ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про визнання боржника банкрутом
16.07.2015 Справа № 7/136-04
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп»яненко О.Ю.,
при секретарі Середі І.Г.,
за участю представників сторін:
від ГУЮ в Сумській області - Бойко О.В.
від ВКСП «СД» ЛТД - Закорко В.В.,
від УМГ «Київтрансгаз» - Дудченко В.В.
від РВ ФДМУ по Сумській області - Глущенко Г.А.,
представник арбітражного керуючого Закорка В.В. - Рибалко О.К.,
арбітражний керуючий - Солдаткін І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №7/136-04 порушеної за заявою кредитора - КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" до боржника - ВАТ "АК "Свема" про визнання банкрутом, -
встановив:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 29.10.2004р. порушено провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "АК "Свема".
Відповідно до ухвали господарського суду Сумської області від 16.06.2005р. введено процедуру санації. Ухвалою суду від 27.09.2007 р. затверджено план санації по справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "АК "Свема".
Ухвалою господарського суду Сумської області від 07.12.2007 р. керуючим санацією по справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "АК "Свема" призначено арбітражного керуючого Істоміна С.А.
Матеріали справи свідчать, що ухвалою господарського суду від 07.07.2015 року розгляд справи відкладено на 16.07.2015 року та зобов'язано керуючого санацією надати на розгляд комітету кредиторів Звіт у відповідності до вимог ч.1-3 ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, що діяла до 19.01.2013 року).
Проте, керуючий санацією в судове засідання не з'явився, вимог ухвали суду від 07.07.2015 року не виконав.
Арбітражний керуючий Закорко В.В. направив суду клопотання № 02-01/297 від 16.07.2015 року про визнання боржника у даній справі банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
Представник арбітражного керуючого Закорка В.В. подав суду протокол зборів комітету кредиторів ВАТ «АК «Свема» від 25.06.2015 року, відповідно до якого було вирішено припинити процедуру санації, перейти до процедури ліквідації та призначити ліквідатором арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
В судовому засіданні учасники судового процесу надали усні пояснення, зокрема, арбітражний керуючий Закорко В.В. просив суд визнати боржника у даній справі банкрутом, відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
В свою чергу, арбітражний керуючий Солдаткін І.В. підтримав подану ним заяву на участь у справі в якості ліквідатора.
Проте, представник УМГ «Київтрансгаз» - Дудченко В.В. проти визнання боржника банкрутом заперечувала, посилаючись на відсутність звіту керуючого санацією щодо фінансового стану боржника та результатів виконання плану санації.
Представник РВ ФДМУ по Сумській області в судовому засіданні проти визнання боржника банкрутом не заперечував.
Перевіривши матеріали справи, дослідиви подані документи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судом встановлено наступне:
19.01.2013р. набрав чинності Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання господарських зобов'язань» №5405 -VI від 02.10.2012р. розділ Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.) було доповнено пунктом 1-1 такого змісту: Положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до роз'яснень викладених у Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 «Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212- VІ)» розгляд справи про банкрутство за новою редакцією Закону здійснюється згідно з постановою про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. При цьому правові підстави прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури визначаються відповідно до раніше чинної редакції Закону, а правові наслідки введення ліквідації процедури - за його новою редакцією.
Провадження у даній справі було порушено ухвалою господарського суду від 29.10.2004р. за загальною процедурою банкрутства у відповідності до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011р.).
Отже, провадження у даній справі здійснювалось у відповідності до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011р.).
З урахуванням зазначеного, суд визначає правові підстави визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури згідно з Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011р.).
Згідно ч.8 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними законом №4212-VI від 22.12.2011р.) до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про:
вибори голови комітету;
скликання зборів кредиторів;
підготовку та укладення мирової угоди;
внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника;
звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість;
інші питання, передбачені цим Законом.
Як зазначалося вище, суду подано протокол зборів комітету кредиторів ВАТ «АК «Свема» від 25.06.2015 року, відповідно до якого було вирішено припинити процедуру санації, перейти до процедури ліквідації та призначити ліквідатором арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
Своє клопотання щодо визнання боржника банкрутом комітет кредиторів мотивує тим, що план санації не виконано, платоспроможність боржника не відновлено, кредиторську заборгованість не погашено. Крім того, строк процедури санації вже значно перевищив законодавчо встановлені терміни.
Проте, при дослідженні поданого протоколу, судом встановлено, що він підписаний лише представником ВКСП «СД» ЛТД Закорко В.В., тоді які присутні члени комітету кредиторів - РВ ФДМУ по Сумській області та УМГ «Київтрансгаз» даного протоколу не підписали.
Враховуючи викладене, у господарського суду відсутні правові підстави для задоволення поданого клопотання комітету кредиторів про визнання боржника у даній справі банкрутом з посиланням на протокол зборів комітету кредиторів ВАТ «АК «Свема» від 25.06.2015 року.
В той же час, суд зауважує, що відповідно до визначення, наведеного в ст. 1 Закону про банкрутство, санація - система заходів, що здійснюється під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Санація відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону вводиться на строк не більше 12 місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено.
Процедура санації ВАТ «АК «Свема» у даній справі була введена ухвалою суду від 16.06.2005 р.
27.09.2007 р. судом затверджений План санації.
Судом встановлено, що керуючий санацією Істомін С.А. надавав Звіти про виконання плану санації, зокрема, за перший квартал 2013 року (а.с. 88 Том 31), за другий квартал 2013 року (а.с. 146 Том 31), за третій квартал 2013 року (а.с. 158 Том 31), за четвертий квартал 2013 року (а.с. 190 Том 31), за перший квартал 2014 року (а.с. 234 Том 31), за другий квартал 2014 року (а.с. 40 Том 32), за другий квартал 2014 року (а.с. 57 Том 32).
Проте, жодний з цих звітів не містить докладної інформації щодо виконання Плану санації, зокрема, погашення (зменшення) кредиторських вимог.
Також, в матеріалах справи міститься аналіз фінансово-господарського стану ВАТ «АК «Свема» № 120/02-01 від 18.06.2015 року, з якого вбачається, що фінансовий стан боржника характеризується надкритичною неплатоспроможністю та задоволення вимог кредиторів можливе лише шляхом застосування ліквідаційної процедури.
Керуючий санацією Істомін С.А. в судові засідання для надання пояснень не прибув, ухвали суду, що надсилалися на вказану ним адресу, поверталися з відміткою поштового відділення про неможливість вручення.
Враховуючи тривалість процедури санації, відсутність інформації щодо виконання заходів, передбачених Планом санації, з'ясувавши думку кредиторів, що прибули в судове засідання, суд приходить до висновку щодо дострокового припинення процедури санації.
Згідно ч.1 статті 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011р.) у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Зокрема, відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону якщо комітетом кредиторів не прийнято жодне з рішень, передбачених ч. 5 цієї статті, або таке рішення не подане в господарський суд протягом п'ятнадцяти днів з дня закінчення санації чи виникнення підстав для її дострокового припинення, господарський суд розглядає питання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в порядку, передбаченому цим Законом.
Враховуючи вище викладене, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми діючого законодавства України та той факт, що фінансовий стан боржника є таким, що не дає можливості відновити платоспроможність та у повному обсязі задовольнити вимоги кредиторів, оскільки пасиви боржника перевищують його активи, і погашення вимог кредиторів можливе не інакше як через застосування ліквідаційної процедури відносно боржника, суд дійшов висновку про припинення процедури санації боржника та повноважень керуючого санацією, визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Солдаткіна І.В., який надав згоду на призначення його в якості ліквідатора у справі.
Правові наслідки визнання боржника банкрутом визначені статтею 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.).
Частинами 3, 4 статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.) встановлено, що з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Повідомлення про визнання боржника. банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури мають містити:
найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом;
найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство;
дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію).
Керуючись статтями 3-1, 16, 22-34 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011р.), статтею 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.), статтями 81, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
постановив:
1. Процедуру санації ВАТ «АК «Свема» та повноваження керуючого санацією ВАТ «АК «Свема» Істоміна С.А.- припинити.
2. Визнати юридичну особу - Відкрите акціонерне товариство «Акціонерна Компанія «Свема» (вул. Гагарина, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 05761318) - банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;
скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;
виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.
припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
3. Призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Солдаткіна Ігора В»ячеславовича (свідоцтво №277 від 26.02.2013р.).
Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про визнання юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна Компанія «Свема» (вул. Гагарина, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 05761318) банкрутом.
Зобов'язати ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру, надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури у відповідності з вимогами статті 46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.).
4. Копію даної постанови направити кредиторам, ліквідатору, банкруту, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору, органу ДВС.
Повний текст ухвали складено 17.07.2015 року.
Суддя О.Ю.Соп»яненко