ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 року Справа № 803/1373/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до оперативного командування «Захід» (військова частина А 0796) про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до оперативного командування «Захід» (військова частина А0796) про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду та не надання обґрунтованої відповіді на рапорт ОСОБА_1 від 17 листопада 2014 року, зареєстрованого військовою частиною В0116 18 листопада 2014 року за №0116/2/294; зобовязання організувати належний розгляд рапорту ОСОБА_1 від 17 листопада 2014 року, зареєстрованого військовою частиною В0116 18 листопада 2014 року за №0116/2/294, та надати обґрунтовану відповідь на порушене питання щодо присвоєння військовослужбовцю ОСОБА_1 військового офіцерського звання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач скористався своїм конституційним правом на звернення до посадових осіб Збройних Сил України у встановленому законодавством порядку, оформивши звернення рапортом, який відповідач отримав 16 грудня 2014 року, але його не розглянув, тобто вчинив протиправну бездіяльність.
Відповідач в поданому письмовому запереченні від 16 липня 2015 року №501/4538 предявленні позовні вимоги не визнав, зазначивши, що в управлінні оперативного командування «Захід» отриманий рапорт був розглянутий, на підставі чого було прийняте рішення про переведення військовослужбовця ОСОБА_1 для проходження військової служби до іншої військової частини. Просив в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позову не визнали з мотивів, викладених у письмових запереченнях проти позову, просили в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року проходив військову службу у військовій частині польова пошта В0116 на посаді діловода штабу військової частини.
Позивачем під час розташування військової частини в селі Ольховатка Артемівського району Донецької області поданий 17 листопада 2014 року рапорт начальнику штабу - першому заступнику командира військової частини польова пошта В0116 майору ОСОБА_4, в якому просив порушити клопотання перед вищестоящим командуванням: про переведення його в іншу військову частину, оскільки 6 листопада 2014 року до позивача заступником командира частини ОСОБА_5 застосоване насильство; про направлення на відповідні курси перекваліфікації (переатестації) з метою отримання офіцерського військового звання, оскільки у нього наявне спеціальне звання - майор міліції; про призначення його на посаду помічника командира військової частини з правових питань чи на іншу посаду, яка потребує спеціальних знань в галузі юриспруденції, оскільки він має вищу юридичну освіту.
Рапорт зареєстровано у військовій частині 18 листопада 2014 року за вихідним № 0116/2/294 для направлення у штаб сектору «С».
Позивача 19 листопада 2014 року повідомлено, що рапорт здано в штаб сектору «С» для подальшого спрямування командувачу військ оперативного командування «Північ», яке на даний час реорганізоване в оперативне командування «Захід».
Відповідно до листа т.в.о. командира військової частини А0357 від 15 червня 2015 року за вихідним №325, ОСОБА_1 повідомлено, що відправлений з військової частини польова пошта В 0116 лист за вихідним №0116/2/294 на адресу військової частини А0796 був отриманий військовою частиною А0357 16 грудня 2014 року за реєстром №307 від 15 грудня 2014 року та вручений по журналу видачі поштових відправлень за порядковим номером 9 від 16 грудня 2014 року. Копія реєстру №307 наявна в матеріалах справи.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обовязки визначаються цим Законом, іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, у командуваннях видів Збройних Сил України, зєднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) та порядок контролю за його дотриманням встановлений Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 3 грудня 2005 року №722 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2005 року за №1512/11792 (далі Інструкція).
Згідно із пунктом 14 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV, із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.
Відповідно до пункту 2.2 Інструкції письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обовязковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Розділом 3 Інструкції передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін розвязати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління або особа, що тимчасово виконує його обовязки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Наказом командувача військ оперативного командування «Північ» «По особовому складу» від 31 грудня 2014 року №141-РС, відповідно до пункту 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України солдата ОСОБА_1, діловода штабу 1 батальйону територіальної оборони звільнено від займаної посади і призначено водієм відділення забезпечення Ківерцівського районного військового комісаріату Волинської області.
З 23 січня 2015 року ОСОБА_1 є військовослужбовцем Ківерцівського районного військового комісаріату Волинської області.
Таким чином, проаналізувавши вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду та не надання обґрунтованої відповіді на рапорт ОСОБА_1 від 17 листопада 2014 року, зобовязання організувати належний розгляд рапорту ОСОБА_1 від 17 листопада 2014 року та надати обґрунтовану відповідь на порушене питання щодо присвоєння військовослужбовцю ОСОБА_1 військового офіцерського звання, є безпідставними.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач розглянув рапорт позивача в межах наданих повноважень із дотриманням вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Постанова в повному обсязі складена 21 липня 2015 року.