Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/1620/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання - Вольської А.Г.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в місті Суми до Білопільського міськрайонного відділу УМВС України в Сумській області про зобов'язання вжити заходів щодо транспортних засобів ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Білопільського міськрайонного відділу УМВС України в Сумській області, в якому просить зобов'язати відповідача взяти на облік автомобіль "Камаз" державний номер "186-67 СА", номер шасі "0102787", автомобілі "УАЗ 462", номер двигуна "У0404819," номер шасі 315120*К02 та "УАЗ- 462", номер двигуна "24Д*88755*90".
Свої вимоги мотивує тим, що на підставі ст. 338 ЦК України, п.2 розділу IV Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходять у власність держави, відповідачу для реалізації безхазяйного майна, що перейшло у власність держави та спрямування коштів до Державного бюджету, необхідно взяти на облік вказані транспортні засоби.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, пояснюючи, що статтею 1 Закону України Про державну податкову службу в Українія передбачено систему органів державної податкової служби, а саме: до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі органи державної податкової служби).
У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (далі податкова міліція). Державна податкова адміністрація України залежно від кількості платників податків та інших місцевих умов може утворювати міжрайонні (на два і більше районів), об'єднані (на місто і район) державні податкові інспекції та у їх складі відповідні підрозділи податкової міліції.
Також п. 12 ст. 10 Закону України Про державну податкову службу в Україні зазначеного вище закону передбачені функції державних податкових інспекцій, а саме: виявлення, облік, оцінка та реалізація у встановленому порядку безхазяйного майна.
Згідно п.2 Порядку обліку, зберігання оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним передбачено, що облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до п.9 Порядку покладається на органи ( організації), що здійснили вилучення або зберігання його.
Також п.1 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.01.2007 року № 18 передбачено, що цей Порядок визначає принципи взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час виконання покладених на них згідно з законодавством України завдань із виявлення і розпорядження безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави, і відповідає вимогам Законів України.. П. 7 розділу II даних рекомендацій також передбачено, що виявлене майно, яке має ознаки безхазяйного, передається на відповідальне зберігання суб'єкту господарювання, включеному до Єдиного реєстру торговельних організацій, або суб'єкту господарювання, розташованого на території, де було виявлено це майно. Передача проводиться за актом опису та попередньої оцінки майна із зазначенням назви, адреси цієї організації, прізвища, імені та по батькові службової особи, що приймає майно, з обов'язковим підписом цієї особи саме за прийняття майна та наданням довіреності, а також відмітки про те, що особу, яка прийняла майно на зберігання, попереджено про відповідальність за нестачу, заміну або псування цього майна.
Із суб'єктом господарювання, який прийняв майно на відповідальне зберігання, укладається відповідна угода. Взяте на облік майно відображається на позабалансовому рахунку ОСОБА_1 на відповідальному зберіганні цього суб'єкта господарювання.
Що стосується реалізації даних автомобілів, то відповідно до розділу 4 методичних рекомендацій передбачено, що після набуття державою права власності на безхазяйне майно керівник органу ДПС за поданням керівника підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань приймає рішення про передачу на реалізацію цього майна та спрямування коштів до державного бюджету за кодом 31010000 бюджетної класифікації доходів і видатків Державного бюджету України за встановленою формою. Майно, що перейшло у власність держави, передається для реалізації торговельній організації, включеній до Єдиного реєстру торговельних організацій, яким надається право реалізації безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави, за актом опису, оцінки та передачі на реалізацію майна, підготовленим комісією із складання акта опису, оцінки та передачі майна.
Реалізація майна, яке у встановленому порядку перейшло у власність держави, здійснюється з урахуванням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року №1340 п. 9 якого передбачено, що будівлі, споруди, житлові приміщення та їх частини, транспортні засоби, предмети антикваріату, високохудожні авторські роботи, ювелірні вироби з діамантами чи іншим дорогоцінним камінням, товарно-матеріальні цінності за умови наявності оптової партії реалізуються через біржові торги, аукціони у порядку, встановленому законодавством України.
Крім того, на теперішній час в ОВС відсутня будь-яка нормативна база, яка б визначала порядок зберігання, реалізації, перерахунку коштів до державного бюджету щодо знайдених транспортних засобів та іншого майна та взагалі зобов'язувала ОВС здійснювати такі операції. Відповідно до Положення „Про СМУ УМВС України в Сумській області функція щодо реалізації або продажу знайдених транспортних засобів а також їх збереження не передбачено. Тому, враховуючи викладене, вважає позовні вимоги необґрунтованими.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в ході проведених перевірок ДПІ в м. Суми було виявлено наступне:
30.04.2009 р. ГВПМ ДПІ в м. Суми від Білопільського РВ УМВС надійшли виділені з кримінальної справи №09040060 матеріали за фактом проведення обшуку в господарстві ОСОБА_3 за адресою: м. Білопілля, вул. Гагаріна, 53, в ході якого було виявлено та вилучено вантажний автомобіль "Камаз" державний номер "186-67 СА" з вантажем товари народного вжитку, власника яких на момент перевірки встановлено не було, про що працівниками ДПІ в м. Суми було складено акт опису і попередньої оцінки майна від 20.07.2009р. Автомобіль згідно договору № 17/24-2010 від 02.06.2010р. про зберігання безхазяйного та іншого майна, що переходить у власність держави ( а.с. 26-27) передано на зберігання директору ДП Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області ОСОБА_4
14.09.2009р. в прикордонній смузі, на відстані близько 10м від лінії державного кордону військовослужбовцям Сумського прикордонного загону спільно з співробітниками УПМ ДПА в Сумській області було затримано два автомобілі "УАЗ 462", номер двигуна "У0404819", номер шасі "315120*К0210954" та "УАЗ- 462", номер двигуна "24Д*88755*90" з товарами народного вжитку, про що працівниками ДПІ в м. Суми було складено акт опису і попередньої оцінки майна № 22/24-118 від 05.10.2009р. ( а.с. 20). Автомобілі згідно договору від №19/24-2010 від 02.06.2010р. про зберігання безхазяйного та іншого майна, що переходить у власність держави (а.с.10-11) передано на зберігання директору ДП Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області ОСОБА_4
Як вбачається з матеріалів справи, за час знаходження вищевказаних автомобілів на позабалансовому обліку, позивачем було вжито ряд заходів щодо встановлення власників вказаних транспортних засобів, а саме: 05.05.2009р. ДПІ в м. Суми звернулась до управління ДАІ УМВС України в Сумській області з проханням повідомити, який транспортний засіб зареєстрований під державним номером "186-67СА" та кому він належить та приналежність автомобіля "Камаз 5320" з номером шасі "0102787" та номером двигуна "261945" (а.с. 5,7). Згідно відповіді УДАІ УМВС України в Сумській області за № 10/3203 під державним номером "186-67СА" зареєстрований автомобіль "ГАЗ 53", Камаз5320 з номерами агрегатів, що були вказані в запиті на території Сумської області не реєструвався (а.с.32).
15.09.2009р. позивач звернувся до УДАІ УМВС України в Сумській області з проханням надати інформацію стосовно належності автомобіля "УАЗ 462" номер двигуна "У0404819", номер шасі "315120*К0210954" та автомобіля "УАЗ-462" номер двигуна "24Д*88755*90". Згідно наданої відповіді від 12.10.2009р. №10/6863 ( а.с.17) автомобіль "УАЗ 462" номер двигуна "У0404819", номер шасі "315120*К0210954" зареєстрований за громадянином ОСОБА_5, згідно пояснень якого даний автомобіль був зданий ним на металобрухт та подальша його доля йому не відома (а.с.13-14); автомобіль "УАЗ-462" номер двигуна "24Д*88755*90" зареєстрований за громадянином ОСОБА_6, який згідно листа виконавчого комітету Вирівської сільської ради № 368 від 21.10.2009р. помер у 2004 р. (а.с.15).
Судом встановлено, що позивачем в газеті "Ваш шанс" було опубліковано повідомлення про взяття на облік "Камаз", державний номер "186-67СА", номер шасі "0102787" (а.с.30) та в газеті "Данкор" про взяття на облік "УАЗ 462", номер двигуна "У0404819", номер шасі "315120*К0210954" та "УАЗ- 462", номер двигуна "24Д*88755*90", власники яких не встановлені. ( а.с. 12).
Як свідчать матеріали справи, 06.08.2009 р. позивачем був направлений лист № 52483/10/24-118 (а.с. 29) до Білопільського МРВ УАВС України в Сумській області з пропозицією - вимогою прийняти автомобіль "Камаз" дердавний номер "186-67СА" на зберігання та вжити подальші заходи, але листом №5574 від 24.08.2009 р. відповідачем було відмовлено у вчиненні вказаних дій (а.с.28).
10.06.2010 р. позивачем був направлений лист № 42845/9/24-009 до Білопільського МРВ УАВС України в Сумській області з пропозицією - вимогою прийняти автомобілі "УАЗ 462" номер двигуна "У0404819", номер шасі "315120*К0210954" та автомобіля "УАЗ-462" номер двигуна "24Д*88755*90" на зберігання та вжити подальші заходи, але ніяких повідомлень із зазначеного питання до податкової інспекції не надходило.
28.10.2010р. листом Сумська митниця Державної митної служби України повідомила, що вказані зазначені транспортні засоби під митним контролем в зоні діяльності Сумської митниці не перебувають (а.с.25).
Згідно ст. 338 ЦК України визначено, що особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування, якщо:
3)не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати поверненні загубленої речі;
4)власник або інша особа, яка мас право вимагати повернення загубленої речі, не заявить про свої право на річ особі, яка її знайшла, міліції або органові місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 статті 338 ЦК України окремо регламентовано порядок набуття права власності на знахідку - транспортний засіб, а саме: знайдені транспортні засоби передаються на зберігання міліції, про що робиться оголошення в друкованих засобах масової інформації.
Якщо протягом шести місяців від дня опублікування цього оголошення власник або інша особа, яка має право вимагати повернення транспортного засобу, не будуть виявлені або вони не заявлять про свої права на транспортний засіб, міліція має право продати його, а суму виторгу внести на спеціальний рахунок у банку. Якщо протягом трьох років колишній власник транспортного засобу не вимагатиме передання йому суми виторгу, ця сума переходить у власність територіальної громади, на території якої було знайдено транспортний засіб.
Згідно до п.3 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. №1340, безхазяйне майно зберігається органами (організаціями) у власних (орендованих) спеціально обладнаних приміщеннях (на майданчиках) або передається ними для зберігання іншим організаціям за договорами, вищезазначені автомобілі передано на відповідальне зберігання директору ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області" ОСОБА_4 (ДП Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області ідн.к.31208600, м. Суми вул. Іллінська,13) (а.с.10-11,26-27).
Відповідно до п.4 розділу III Методичних рекомендацій, щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйним речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженого наказом ДПА України №18 від 19.01.2007 р. однією з підстав для зняття майна з обліку є акт приймання - передачі транспортних засобів до міліції.
За змістом п.12 ст.10 Закону України Про державну податкову службу в Україні, органи державної податкової служби проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.
Таким чином, ДПІ в м. Суми позбавлена можливості реалізації транспортних засобів - автомобіля Камаз д/н НОМЕР_1, номер шасі 0102787, автомобілів УАЗ 462, номер двигуна У0404819, номер шасі 315120*К02 та спрямування коштів до Державного бюджету, оскільки в силу ч.3 ст.338 ЦК України - результатом набуття права власності на нахідку - транспортний засіб є спрямування коштів від реалізації вказаного майна до бюджету територіальної громади, на території якого було знайдено транспортний засіб, а реалізація транспортних засобів відноситься до компетенції органів внутрішніх справ.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Суми до Білопільського міськрайонного відділу УМВС України в Сумській області про зобов'язання вжити заходів щодо транспортних засобів задовольнити
Зобов'язати Білопільський міськрайвідділ Управління внутрішніх справ України в Сумській області взяти на облік автомобіль марки "КАМАЗ", державний номер "186-67 СА", номер шасі "0102787", автомобіль марки "УАЗ-462" номер двигуна "У0404819, номер шасі "315120*К0210954", автомобіль марки "УАЗ-462" номер двигуна "24Д*88755*90" та вжити заходів щодо їх реалізації на користь бюджету згідгно чинного законодавства.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
Повний текст постанови складено 17 травня 2011 року.