроблено не було. Термін дії договору закінчився у 2002 році і лише в лютому 2011 року позивач звернувся до Одеського міського голови щодо належного оформлення права користування відповідною земельною ділянкою. Посилання суду першої інстанції на існування на спірній земельній ділянці об'єктів нерухомого майна, що належать позивачу на праві власності, не може бути підставою для задоволення позову, оскільки таке право власності виникло на підставі рішення суду, яке є скасованим, а свідоцтво, що посвідчує таке право власності, є предметом судового розгляду у Господарському суді Одеської області.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №367 від 12.07.1997р. ТОВ ТПФ «Успіх» було надано земельну ділянку за адресою: м.Одеса, пр.-т М.Жукова, 2-А, площею 1,683 га, для організації та експлуатації автобазару.
03.03.1999р. між виконавчим комітетом Одеської міської ради та ТОВ ТПФ «Успіх» було укладено Договір №145 на право тимчасового користування землею (в тому числі на правах оренди), пунктом 1.2 якого встановлено, що земельна ділянка, загальною площею 16830 кв.м., надається в тимчасове короткострокове користування терміном до 3 років.
Термін дії зазначеного Договору закінчився у 2002 році; новий договір оренди земельної ділянки між виконавчим комітетом Одеської міської ради та ТОВ ТПФ «Успіх» не укладався.
За результатами проведеної в червні 2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області позапланової перевірки з питання дотримання вимог земельного законодавства ТОВ ТПФ «Успіх» при використанні земельної ділянки за адресою: м.Одеса, пр.-т М.Жукова, 2-А, встановлено, що в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, вказана земельна ділянка використовується товариством без оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування.
Приписом Державної інспекції сільського господарства в Одеській області від 26.06.2013р. зобов'язано ТОВ ТПФ «Успіх» у 30-денний термін усунути виявлені порушення земельного законодавства.
Державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Одеській області при перевірці виконання ТОВ ТПФ «Успіх» припису від 26.06.2013р. вкотре було встановлено використання позивачем земельної ділянки за адресою: м.Одеса, пр.-т М.Жукова, 2-А без правовстановлюючих документів та 09.08.2013р. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно директора ТОВ ТПФ «Успіх».
Прокуратурою Одеської області опрацьовано матеріали Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо законності використання земель ТОВ ТПФ «Успіх» та додержання вимог законодавства про плату за землю. На підставі ст.ст. 8, 20 Закону України «Про прокуратуру» відповідні матеріали стосовно ТОВ ТПФ «Успіх» направлено на адресу Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Одеської міської ради для вжиття заходів реагування відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р. «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
10.07.2014р. Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Одеської міської ради складено акт, в якому зазначено, що станом на 01.07.2014р. ТОВ ТПФ «Успіх» не виконано вимог щодо оформлення документів на землю, а розмір збитків, нанесених товариством територіальній громаді м.Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів, складає 2 338 278,6 грн. Розрахунок розміру збитків виконано за період з 01.01.2012р. по 30.06.2014р. з врахуванням нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельної ділянки 1683,31 грн.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.08.2014р. №206 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок», серед іншого, затверджено акт Комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.07.2014р. щодо визначення збитків, нанесених з боку ТОВ ТПФ «Успіх» в результаті використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, пр-т Маршала Жукова, 2-А, а також зобов'язано ТОВ ТПФ «Успіх» у місячний термін після прийняття рішення сплатити визначені актом комісії збитки, які складають 2 338 278,6 грн.
Задовольняючи позов ТОВ ТПФ «Успіх» про скасування рішення №206 від 28.08.2014р. в частині затвердження акту Комісії від 10.07.2014р. щодо визначення збитків, нанесених з боку ТПФ «Успіх» ТОВ в результаті використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, вул.Маршала Жукова, 2-А та в частині зобов'язання товариства сплатити визначені актом Комісії збитки в сумі 2 338 278,6 грн., суд першої інстанції, серед іншого, зазначив про безпідставність висновків відповідача про використання ТОВ ТПФ «Успіх» земельної ділянки без правовстановлюючих документів, посилаючись на те, що позивач на законних підставах набув право користування відповідною земельною ділянкою, оскільки після закінчення строку дії договору №145 на право тимчасового користування землею від 03.03.1999р. з боку Одеської міської ради не надходило заперечень щодо подальшого користування зазначеною земельною ділянкою. За висновками суду першої інстанції ТОВ ТПФ «Успіх» робить все необхідне для укладення нового договору оренди земельної ділянки. Зокрема, суд зазначив, що: 07.02.2011р. ТОВ ТПФ «Успіх» звернулося до Одеського міського голови з клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пр-т Маршала Жукова, 2-А, в оренду для експлуатації адміністративно-побутових приміщень, магазинів та авто мийки автомобільного ринку «Успіх»; 16.09.2014р. після виправлення недоліків до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради було повторно подано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Суд взяв до уваги посилання позивача, що не укладення нового договору оренди було зумовлено складною процедурою відведення земельної ділянки в оренду.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками Приморського районного суду м.Одеси. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, організація землеустрою, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства, обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок, встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом, інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст, вирішення земельних спорів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.
Відповідно до ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно ст.206 ЗК України використання землі є платним.
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Зі змісту ст.123 ЗК України вбачається, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Частиною 1 статті 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Тобто, користування земельною ділянкою комунальної власності набуває ознак правомірності лише за умови отримання відповідною особою земельної ділянки за волевиявленням територіальної громади, в інтересах якої діють відповідні місцеві ради, та подальшого оформлення прав на неї в порядку, визначеному Законом України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Як зазначалось вище, 03.03.1999р. між Виконавчим комітетом Одеської міської ради та ТОВ ТПФ «Успіх» було укладено Договір №145 на право тимчасового користування землею (в тому числі на правах оренди).
Пунктом 1.2 вказаного Договору від 03.03.1999р. було встановлено, що земельна ділянка, загальною площею 16 830 кв.м., надається ТОВ ТПФ «Успіх» в тимчасове короткострокове користування терміном до 3 років.
За умовами п.4.5 Договору від 03.03.1999р. за три місяці до закінчення строку дії зазначеного договору землекористувач (ТОВ ТПФ «Успіх») зобов'язаний узгодити з Виконавчим комітетом Одеської міської ради умови звільнення земельної ділянки або умови пролонгації дійсного договору (укладення Договору на новий строк). При цьому, умови надання ділянки на новий строк встановлюються Виконкомом.
З вказаного слідує, що умовами самого Договору №145 на право тимчасового користування землею від 03.03.1999р. було передбачено обов'язок землекористувача - ТОВ ТПФ «Успіх» узгодити з органами місцевого самоврядування умови пролонгації відповідного договору, що позивачем зроблено не було.
Звернення же ТОВ ТПФ «Успіх» лише в лютому 2011 року до Одеської міської ради умови з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, не звільняє позивача від відповідальності за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Як на одну із підстав для задоволення позову ТОВ ТПФ «Успіх» Приморський районний суд м.Одеси зазначив, що позивач є власником об'єктів нерухомого майна на відповідній земельній ділянці, а саме нежитлових будівель магазину з мийкою та адміністративно-побутовими приміщеннями за адресою: м.Одеса, пр-т М.Жукова, 2-А, загальною площею 11525 кв.м., на підставі свідоцтва про право власності від 12 червня 2010 року серії САЕ №067095, а пізніше - на підставі договору про поділ нерухомого майна від 20.08.2013р. №1306 на нежитлові будівлі магазину з мийкою та адміністративно-побутовими приміщеннями за адресою: м. Одеса, пр-т М.Жукова, 2-А, загальною площею 9 524, 4 кв.м.
Однак, під час розгляду справи судом не враховано, що свідоцтво про право власності від 12 червня 2010 року серії САЕ №067095 було видано ТОВ ТПФ «Успіх» на підставі рішення Київського районного суду м.Одеси від 30.10.2009р. у справі № 2-5751/2009р., яке в подальшому було скасовано ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.11.2012р.
На час розгляду даної справи законність свідоцтва про право власності від 12.07.2010р. серії САЕ № 067095 було предметом судового розгляду в Господарському суді Одеської області в рамках справи №916/478/15-г за позовом прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання недійсним свідоцтва.
У зв'язку з цим, колегія суддів вважає, що посилання ТОВ ТПФ «Успіх» на існування об'єктів нерухомого майна на спірній земельній ділянці, що належать позивачу на праві власності, не може вважатися належним обґрунтуванням позову та підставою для його задоволення, оскільки зазначене право власності виникло на підставі рішення суду, є скасованим, а свідоцтво, що посвідчує таке право власності, є предметом судового розгляду.
В постанові від 24.03.2015р. Приморський районний суд м.Одеси зазначає, що після закінчення строку договору оренди від 03.03.1999р. ТОВ ТПФ «Успіх» вносилась орендна плата та сплачувався податок на землю, а виконавчим комітетом Одеської міської ради не доведено, що у зв'язку з незаконними діями позивача він міг отримати визначені актом від 10.07.2014р. доходи у сумі 2 338 278,6 грн.
Однак, правильність визначення розміру збитків не є предметом розгляду в рамках даної справи, так як предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, при винесенні рішення щодо затвердження акту визначення розміру збитків.
Що ж стосується обґрунтованості визначення їх розміру та відшкодування, то збитки не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Натомість, питання щодо наявності підстав для стягнення збитків з ТОВ ТПФ «Успіх» не може бути предметом розгляду в адміністративному суді, його належить вирішувати у порядку господарського судочинства під час розгляду відповідної справи про стягнення збитків.
У справі, яка розглядається, суду необхідно було надати оцінку питанню, чи діяв відповідач, під час прийняття оскаржуваного рішення, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виконавчий комітет Одеської міської ради, вважаючи, що товариством завдано збитків у вигляді неодержаних доходів, мав право та повноваження прийняти рішення про затвердження акту комісії щодо визначення розміру збитків. Тобто, в даному випадку, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стосовно питання щодо наявності підстав для відшкодування збитків з ТОВ ТПФ «Успіх», то, на думку колегії суддів, його належить вирішувати в порядку господарського судочинства під час розгляду справи про стягнення збитків. Саме під час розгляду такої справи, відповідно до статей 22, 1166 Цивільного кодексу України, з'ясовується наявність усіх елементів правопорушення, що дає підстави для стягнення збитків: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та шкодою: вини.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову ТОВ ТПФ «Успіх». Під час розгляду справи Приморський районний суд м.Одеси взяв лише до уваги доводи позивача, не надавши, при цьому, відповідної правової оцінки запереченням відповідача, які мають суттєве значення для вирішення даного спору.
Доводи апеляційних скарг спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим вони підлягають задоволенню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.1, п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційні скарги виконавчого комітету Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 24 березня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов товариства з обмеженою відповідальністю торгівельно-посередницької фірми «Успіх» до виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа Департамент комунальної власності Одеської міської ради про часткове скасування рішення залишити без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено 21.07.2015р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.