ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
26 травня 2015 рокусправа № 808/8584/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу комунального підприємства "Запорізький обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 р. по справі за позовом Державної фінансової інспекції у Запорізькій області до комунального підприємства "Запорізький обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради про зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
У листопаді 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив зобов'язати відповідача виконати пункти 2, 3, 4 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції у Запорізькій області від 20.05.2013 №08-05-14-14/3846 в частині:
1. пункт 2 - стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні премій та відпускних виплат кошти у сумі 35 893,41 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду;
2. пункт 3 - стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті заробітної плати кошти у сумі 1 400,73 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду;
3. пункт 4 - стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті відпускних виплат кошти у сумі 1 606,65 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом проявлення позовів до суду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 р. позов задоволено частково.
Зобов'язано комунальне підприємство «Запорізькій обласний центр охорони праці» Запорізької обласної ради виконати п.п. 3-4 обов'язкових вимог щодо усунення порушень, виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «ЗОЦОП» №08-05-14-14/3846 від 20.05.2013, в частині:
п.3 - "стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті заробітної плати кошти у сумі 1400,73 гривень, в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст. 1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду";
п.4 - "стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті відпускних виплат кошти у сумі 1606,65 гривень, в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст. 1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду".
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду в частині задоволених позовних вимог, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволених позовних вимог і прийняти нову постанову, в якій в задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до звернення в.о. директора комунального підприємства «Запорізький обласний центр охорони праці» Запорізької обласної ради Тафрової Л.Ю. від 08.04.2013 №72, на підставі направлення виданого начальником Держфінінспекції в Запорізькій області на проведення ревізії від 10.04.2013 №294, ревізійною групою, очоленою головним державним фінансовим інспектором відділу інспектування у сфері матеріального виробництва та фінансових послуг Держфінінспекції в Запорізькій області Голубом В.В. у термін з 10.04.2013 по 30.04.2013 (15 робочих днів) було проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства "Запорізький обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради за період з 01.01.2012 по 01.04.2013, за результатами якої складено акт від 30.04.2013 року №05-21/3.
На підставі порушень, зафіксованих актом ревізії від 30.04.2013 року №05-21/3, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" та керуючись п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, ДФІ у Запорізькій області було сформовано та викладено у листі від 20.05.2013р. №08-05-14-14/3846 обов'язкові для виконання позивачем вимоги, зокрема:
пункт 2 - стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні премій та відпускних виплат кошти у сумі 35 893,41 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду;
пункт 3 - стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті заробітної плати кошти у сумі 1 400,73 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду;
пункт 4 - стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті відпускних виплат кошти у сумі 1 606,65 грн., в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст.1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом проявлення позовів до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції при розгляді справи вдався до фактичного дослідження підтвердження виявлених під час проведення ревізії порушень.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939 головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Так, згідно з Положенням Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Таким чином, органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Тобто, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Таким чином, оскільки спірні пункти вимог викладених у листі від 20.05.2013р. №08-05-14-14/3846 Державною фінансовою інспекцією у Запорізькій області стосуються відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, тому такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення.
На зазначені обставини суд першої інстанції уваги не звернув, що призвело до прийняття помилкового рішення у справі, яке враховуючи викладене підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог, з прийняттям нової постанови в цій частині про відмову в задоволенні цих позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу комунального підприємства "Запорізький обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 р. - скасувати в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання комунального підприємства "Запорізькій обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради виконати п.п. 3-4 обов'язкових вимог щодо усунення порушень, виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "ЗОЦОП" №08-05-14-14/3846 від 20.05.2013, в частині:
п.3 - "стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті заробітної плати кошти у сумі 1400,73 гривень, в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст. 1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду";
п.4 - "стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті відпускних виплат кошти у сумі 1606,65 гривень, в іншому випадку стягнути шкоду в порядку та розмірі, встановленому ст. 1166 Цивільного кодексу України, у тому числі шляхом пред'явлення позовів до суду" та відмовити в задоволенні цих позовних вимог.
В решті постанову суду залишити без змін.
Присудити з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Запорізький обласний центр охорони праці" Запорізької обласної ради сплачений судовий збір у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим