ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 липня 2015 року м. Київ № 826/14131/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1доНачальника управління організації прийому громадян і розгляду звернень Генеральної прокуратури України .Кульбіди Л., Заступника Генерального прокурора України Сакварелідзе Д.провизнання незаконним дій та бездіяльності В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Начальника управління організації прийому громадян і розгляду звернень Генеральної прокуратури України Кульбіди Л., Заступника Генерального прокурора України Сакварелідзе Д. про визнання незаконним дій та бездіяльності.
При вирішенні питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Згідно п.1 ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
В силу до ч. 2 ст. 48 КАС України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Згідно ч. 2 ст. 50 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про громадянство України", документами, що підтверджують громадянство України є, зокрема, паспорт громадянина України.
Водночас, позивачем не додано до матеріалів позову копії паспорту громадянина України (для встановлення дієздатності особи та перевірки її права на звернення до суду), необхідність щодо чого передбачена положеннями ч. 2 ст. 48 та п.1. ч.1. ст. 107 КАС України (для з'ясування питання, чи подано позовну заяву особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність).
З огляду на вищенаведене, позивачу необхідно надати до суду належним чином завірені копії паспорту.
Крім того, згідно пунктів 3 та 6 ч. 1 ст. 107 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, відповідно до ст. 15 КАС України, мова адміністративного судочинства визначається ст.14 Закону України «Про засади державної мовної політики».
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 14 Закону України «Про засади державної мовної політики», судочинство в Україні у цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, за згодою сторін суди можуть здійснювати провадження цією регіональною мовою (мовами).
Сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Згідно ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.
Державною мовою України є українська мова (ч.1 ст.10 Конституції України).
При цьому, суд зазначає, що російська мова не визнана в м. Києві регіональною мовою, рішення про її регіональний статус не приймалось.
Водночас, як вбачається з адміністративного позову, він складений російською мовою без відповідного перекладу на державну мову, що суперечить положенням ст.14 Закону України "Про засади державної мовної політики", не дає змогу суду повно та всебічно з'ясувати всі зазначені в адміністративному позові обставини спору для відкриття провадження у справі.
Таким чином, позивачу необхідно оформити позовну заяву українською мовою, у відповідності до ст. 15 КАС України.
У відповідності до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем не сплачено судовий збір, водночас, нею заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, позивач в адміністративному позові посилається на те, що вона не отримує доходів. На підтвердження зазначеної обставини, позивач надає довідку із Західної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Згідно вищевказаної довідки, за період з 01 січня 2015 року по 31 березня 2015 року стосовно ОСОБА_1 інформації про доходи немає.
Разом з тим, суд звертає увагу, що адміністративний позов подано позивачем 10 липня 2015 року (згідно штампу на конверті), а тому вищевказана довідка про неотримання позивачем доходів протягом січня-березня 2015 року не може бути належним доказом для звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з січня 2015 року складає 1 218 грн. 00 коп.
На офіційному веб-порталі "Судова влада України" (адреса: http://court.gov.ua/sud2670/tax/) розміщена інформація щодо платiжних реквізитів для перерахування судового збору за розгляд справи Окружним адміністративним судом міста Києва, а саме: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - 31218206784007, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банка отримувача - 820019, код бюджетної класифікації доходів - 22030001.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються, у тому числі, зміст позовних вимог згідно з частиною четвертою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Так, позовні вимоги позивача стосуються ненадання відповіді на її скаргу від 22 травня 2015 року, адресовану Генеральному прокурору України.
Водночас, на підтвердження зазначених обставин позивачем не долучено до матеріалів справи копію вищевказаної скарги, а також її примірники для направлення відповідачам.
Вищенаведені недоліки не дають можливості суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до канцелярії суду (м. Київ, вул. Велика Васильківська 81-А): позовну заяву, складену у відповідності до ст. 15 КАС України; копію паспорту; інші обґрунтовані підстави для вирішення питання про звільнення позивача від сплати судового збору; копію скарги позивача від 22 травня 2015 року, адресовану Генеральному прокурору України.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
1.Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2.Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали суду для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський