Постанова № 47170030, 13.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.07.2015
Номер справи
826/11933/15
Номер документу
47170030
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 липня 2015 року 10:13 № 826/11933/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Паньківу В.В., розглянувши адміністративну справу

за заявоюВідкритого акціонерного товариства "Вторес"до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови №682-ЦД-1-Е від 13.05.2015 року

за участю представників сторін:

від позивача: Солотва Н.Б.

від відповідача: Дубаневич О.З.

Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13.07.2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Відкритого акціонерного товариства "Вторес" (надалі - Позивач), звернувся з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Відповідач) про скасування Постанови №682-ЦД-1-Е від 13.05.2015 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

В обґрунтування позовних вимоги Позивач зазначає, що оскаржуване рішення прийняте Відповідачем в порушення вимог законодавства, а також при винесені спірного рішення Відповідачем не було враховано всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, а тому, на думку Позивача, постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник Позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.

В обґрунтування заперечень Відповідач зазначає, що позивачем порушено вимоги чинного законодавства, а Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку діяв виключно в межах повноважень, наданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та згідно чинного законодавства, Постанова №683-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.05.2015 винесена у відповідності з вимогами чинного законодавства України.

Представник Відповідача проти позовних вимог заперечував та надав суду заперечення на позовну заяву.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Судом встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку 13.03.2015 року направила на адресу Відповідача звернення гр.ОСОБА_3 для розгляду від 02.03.2015 року. У зверненні гр.ОСОБА_3 зазначає про порушення його прав, як акціонера ПАТ «Вторес».

Директором Центрального територіального департаменту 18.03.2015 року надіслано на адресу ПАТ «ВТОРЕС» запит про надання інформації, згідно п10 ст. 8 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та зобов'язано у термін до 31.03.2015 року надати до територіального департаменту інформацію та копії.

Генеральним директором ПАТ «ВТОРЕС» 07.04.2015 року надано відповідь на запит щодо надання інформації від 18.03.2015 р. №04/02/996, що підтверджується відміткою Відповідача від 07.04.2015 року №321/з.

Уповноваженою особою Центрального територіального департаменту 08.04.2015 року прийнято Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «ВТОРЕС» та призначення засідання на 23 квітня 2015 року о 10:00 год.

Крім того, Уповноваженою особою Центрального територіального департаменту 23.04.2015 року складено Акт №244-ЦД-1-Е про порушення на ринку цінних паперів (надалі - Акт №244-ЦД-1-Е), даний Акт було отримано представником Позивача 23.04.2015 р., що підтверджується підписом.

В Акті №244-ЦД-1-Е зазначено наступні порушення: порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: неподання ПАТ «Вторес» інформації копій документів) в термін, визначений у запиті Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.03.15 вих. №04/02/996.

Уповноваженою особою Центрального територіального департаменту прийнято Постанову про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперіву відношенні ПАТ «Вторес» відбудеться 13 травня 2015 року о 10 год. 52 хв.

На підставі Акту №244-ЦД-1-Е Уповноваженою особою Центрального територіального департаменту прийнято 13.05.2015 року Постанову № 682-ЦД-1-Е про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 грн.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про не обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; похідні цінні папери - цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продаж протягом терміну, визначеного договором (контрактом), цінних паперів, інших фінансових та/або товарних ресурсів

У відповідності до статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Статтею 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Положення про Національну комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого указом Президента України № 1063/2011 від 23 листопада 2011 року - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

У відповідності до частини 1, абзац 1-3 частини 2 статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи. Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.

Порядок та строки розгляду комісією справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, метою яких є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16 жовтня 2012 року (надалі-Правила №1470).

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується сторонами, що відповідно до запиту Центрального територіального департаменту, який направлений на адресу Позивача у термін до 31.03.15 ПАТ «Вторес» необхідно було надати: листи, запити, заяви тощо (з додатками), які надходили до ПАТ «Вторес» від акціонера ОСОБА_3 за період з 21.01.15 по 18.03.15 (із зазначенням дати та реєстраційного номеру документа); відповіді ПАТ «Вторес» на вищезазначені листи, запити, заяви тощо (із зазначенням дати та реєстраційного номеру документа); витяг з журналу вхідної та вихідної документації ПАТ «Вторес» щодо реєстрації листів, запитів, заяв тощо ОСОБА_3 та відповідей на них (з обов'язковим зазначенням дати та реєстраційного номеру документів); документи, що підтверджують відправлення (надання) ПАТ «Вторес» запитуваних документів.

Листом від 07.04.15 б/н (від 07.04.15 вх. №321/з) ПАТ «Вторес» надало інформацію та копії запитуваних документів на запит Центрального територіального департаменту.

Як зазначено в вищезазначеному листі та в позовній заяві, Позивач посилається на те, що 27.03.2015 р. працівником ПАТ «ВТОРЕС» Солотвою Н.Б. простим поштовим відправленням разом із направленням повідомлень про проведення загальних зборів акціонерів було направлено відповідь на запит ЦТД НКЦПФР та додано документи, що підтверджується поясненнями Солотви Н.Б. та копією квитанції.

З матеріалів справи вбачається, що згідно фіскального чеку від 27.03.2015 року №9213 було придбано марки на суму 522,46 грн., в матеріалах справи відсутній фіскальний чек (квитанція) про направлення Позивачем листа з додатками на адресу Відповідача.

Судом не беруться до уваги посилання Позивача на фіскальний чек від 27.03.2015 року №9213, як підтвердження направлення Відповідачу витребуваної інформації, оскільки чек на придбання марок не свідчить про направлення листа на адресу Відповідача.

Також, Суд звертає увагу, що протягом березня-липня Позивач не звертався до поштового відділення для зясування з яких підстав відправлений конверт не був доставлений адресату.

Згідно п. 7, п. 10, п. 14 Правил №1470, розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень. Справи про правопорушення розглядаються уповноваженими особами, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються відповідно до законодавства. Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек. Особа, яка відмовилася одержати постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанову по справі про адміністративне правопорушення), постанову про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважається такою, що її повідомлено належним чином про порушення справи; дату, час та місце складення акта про правопорушення; дату, час та місце розгляду справи про правопорушення; зупинення та відновлення провадження у справі; застосування санкції; про встановлений термін розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери для виконання. У разі відмови адресата від отримання зазначених документів особа, яка їх доставляє, робить відповідну відмітку та засвідчує її власним підписом.

З аналізу матеріалів справи та норм законів суд приходить до висновку, що Позивачем не виконано вимоги Відповідача в термін до 31.03.2015 року, тож в даному випадку документи подані вже зі спливом терміну (23.04.2015 року), що не звільняє позивача від відповідальності, оскільки факт правопорушення у вигляді ненадання інформації виник починаючи з наступного дня, тобто 01.04.2015 року.

У відповідності до п. 10, п. 14 ст. 8 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно пункту 7 статті 11 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З аналізу матеріалів справи вбачається, що Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №682-ЦД-1-Е від 13.05.2015 року прийнята у відповідності до законодавста з дотримання вимог законну.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача щодо скасування Постанови №682-ЦД-1-Е від 13.05.2015 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності оскаржуваного розпорядження виконав в повному обсязі.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволені позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук