ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"22" червня 2015 р.справа № 804/2169/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2015 року
у справі № 804/2169/15
за позовом ОСОБА_1
до відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області
третя особа Третя Дніпродзержинська нотаріальна контора
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернулася у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, третя особа Третя Дніпродзержинська нотаріальна контора про зобов'язання внести до автоматизованої системи Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку площею 0,1000 га - кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до державного акту від 12 травня 2003 року, серії НОМЕР_2, про що зроблено запис №1654 в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, виданого на ім'я ОСОБА_2, ОСОБА_1 та видати витяг із Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку; визнання протиправною відмови у видачі витягу; стягнення моральної шкоди.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2015 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та направити справу на новий розгляд або прийняти нову постанову.
У письмових запереченнях відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради народних депутатів від 25 березня 2003 року №145-05ХХІV ОСОБА_1 та її матері ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,1 га (АДРЕСА_1) та видано державний акт від 12 травня 2003 року серії НОМЕР_2, про що зроблено запис №1654 в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, та визначено кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.
Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 звернулася із заявою про прийняття спадщини (частини земельної ділянки) до третьої Дніпродзержинської державної нотаріальної контори.
Нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з ненаданням витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку.
У травні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про внесення даних стосовно земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 до Державного Земельного кадастру.
У відповідь, відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області зазначив, що державний акт на право приватної власності на землю зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 1654 від 12 травня 2003 року серії НОМЕР_2, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1. Згідно бази даних Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку відсутні, роз'яснено порядок державної реєстрації земельної ділянки, запропоновано подати у встановленому порядку документи.
У жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про надання відомостей з Державного земельного кадастру. Відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, листом від 30 жовтня 2014 року, роз'яснив позивачу порядок отримання витягу.
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою встановленої форми про надання відомостей з Державного земельного кадастру з поданням документів.
Відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, у відповідь повідомив позивача, що відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою; викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру. Згідно бази даних Національної кадастрової системи, кадастровий номер: НОМЕР_1 відсутній. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. У зв'язку з чим, надати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку не видається можливим.
За доводами ОСОБА_1, вона має право на внесення відомостей до автоматизованої системи, отримання витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку на підставі наявного державного акту на право приватної власності на землю; з протиправною поведінкою відповідача пов'язує завдання моральної шкоди.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності дій та рішень відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області та необґрунтованості позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.
Пунктом 4 Перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до Державного фонду документації із землеустрою до 1 січня 2013 року, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та його територіальними органами відповідно до їх повноважень.
Процедура визначення та присвоєння кадастрового номеру регламентувалася Тимчасовим порядком присвоєння кадастрового номеру (з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року №749, яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (надалі - Тимчасовий порядок).
Відповідно до частини 1 пункту 17 Тимчасового порядку, територіальний орган Держземагентства розглядає протягом трьох робочих днів подані згідно з пунктом 16 цього Тимчасового порядку документи у разі наявності в архіві територіального органу документації із землеустрою, зокрема документів, зазначених у підпунктах 4 і 5 пункту 9 цього Тимчасового порядку, та відповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану:
- визначає кадастровий номер земельної ділянки з дотриманням вимог пунктів 8 і 9 цього Тимчасового порядку;
- робить на титульному аркуші документації із землеустрою, плані меж або кадастровому плані земельної ділянки, відомостях про обробку теодолітного ходу та визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки позначку, в якій зазначаються кадастровий номер, дата його визначення, прізвище та ініціали посадової особи, що зробила цю позначку, і ставиться її підпис. Виправлення у такій позначці не допускаються. Визначений та зазначений на даних документах кадастровий номер земельної ділянки не вважається присвоєним;
- створює електронне (цифрове) зображення поданих документів і документації із землеустрою та передає їх адміністратору автоматизованої системи через засоби електрозв'язку.
Згідно з частиною 2 пункту Тимчасового порядку, у разі відсутності в архіві територіального органу документації із землеустрою, зокрема документів, зазначених у підпунктах 4 і 5 пункту 9 цього Тимчасового порядку, інформує власника (користувача) такої ділянки або уповноважену ним особу про необхідність розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці у такому разі здійснюються відповідно до абзацу десятого пункту 11, пунктів 12 - 14-3, абзацу другого пункту 14-4 цього Тимчасового порядку на підставі заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, до якої додаються документи, зазначені в абзацах третьому - шостому пункту 11 цього Тимчасового порядку, документ, що посвідчує право на земельну ділянку.
Відповідно до пункту 9 Тимчасового порядку структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки визначаються на підставі: 1) індексної кадастрової карти; 2) чергового кадастрового плану; 3) даних, що містяться у автоматизованій системі; 4) відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки; 5) документації із землеустрою, що містить графічне зображення земельної ділянки.
Згідно з пунктом 115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок) державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до пункту 115-1 Порядку, кадастрові номери земельних ділянок, визначені відповідно до Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, але не присвоєні, вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та справляння плати за державну реєстрацію земельної ділянки, якщо така документація затверджена в установленому законом порядку до 1 січня 2013 року.
Як встановлено судом першої інстанції, кадастровий номер, нанесений на титульному аркуші державного акту на право приватної власності на землю від 12 травня 2003 року, серії НОМЕР_2 не має жодних наведених вище ознак. Також, відсутні належні відмітки про визначення кадастрового номера на документах, зібраних в «Технічний звіт по передачі земельної ділянки в приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2».
Отже, відділ Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області у спірних відносинах, діяв на підставі, у межах визначених законом повноважень.
Враховуючи фактичні обставини справи, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 197, 199, 200, 205, 206, 211 212 Кодексу адміністративного судочинства України,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим