Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/568/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення компенсації втрати частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів їх виплати , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить поновити йому строк звернення до суду, визнати неправомірними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати йому компенсації за втрату частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів виплати доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.06.1999 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 01.06.2008 року по 30.06.2008 року та зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити йому 38177 грн. 96 коп. компенсації за втрату частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів виплати доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.06.1999 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 01.06.2008 року по 30.06.2008 року, мотивуючи тим, що відповідач повинен був провести виплату доплати за роботу в радіоактивно забрудненій зоні, яку було стягнуто на його користь згідно рішення суду, з урахуванням індексів інфляції та з врахуванням втрати частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів її виплати за весь період невиплати.
Вищий адміністративний суд України, в своїй ухвалі від 30.01.2013 року, скасовуючи ухвалу Овруцького районного суду від 13.12.2010 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011 року зазначив, що закони та інші норма правові акти не мають зворотної дії в часі (частина перша 58 Конституції України). Це, зокрема, означає, що набрання чинності законом за загальним правилом не скасовує обов'язки, які виникли на основі закону, що втратив чинність, і на момент набрання чинності новим законом залишилися невиконаними. Судовий захист від такого невиконання гарантується частиною першою статті 55 Конституції України. Скорочення строків звернення до адміністративного суду з приводу обов'язків, що на момент такого скорочення залишилися невиконаними, фактично помякшує (скасовує) відповідальність суб'єкта владних повноважень. Однак, таке пом'якшення (скасування) допускається лише щодо відповідальності фізичних осіб (рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99). Тому з метою дотримання вимог статті 58 Конституції України та принципу верховенства права (юридичної визначеності) щодо вимог фізичної (юридичної) особи до суб'єкта владних повноважень, які виникли до скорочення строків звернення до адміністративного суду, судам належить застосовувати строки, що діяли до такого скорочення. За таких обставин, позивачем строк звернення до суду не пропущено.
Сторони в судове засідання не з»явилися.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 10.10.2008 року на користь позивача з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було стягнуто, передбачену ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи доплату в сумі 32339 грн., що підтверджується копією вказаної постанови (а.с 2-4).
На виконання вказаного рішення суду, підрозділом примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби ГУЮ у Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 08.12.2008 року, згідно якої з рахунку управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації 25.03.2010 року на користь позивача було стягнуто вказану суму, що підтверджується копією постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.12.2008 року, випискою по особовому рахунку
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст. 2 вказаного Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
На виконання Закону України № 2050, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159, із змінами внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів №958 від 09.08.2001 року, №430 від 31.03.2003 року.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація), провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Згідно із п. 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
- стипендії;
- заробітна плата (грошове забезпечення).
В п.3 постанови від 16.03.2012 № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"» Пленум Вищого адміністративного суду України розяснив, що судам необхідно враховувати, що доплата, передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"» не входить до структури заробітної плати, а є соціальною гарантією, виплата якої компенсується підприємствам управліннями праці та соціального захисту населення.
За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення вимог про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, оскільки, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати», який регулює дані правовідносини, передбачено, що компенсація передбачена у разі, якщо належні громадянину суми були нараховані та своєчасно не сплачені, чого в даному випадку не було.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки нарахування позивачу сум, з яких здійснено обрахунок втрати частини доходу, відповідачем не проводилось.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 72, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення компенсації втрати частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів їх виплати відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2