копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7401/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Автомобільна група «Богдан»до Державної податкової інспекції в м.Суми, 3-тя особа Сумська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомобільна група «Богдан»(далі позивач, ТОВ «Богдан») звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі відповідач, ДПІ в м. Суми), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми від 05.09.2011 року №0008151502/71008, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у сумі 44268,40 грн. та застосовано штрафна (фінансова) санкція у сумі 1грн
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ДПІ в м. Суми порушено вимоги податкового законодавства України, зокрема, п. 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України, ст. 30 Закону України Про оренду землі , зазначає, що норми земельного законодавства та Податкового кодексу України визначають умови взаємовідносин між землекористувачами та власниками землі. На думку позивача, розмір орендної плати встановлюється виключно договором оренди землі, зміна її допускається виключно шляхом внесення змін до договору оренди. Виходячи з викладеного, позивач вважає, що відповідачем безпідставно було донараховано суму податкового зобовязання з орендної плати, виходячи із встановленого з 01.01.2011р. Податковим кодексом України мінімального розміру 3% від нормативної грошової оцінки землі без внесення відповідних змін до договору.
Відповідач проти позову заперечував, у письмовому відзиві просить відмовити в задоволенні адміністративного позову. Зазначив, що справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі ХІІІ Плата за землю. Таким чином, на думку податкового органу, при визначенні суми податкового зобовязання по орендній платі за земельну ділянку позивач мав враховувати вимоги п.п.288.5.1. п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та узгодити податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011 року у розмірі не меншому трикратного розміру земельного податку. Вважає, що сума грошового зобовязання була визначена податковим органом позивачу на підставі пп.54.3.2 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України у відповідності до чинного законодавства (а.с.22-23).
Представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених у позові підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи Сумської міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 38).
Заслухавши представників сторін, перевіривши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 20.05.2004 р. між Сумською міською радою та ТОВ «Богдан»було укла дено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого ТОВ «Богдан»отри мало в оренду земельну ділянку площею 0,8500 га. за адресою м. Суми вул. Черепіна (біля АЗС) строком до 26.11.2028 року (а.с.10-13) (далі - Договір). Пунктом 1.2. Договору зафіксована норматив на грошова оцінка земельної ділянки, що складає 2265760 грн.
Розділом 3 Договору визначено розмір орендної плати становить 1,1% від нормативної грошової оцінки землі і також визначено, що розмір оренд ної плати може бути переглянуто за згодою сторін.
Відповідно до п. 3 Договору, складовими частинами розрахунку орендної плати є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки постійна величина, що застосовується для проведення розрахунку орендної плати, нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладання договору, коефіцієнт індексації, що враховується при щорічному перерахунку грошової оцінки землі, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію грошової оцінки землі»№783 від 12.05.2000р. Орендна плата обовязково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року в разі зміни розміру коефіцієнту індексації, що застосовується при проведенні розрахунку грошової оцінки землі, про що повідомляється Орендар. (а.с.10).
Відповідно до абзацу 9 розділу 3 Договору, за згодою сторін розмір орендної плати може бути переглянутий у випадках і з моменту отримання Орендарем повідомлення про перерахунок орендної плати, зокрема, підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів, з причини збільшення розміру ставки земельного податку (а.с.11)
Згідно абзацу 3 п.2.2. Дого вору, умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли пі сля набуття договором чинності законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені цим договором (а.с.10).
Позивачем було подано до ДПІ в м. Суми податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та узгоджено податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011р. у розмірі 1,1% від нормативної грошової оцінки землі (а.с.27-29)
16.08.2011р. ДПІ в м. Суми була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Богдан»з питань дотримання вимог податкового законодавства за січень-травень 2011р. В ході перевірки відповідачем було виявлено порушення позивачем норм пп.288.5.1 п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, про що зазначено в акті про результати документальної невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за січень-травень 2011р. від 16.08.2011 р. за №6204/152/32347815 (а.с.5-7).
За результатами перевірки 05.09.2011р. ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення №0008151502/71008, яким позивачу визначено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі, в тому числі за основним платежем 44268,40грн. та штрафні (фінансові) санкції 1,00грн. (а.с.9).
Суд не погоджується із висновками податкового органу, викладені в акті перевірки, враховуючи наступне.
Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало встановлення відповідачем порушення ТОВ «Богдан»вимог пп.288.5.1 п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, згідно яких річна сума платежу з орендної плати не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. В той же час, позивач в декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності визначив зобовязання з орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні 1,1% від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п.п. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст.1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 15 вказаного Закону визначено, що істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру.
При цьому, відповідно до ст.21 Закону України Про оренду землі , орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Абзац 1 вказаного пункту зазначає, що безпосередньою підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, тобто при нарахуванні орендної плати позивач повинен дотримуватися даних, зазначених в Договорі.
Разом з тим, відповідно до п. 288.4 Податкового кодексу, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Таким чином, і Закон України "Про оренду землі" і Податковий кодекс України, передбачають, що розмір орендної плати за користування землею, як одна із істотних умов, визначаються між сторонами по договору (орендодавцем і орендарем), в даному випадку між позивачем та Сумською міською радою, зазначаються в Договорі, а не визначається або змінюється, одноособово, однією із сторін по договору, без узгодження між собою, або одноособово визначаються контролюючим органом податковою службою шляхом донарахування зобовязань податковими повідомленнями-рішеннями.
Таким чином, із змісту наведених норм можна зробити висновок, що орендна плата сплачується виключно в порядку та розмірі, передбачених договором оренди, і питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Розмір орендної плати, порядок її розрахунку та умови внесення є одними із істотних умов договорів оренди земельних ділянок, які відповідно до чинного законодавства і умов договорів, визначаються сторонами по договорах і можуть бути змінені лише ними на або судом на вимогу однієї із сторін.
Відповідно до ст.204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В даному випадку, на момент укладення, тобто на 20.05.2004р., договір оренди земельної ділянки цілком відповідав вимогам нормативних актів, що діяли на той час, недійсність, як вбачається з пояснень представників сторін, відсутня, а тому договір є правомірним.
При цьому згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, умови договору оренди земельної ділянки (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами. Відповідно, позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у визначеному договором розмірі, а саме - в розмірі 1,1% від нормативної грошової оцінки землі.
Окремо варто звернути увагу на позицію Конституційного Суду України, викладену в пункті 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп, де зазначено, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).
З огляду на наведену позицію Конституційного Суду України, можна дійти висновку, що ставки орендної плати за земельні ділянки, визначені пп.288.5.1 п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, мають обовязково застосовуватись при укладенні договорів після набрання чинності наведеними нормами, тобто з 01.01.2011 року.
Враховуючи те, що норми Податкового кодексу України набрали чинності з 01.01.2011 р., вони повинні застосовуватись до орендних правовідносин, які виникли після набрання ним чинності, тобто до умов договорів, які укладаються після набрання чинності Податкового кодексу України, тобто після 01.01.2011р., зокрема, і у визначенні розміру орендної плати за земельну ділянку.
Щодо до договорів, укладених до набрання чинності Податкового кодексу України, то така зміна можлива за умов встановлення законодавством умови, при настанні якої орендна плата підлягає перегляду.
У Податковому кодексі України, відповідна умова, яка передбачає перегляд розміру орендної плати за земельні ділянки в діючих договорах без участі сторін договірних відносин не передбачена. Таким чином встановлення іншого розміру орендної плати за земельні ділянки, крім того, який визначений в договорі оренди, можливо лише за умов та підстав визначених в договорі та у спосіб визначений законодавством, а саме шляхом внесення змін до діючих договорів оренди сторонами договірних відносин, в даному випадку Сумською міською радою та ТОВ «Богдан».
Водночас, закріплення в Податковому кодексі України мінімального та максимального визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності свідчить про те, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованою законодавством ціною.
Поряд з цим, ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря автоматично перераховувати орендну плату (в т.ч. і сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати.
Відповідно до ст. 23 Закону України Про оренду землі , орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Згідно із ст.30 Закону України Про оренду землі, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з положеннями ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Вимоги п.п.288.5.1. п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України стосовно встановлення розміру орендної плати не є безпосередньою підставою для їх застосування, застосовуються вони опосередковано шляхом врахування при укладені договорів оренди земельних ділянок або при внесенні змін до них, починаючи з 01.01.2011р.. При цьому слід зазначити, що абзац 2 пункту 288.1. ст.288 Податкового кодексу України передбачає можливість внесення змін до існуючих договорів оренди землі, в тому числі і в частині зміни розміру орендної плати, і обовязок органу місцевого самоврядування інформувати про це податкову службу.
Слід зазначити, що Управління земельних ресурсів Сумської міської ради, як вбачається із листа №424/10.01-08 від 29.08.2011р., ініціювало процедуру внесення змін до договору оренди землі, укладеного з позивачем в частині визначення орендної плати у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України. У зазначеному листі викладено пропозицію щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни розміру відсотку від нормативної грошової оцінки що застосовується при розрахунку орендної плати, а саме орендна плата на рік становитиме 4% від нормативно грошової оцінки землі. (а.с.31).
Листом №169 від 23.09.2011р. ТОВ «Богдан»надало згоду на зміну розміру орендної плати з 23.09.2011р. в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі (а.с.30).
Таким чином, зважаючи на те, що сторонами по Договору здійснюється процедура внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, у контролюючого органу, яким є відповідач, немає правових підстав для втручання у процедуру зміни умови договору його сторонами, а саме: визначення та нарахування більшого розміру орендної плати, аніж визначеного умовою договору, а тому визначення податковим органом податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності із розрахунку 3 % від нормативної грошової оцінки землі не ґрунтується на приписах Податкового кодексу, Закону України Про оренду землі та інших правових актів, що врегульовують спірні правовідносини.
Слід зазначити, що позивачем при розрахунку орендної плати за земельну ділянку, відповідно до умов Договору, заборонено в односторонньому порядку, без узгодження із орендодавцем змінювати умови Договору та самостійно, як зазначає ДПІ в м.Суми, визначати розмір орендної плати у розмірах, визначених в п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, згідно якого розмір орендної плати становить від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити, що норма п.п. 288.5.1. п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України не застосовується безпосередньо при визначенні розміру та нарахуванні орендної плати за користування земельною ділянкою, а застосовується опосередковано через договір оренди земельної ділянки, який відповідно до п.288.1. ст.288 Податкового кодексу України і є підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку.
Згідно п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Враховуючи, що в судовому засіданні не було встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства, застосування штрафних (фінансових) санкцій є безпідставним.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини справи та досліджені докази, суд приходить до висновку, що оскаржене податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам чинного законодавства, є необґрунтованим, прийняте з порушенням вимог ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України та є незаконним.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Автомобільна група «Богдан»до Державної податкової інспекції в м. Суми, 3-тя особа Сумська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 0008151502/71008 від 05.09.2011р.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис)С. М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складений та підписаний 05.12.2011р.