Постанова № 47110671, 20.04.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2011
Номер справи
2а-1870/740/11
Номер документу
47110671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2011 р. Справа № 2а-1870/740/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до закритого акціонерного товариства "Сумимостобуд" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з позовною заявою до закритого акціонерного товариства "Сумимостобуд" (далі відповідач, ЗАТ "Сумимостобуд") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 30203,31 грн., в тому числі 27831,91 грн. адміністративно-господарських санкцій та 2371,40 грн. пені.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач повинен у разі невиконання встановленого статтею 19 цього Закону нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, розраховані виходячи з розміру середньої річної заробітної плати на підприємстві в сумі 27831,91 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем термінів сплати на суму адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 2371,40 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зазначив, що сума адміністративно-господарських санкцій та пені відповідачем не сплачена.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними у ній доказами, письмового відзиву на адміністративний позов ним не подано, в попередньому судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, зазначав, що ЗАТ "Сумимостобуд" інформувало Сумський міський центр зайнятості, але інваліди не були направлені на підприємство, вини ЗАТ "Сумимостобуд" в не працевлаштуванні інвалідів не має, також додатково зазначив, що Апеляційним судом Сумської області було скасовано постанову місцевого суду щодо притягнення керівника підприємства до адміністративної відповідальності за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрито.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно ч.1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається із матеріалів справи, 24 січня 2011 року посадовими особами Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відповідно до графіку перевірок підприємств області, було проведено планову виїзну перевірку виконання ЗАТ "Сумимостбуд" вимог ст. ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за результатами якої складено акт від 24.01.2011 року (а.с.5).

В ході перевірки встановлено, що в звіті форми №10-ПІ за 2009 рік, поданому до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 10.02.2010 року, відповідачем недостовірно вказана середньооблікова кількість працюючих інвалідів.

За результатами перевірки ЗАТ "Сумимостобуд" нараховано адміністративно-господарські санкції за одне нестворене робоче місце для інваліда, в розмірі 27831,91 грн.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік форми №10-ПІ (а.с.20) середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві в 2009 році склала - 47, з яких осіб, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 2 особи.

Як вбачається із акту перевірки, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність в 2009 році складала - 1 особа. Норматив для ЗАТ "Сумимостобуд" складає 2 робочі місця для працевлаштування інвалідів.

За невиконання зазначеного нормативу, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві.

Як вбачається із поданого звіту, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 27831,91 грн., тобто сума адміністративно-господарських санкцій, виходячи із нормативу робочих місць для інвалідів, правомірно складає 27831,91 грн., які не були сплачені у встановлені законом строки, що підтверджується розрахунком суми заборгованості.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Стосовно посилання представника відповідача на те, що підприємством у 2009 році було направлено звіти до Сумського центру зайнятості для направлення інвалідів, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814 для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців використовується форма звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій".

У графі 15 цієї форми наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці. у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закону України "Про зайнятість населення", із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

З наведених норм вбачається, що працевлаштування інвалідів відповідними органами можливе лише за умови виконання підприємствами вимог нормативних актів, а саме за наявності інформації про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не було направлено у 2009 році до Сумського міського центру зайнятості населення звіти "Про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу у працівниках" форми 3-ПН , в яких були заявлені вакансії, що підтверджується листом Сумського міського центру зайнятості №04-16/417 від 21.03.2011р. (а.с.28)

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з позицією відповідача стосовно того, що на підприємство не покладається обовязок працевлаштовувати інвалідів, але суд звертає увагу позивача те, що на підприємство згідно діючого законодавства покладається обовязок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та належним чином інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.

Таким чином ЗАТ "Сумимостобуд" не було виконано покладений на нього обовязок, передбачений ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" щодо направлення звітів про наявність вакантних посад на підприємстві форми 3-ПН, не здійснено всі передбачені чинним законодавством заходи щодо належного інформування державну службу зайнятості про наявну можливість працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача.

Стосовно притягнення до адміністративної відповідальності керівника ЗАТ "Сумимостобуд" за ч.2 ст. 188-1 КУпАП, слід зазначити наступне.

Постановою Апеляційного суду Сумської області від 15.03.2011р.по справі №33-92/11 було скасовано постанову Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 лютого 201 1 року про накладення на директора ЗАТ "Сумимостобуд" ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн. за ч.2 ст. 188-1 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.2 ст. 188-1 КУпАП, вчинене директором ЗАТ "Сумимостобуд" ОСОБА_2, закрито за закінченням передбачених ст.38 КУпАП строків накладення на порушника по даній справі адміністративного стягнення (а.с.38).

Як вбачається із постанови Апеляційного суду Сумської області від 15.03.2011р.по справі №33-92/11 постановою Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 лютого 201 1 року ОСОБА_2 піддана за ч.2 ст. 188-1 КУпАП адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 170 грн. з посиланням на те, що вона, як директор ЗАТ "Сумимостобуд" не виконала вимоги ст.19 Закону Укра їни "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в підприємстві.

Апеляційною інстанцією було встановлено, що відповідно до ч.2 ст. 188-1 КУпАП, невиконання посадовою особою , яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів тягне за собою накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Висновок місцевого суду про доведеність вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-1 КУпАП, відповідає фактичним обставинам справи та ґрунтується на зібраних і належно досліджених у справі доказах. Доказів, які б спростовували дані, відображені в акті перевірки. ОСОБА_2 не на дані, доводи ОСОБА_2 щодо забезпечення нею створення в керованому нею підприємстві протягом 2009 року двох робочих місць для працевлаштування інвалідів не відповідають фактичним обставинам і є необґрунтованими. Факт невиконання ОСОБА_2, як директором ЗАТ "Сумимостобуд" визначеного ст.19 3ако ну України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2009 рік підтверджується актом перевірки, проведеної у ЗАТ "Сумимо стобуд" 24 січня 2011 року уповноваженими працівниками Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, доказами про перебування ОСОБА_2 на посаді директора ЗАТ "Сумимостобуд" протягом 2009 року, тому зазначена бездіяльність директора ЗАТ "Сумимостобуд" правильно кваліфікована у постанові місцевого суду за ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, яка передбачає таке адміністративне правопорушення.

Разом з цим постанова Ковпаківського районного суду м. Суми була скасована, а провадження було закрито за закінченням передбачених строків накладення на правопорушника адміністративного стягнення.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, а постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається із розрахунку суми заборгованості (а.с.4 зворотній бік), за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій позивачем правомірно нарахована пеня в розмірі 2371,40 грн.

Враховуючи, що на момент розгляду справи сума заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 27831,91 грн., а також пені за порушення строків їх сплати в розмірі 2371,40 грн. відповідачем не сплачені, повністю підтверджуються матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до закритого акціонерного товариства "Сумимостобуд" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Сумимостобуд" (м. Суми, вул. Курська, 32, і.к. 21118361) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Суми, вул. Горького, 2, і.к. 14004771) 27831,91 грн. адміністративно-господарських санкцій та 2371,40 грн. пені.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис)С.М. Гелета

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 22.04.2011р.